probleme cu presiunea la apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • P-Mihaela
    Incepator
    • 15.oct.2006
    • 10

    probleme cu presiunea la apa

    Buna seara , poate ma poate ajuta cineva si pe mine .
    Problema mea este presiunea la apa rece si la baie si la bucatarie . Am facut multiple sesizari la Apa Nova si intr-un final mi-au spus ca problema este undeva in bloc pe coloana mea , eu in casa dupa ce m-am mutat in primavara am schimbat toate tevile si toate coturile , teurile si toti robinetii in speranta ca voi avea presiune , degeaba , cum pot afla unde este problema pe coloana (nu cred ca vecini ma vor primi la ei in case ca sa verific unde este buba) si as vrea sa stiu daca pot obliga in vreun fel asociatia de locatari sa schimbe coloanele de apa rece la baie si bucatarie . Mentionez ca locuiesc la etajul 10 , dar si alti prieteni locuiesc la ultimul etaj chiar si la 13 si ei nu au astfel de probleme . Si sincer este foarte neplacuta aceasta situatie , pana acum era sa ne oparim de nu mai stiu cate ori pentru ca daca un vecin foloseste apa rece in acelasi timp cu mine , la mine apa rece nu mai ajunge . Astept un raspuns si va multumesc .
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Acuma apa aceeasi presiune cum avea inainte de schimbarea tevilor ?
    Nu este nici o diferenta ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • P-Mihaela
      Incepator
      • 15.oct.2006
      • 10

      #3
      absolut nici o diferenta .Am sperat ca problema sa fie de la mine din apartament , ca sa nu am discutii si probleme cu locatarii , dar vad ca nu este asa .

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Faceti o plangere in scris la Administratorul blocului sa ceara verificarea instalatiei de apa.
        Daca nu se rezolva puteti incerca o reclamatie la primarie.

        OG 85/2001 art.20 b
        b) neasigurarea de cãtre asociaþia de proprietari a tuturor activitãþilor edilitar-gospodãreºti, precum ºi a funcþionãrii în bune condiþii a instalaþiilor clãdirii: ascensor, hidrofor, instalaþii de alimentare cu apã, de canalizare, de încãlzire centralã, de preparare ºi distribuire a apei calde, instalaþii electrice ºi de gaze, centrale termice, crematorii, instalaþii de colectare a deºeurilor, instalaþii de antenã colectivã, telefonie ºi altele asemenea;
        Cu stima.

        Comentariu

        • P-Mihaela
          Incepator
          • 15.oct.2006
          • 10

          #5
          Multumesc frumos , auzisem ca ar exista ceva baza legala dar nu stiam sigur . Oricum nu am de gand sa-i terorizez iarna asta , stiu ca o astfel de lucrare dureaza si frigul bate la usa , dar voi incepe demersurile pentru ca la primavara sa se inceapa lucrarea .

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Postat în original de P-Mihaela
            Multumesc frumos , auzisem ca ar exista ceva baza legala dar nu stiam sigur . Oricum nu am de gand sa-i terorizez iarna asta , stiu ca o astfel de lucrare dureaza si frigul bate la usa , dar voi incepe demersurile pentru ca la primavara sa se inceapa lucrarea .
            Ba eu zic sa faceti sesizarea de pe acuma caci in ritmul in care se misca administratia in rezolvarea plangerilor s-ar putea sa mai dureze 2-3 luni.
            Cu stima.

            Comentariu

            • P-Mihaela
              Incepator
              • 15.oct.2006
              • 10

              #7
              Multumesc frumos pentru ajutor .Seara buna si sa stiti ca aveti dreptate .

              Comentariu

              • Lucian_06
                Incepator
                • 30.oct.2006
                • 1

                #8
                si eu am probleme cu apa rece, implicit si cu cea calda caci am centrala.

                presiunea fluctueaza foarte mult, uneori so prea de tot si revenea dupa cateva secunde uneori minute;
                am schimbat coturille si robinetii de la subsol cat si din apartament, s-a mai remediat problema in sensul ca nu se mai opreste apa, dar tot variaza presiunea, aceeasi problema o au si vecinii, dar cu toate astea nu sunt de acord sa se schimbe coloana si nici nu imi permit sa o schimb pe cont propriu, voi incerca sa fac o plangere la aministrator si eu, sa vad ce se rezolva,
                problema nu e neaparat presiunea aceasta fiind cat de cat suficienta, doar ca nu se poate mentine constanta temperatura apei ; si inca ceva exista posibiliatea ca centrala sa aiba de suferit de la aceste fluctuari de presiune?
                daca aveti alte idei la solutionarea problemei mele astept raspunsuri

                mersi

                Comentariu

                • P-Mihaela
                  Incepator
                  • 15.oct.2006
                  • 10

                  #9
                  Buna , eu in momentul montarii centralei stiam de aceasta presiune a apei iar cel care mi-a facut lucrarea este o cunostinta si mi-a spus ca la presiunea care o am nu este nici o problema , insa mi-a lasat de inteles ca daca va scadea f. tare exista ceva probleme . Tu spui ca ai presiune constanta , asta e bine , problemele am inteles ca apar atunci cand se intrerupe apa asa cum pateai pana sa schimbi tot ce ai spus .
                  Iar cu vecinii nu stiu cum trebuie procedat . Eu am facut o intrebare la primaria sectorului de care apartin iar raspunsul lor a fost ca asociatia este obligata sa remedieze orice situatie de genul asta , ceea ce nu mi-au raspuns ei este daca asociatia nu vrea sa schimbe aceste tevi deoarece se opun ceilalti locatari ce alte soluti am eu ca doar n-o sa traiesc asa toata viata . Eu ii inteleg pe vecini ca fiecare si-a facut curat in casa si cred si eu ca nu le convine acum sa sparga peretii doar pentru ca eu sa am presiune , deci chiar ii inteleg dar sincer nici eu nu pot trai in aceste conditii .O sa mai fac o intrebare la primarie sa vedem ce raspuns primesc .

                  Comentariu

                  Procesare...