Lacul solar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • curiosul iepuras
    Incepator
    • 16.oct.2006
    • 2

    Lacul solar

    Am citit pana acum toate subiectele legate de incalzirea noastra cea de toate zilele. Si ca orice roman, mi-ar place unsistem de incalzire cat mai ieftin posibil, cat mai fiabil, sa se instaleze cat mai usor,cat mai usor de intretinut (daca se poate sa se repare si singur ) si, categoric, cat mai ecologic.Ce ziceti de o alternativa la pompele de caldura? Ca pret, desigur. Ce spuneti de lacul solar? Asta numai pentru cei care au o curte mare.
    gandesc, oare exist?!
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #2
    Iepurasule....Esti ca si rezolvat!
    Are Mesterul Max o solutie...
    Fii atent ca nu spun de 2 ori! 15 kg!!Da..da!15 kg de lemne pentru TOATA iarna!!!Ei...Ce spui?Trebuie doar sa-l rugam sa ne destainuie ce esenta are lemnul!
    Revenind...Pompele de caldura par o solutie de viitor si sunt sigur ca alternative se vor ivi si la preturi mai omenesti.
    Bafta!

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #3
      Gandeste-te la o solutie pe panouri solare. Eu am facut asa ceva m-am costat cam 1200 lei si toata vara am acm la discretie. pe bune.

      Acesta este sistemul facut de mine.

      P.S. Ignorati peisajul din jur. Schimbam tabla pe casa...

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        Nu ma pus poza, sorry

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Domnule Gogoson,
          Bravo si felicitari pentru lucrare!!!

          Daca puteti postati mai multe detalii insotite de foto pe forum la Do It Yourself.
          Cu stima.

          Comentariu

          • mariususa2006
            Incepator
            • 23.oct.2006
            • 36

            #6
            panouri solare sint cele mai ieftine si cu sistem de colectare a apei in rezervoare foarte bine izolate termic pentru a pastra caldura cit mai mult timp.cu cit mai groasa izolatia cu atit timpul de racire se prelungeste.si este ai mai ieftin, foarte ieftin, panourile se pot realiza si din tevi de pvc , de 0,5 toli sau 0,3/4 toli. si in timpul iernii cind e soare, acolo pe acoperis se incalzeste apa...
            mariususa2006

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              Idea cu panourile solare este excelenta dar si aici problema costurilor initiale se pune destul de acut.Sunt mai multe solutii care se pot aplica.
              -Panouri plane,care au un randament mai scazut cca.75-80 %
              -Tuburi vacumate cu un randam.de cca.85-90%
              -oglinda parabolica cu auto orientare cu randam.de 95%
              La toate acestea mai trebuie sa tinemen cont si de sistemul de acumulare
              al apei,la sistemul de incalzire cind nu avem soare.Si tot ce am amintit trebuie calculat in functie de necesarul de caldura,si de apa calda menajera

              Comentariu

              • curiosul iepuras
                Incepator
                • 16.oct.2006
                • 2

                #8
                Pana la urma eu cred ca un lac solar este o alternativa viabila la pompele de caldura.Parerea mea. Sa vedem despre ce este vorba. Un lac solar este ca o piscina insa cu o adancime de cel putin 3m si care este umplut cu apa impartita in 3 zone; in stratul de jos se dizolva diverse saruri ( de ex. clorura de magneziu etc, intr-o concentratie ridicata), in cel intermediar se adauga sare dar int-o concentratie mai redusa iar cel de deasupra se pune numai apa curata. Cu un asemenea lac, pe timpul verii se pot atinge temperaturi de 70-90 grade. De ce? Datorita gradientului de salinitate intre stratul de jos( cel mai sarat) si cel de la mijloc, nu mai este posibila aparitia curentilor de convectie intre cele doua straturi care ar duce la pierderea caldurii si atunci aceasta se acumuleaza in stratul de jos.Un asemenea lac are o inertie termica enorma iar caldura acumulata iarna este stocata pentru a fi utilizata iarna, cu un sistem de tuburi de cupru sau, ma rog, un alt material, urmand sa fie transportata in sistemul de incalzire al casei. Stratul de apa de deasupra, daca ar avea o grosime de 1m ar echivala cu un strat de polistiren de 2cm.Probabil eficienta ar creste si mai mult daca fundul unui asemenea bazin ar fi vopsite in negru. Eu am citit despre chestia asta intr-o carte de prin anii 70 si in care nemtii au calculat ca un lac cu un volum de 500mcubi ar echivala termic cu 1tona de motorina,Sigur ca ar costa destul de mult insa nu cred ca e musai sa excavezi pana la 3m adancime sau chiar mai mult. Cred ca ar merge sa sapi pana pe la 1,5m iar pamantul excavat ar putea fi pus pe margine, ca un dig, cu inaltimea de 1,5m. Acu sa vedem ce ziceti voi
                Orice sistem are si avantaje dar si dezavantaje.
                gandesc, oare exist?!

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Nu stiu daca realizati ce inseamna 500 mc. Nu cred ca merita doar pentru 1 tona de motorina economisita. De acea sa si abandonat ideia, din cauza unei rentabilitati scazute.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Rivelino
                    Incepator
                    • 09.nov.2006
                    • 20

                    #10
                    Postat în original de danhome_52
                    Iepurasule....Esti ca si rezolvat!
                    Are Mesterul Max o solutie...
                    Fii atent ca nu spun de 2 ori! 15 kg!!Da..da!15 kg de lemne pentru TOATA iarna!!!Ei...Ce spui?Trebuie doar sa-l rugam sa ne destainuie ce esenta are lemnul!
                    Revenind...Pompele de caldura par o solutie de viitor si sunt sigur ca alternative se vor ivi si la preturi mai omenesti.
                    Bafta!

                    Solutia este f.simpla.
                    iarna cui ii clantaneste dintii,ia cele15 kg, da 3 ture de casa pana se incalzeste, dupa care revine.
                    Si asa trece iarna cu 15 kg

                    Comentariu

                    • gim_d
                      Incepator
                      • 11.ian.2007
                      • 8

                      #11
                      500 mc nu este mult, inseamna un lac de 10mX16mX3m pretul lucrarilor la lac se recupereaza intr-o iarna ( 1 tona de motorina = 33 milioane Rol !!!)

                      Comentariu

                      • liviu_design
                        Incepator
                        • 13.dec.2008
                        • 2

                        #12
                        e interesant

                        Mi se pare o alternativa buna ideea cu lacul solar. Initial poate parea bizar, dar cheltuielile cred ca se pot amortiza in cativa ani. Ar merita putina osteneala cu mai multe detalii.
                        Cineva mi-a propus o solutie, deoarece am o casa la munte, unde e f frig, iarna asta a fost -20 C, vreo 2 saptamani si incalzirea a consumat!!! o gramada de lemne. Propunerea a venit de la forajele adanci, adica peste 500m. Zice ca temperatura creste exponential de la nu stiu ce adancime, si poti da peste o apa termala, sau o zona cu temperaturi de peste 40 grade C. Numai buna de utilizat!!!
                        Zice ca sunt si unii care fac asa ceva!!
                        Eu nu am aflat inca!!
                        Stie cineva despre asta?
                        Sanatate!

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Cred mai sigur , rapid si ieftin iesiti cu reabilitare termica !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #14
                            cheatia cu apa calda din pamant e cam asa:
                            daca nu esti intr-o zona cu o anomalie, apa la 40 C gasesti incepand de la 2-3km adancime.
                            In conditiile astea ........ iti faci calulul singur

                            P.S. exista solutii pentru centrale geotermale pentru a scoate apa la minim 150-200C si intr-o locatie normala se ajunge la cam 15km adancime .

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #15
                              Cred ca-ti scapa ideea de sist.cu pompe de caldura.Nu este nevoie de apa de genul BAILE FELIX,ci numai apa la o temp.de cca.7-10 gr.C.Restul de energ.este absorbita din energ.electrica.La acumulat.de mare capacit ,avantajul consta in posibil de a stringe energ.solara si funct.cit mai putina a sursei conventionale.Dar in toate variantele,secretul economisiri energ.este izolarea cit mai buna a constructiei cu U<0,5.
                              Cu respect,
                              G.Z.

                              Comentariu

                              Procesare...