Sisteme de canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ombun
    Membru marcant
    • 12.feb.2007
    • 580

    #16
    @vigeac:
    -ce insemneaza ...in opinia dvs : ....un aerisitor de coloana...caracteristici/ pret/ calitate/mentenanta...?
    vreau sa fac o casa !

    Comentariu

    • vigeak
      Membru Marcant
      • 22.oct.2007
      • 408

      #17
      un aerisitor de coloana este doar un aerisitor de coloana. se monteaza in partea superioara a coloanei de scurgere (cea verticala), cu o reductie de la 50 la 110 mm. este de origine Germania, costa pana in 50 RON, se gaseste la H.....h, Bucuresti, eu de acolo l-am luat, si nu face decat sa permita aerului circulatia dintr-un singur sens - scutindu-te de alte cheltuieli; de fapt pe alt topic a mai fost o discutie despre acesta unde este si o foto. incercati cu functia ,,cautare".
      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

      Comentariu

      • vigeak
        Membru Marcant
        • 22.oct.2007
        • 408

        #18
        A! am inteles nedumerirea. mai sunt aerisitoare de coloana si la circuitul se incalzire. NU, nu este din acela. este facut pentru situatia in care atunci cand se trage apa la wc sau cand se goleste cada sa nu se ,,traga" si apa din sifonul sau sifoanele existente pe aceiasi instalatie. astfel se trage doar aer, acesta avand o supapa sensibila.
        nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

        Comentariu

        • ombun
          Membru marcant
          • 12.feb.2007
          • 580

          #19
          merci ! am inteles... :P
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • vigeak
            Membru Marcant
            • 22.oct.2007
            • 408

            #20
            Cu placere.
            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

            Comentariu

            • daniel_21g
              Incepator
              • 26.mar.2007
              • 46

              #21
              Va salut!

              Pentru un nivel (adica numai parter) e nevoie de o asemenea supapa de aerisire?

              Multumesc!

              Comentariu

              • vigeak
                Membru Marcant
                • 22.oct.2007
                • 408

                #22
                la casa sau la bloc? in principiu e buna acolo unde sifoanele sunt golite prin trasul apei la wc su prin golirea cazii.
                nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                Comentariu

                • daniel_21g
                  Incepator
                  • 26.mar.2007
                  • 46

                  #23
                  La casa

                  Comentariu

                  • vigeak
                    Membru Marcant
                    • 22.oct.2007
                    • 408

                    #24
                    daca nu aveti lasata din constructie o aerisire naturala si daca aveti mirosuri neplacute atunci e posibil sa fie nevioe sa montati un astfel de aerisitor.
                    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                    Comentariu

                    • daniel_21g
                      Incepator
                      • 26.mar.2007
                      • 46

                      #25
                      In primul rand... multumesc mult pentru promtitudine!

                      casa e in renovare... nu a fost prevazut nimic in acest sens.... o sa fac si haznaua si instalatia si tot ce tine de asta....

                      problema e ca tevile o sa le trag prin pereti (pe cat se poate) iar masca nu am si nici nu vreau sa fac si ma gandesc asa .... daca va fi nevoie neaparat de aceasta supapa .... va trebui sa o scot in pod ... nici nu stiu cum sa fac

                      Comentariu

                      • vigeak
                        Membru Marcant
                        • 22.oct.2007
                        • 408

                        #26
                        e foarte bine in pod. nu cred ca deranjeaza cu nimic si din cat am putut observa la ea este robuste si nu cred ca va fi nevoie de vreo interventie. eu am lasat-o in ghena, fara sa-i las gura de vizitare. am ghena de rigips, daca vreodata va fi nevoie, totusi, o stiu unde este si pot ajungee la ea.
                        cu placere.
                        nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                        Comentariu

                        • mmmmmm
                          Incepator
                          • 01.sep.2009
                          • 8

                          #27
                          Intentionez sa schimb instalatia de canalizare a apartamentului situat la et.1 al unui bloc cu spatii comerciale la parter.
                          Partea care creaza probleme si pe care as vrea sa o inlocuiesc "urgent" este cea mazgalita cu portocaliu (de la "Cot1" pana la iesirea in camin).
                          Instalatia este prezentata in imaginile atasate.

                          Am cateva intrebari legate de realizarea acestei modificari pentru care am nevoie de cateva sfaturi avizate.





                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          1. Sifonul de pardoseala:
                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          - sifonul din pardoseala are 1 intrare si 1 iesire
                          - pe intrare este conectata cada iar, undeva pe teava de iesire (in ciment) este conectata si chiuveta (o imporvizatie probabil).
                          - intentionez sa inlocuiesc acest sifon cu unul cu 2/3 intrari si cu clapeta antiretur. Unul din modelele de mai jos:

                          1. http://www.mediabiz.ro/produse/188-i...nti-retur.html

                          2. http://www.eurotrend.ro/download/Sif...pardoseala.pdf [HL70]

                          3. http://www.kessel.ro/index.php?id=192 [Scurgere pentru beci – KESSEL L „Universal” nou cu clapeta antirefulare]


                          Intrebari:
                          1. care ste locul corect de pe traseul conductei principale (cel orizontal de 110mm) in care trebuie sa conectez iesirea sifonului? (in imaginea 3 se poate vedea locul actual de conectare)
                          2. Pe unde ar trebuie sa vin cu scurgerea chiuvetei avand in vedere ca sifonul are intrarile distribuite circular iar iesirea va ramane cel mai probabil in aceiasi pozitie?
                          Ar treubui sa pun chiveta in locul pozitiei curente a cazii si cada sa o mut pe urmatoarea?
                          3. Care trebuie sa fie diametrele intrarilor de la cada si chiuveta? Care trebuie sa fie diametrul iesirii sifonului?
                          -----------------------------------------------------------------------------------

                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          Racordare WC:
                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          Intentionez sa conectez WC-ul prin intermediul unui dispozitiv cu clapeta antiretur. Exista 2 posibilitati:

                          1. Cot de 90 grade din linkul de mai jos:

                          Singurul dezavantaj pe care il intuiesc este lispa posibilitatii de curatire a acestei clapete.


                          2. Clapeta antiretur cu actionare manuala si piesa de vizitare pentru curatire.

                          2.1. http://www.eurotrend.ro/download/Sif..._antiretur.pdf
                          [HL710.1: CLAPETA DE SENS DN110 ACTIONABILA SI MANUAL, CU CAPAC DE CURATARE]
                          Mica si compacta pare a fi solutia ideala.


                          2.2. http://www.canalizare.com/clapete-antirefulare.php
                          Prea mare si nu incape in spatiul existent.

                          -----------------------------------------------------------------------------------

                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          Intrebari generale legate de instalatia de canalizare:
                          -----------------------------------------------------------------------------------
                          1. Se poate aduce un plus prin marirea diamentrului coloanei finale (cea mazgalita cu portocaliu in imaginea 2) de la 110 la 125 (sau 150)?
                          Ma gandeam, ca inainte sau dupa elementul "Cot 1", sa instalez o reductie corespunzatoare si sa continui instalatia cu un diametru mai mare.
                          2. Care este caderea care trebuie avuta in vedere pe tronsonul orizontal? (traseul orizontal are cam 7m)

                          Unghiul coturilor:
                          Am observat ca exista mai multe unghiuri (parca sunt de 45, 65, 85).
                          Din ce elemente se pot realiza coturile "Cot 1", "Cot 2", "Cot 3" pentru a optimiza curgerea si a diminua riscul infundarii?

                          Am mai observat ca exista 2 tipuri de tevi din PVC: caramizie si gri. Care este diferenta dintre ele si care se preteaza la instalatia de canalizare?
                          -----------------------------------------------------------------------------------


                          Va multumesc pentru timpul acordat si astept cu nerabdare cateva sfaturi.

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #28
                            1. care ste locul corect de pe traseul conductei principale (cel orizontal de 110mm) in care trebuie sa conectez iesirea sifonului? (in imaginea 3 se poate vedea locul actual de conectare)
                            2. Pe unde ar trebuie sa vin cu scurgerea chiuvetei avand in vedere ca sifonul are intrarile distribuite circular iar iesirea va ramane cel mai probabil in aceiasi pozitie?
                            Ar treubui sa pun chiveta in locul pozitiei curente a cazii si cada sa o mut pe urmatoarea?
                            3. Care trebuie sa fie diametrele intrarilor de la cada si chiuveta? Care trebuie sa fie diametrul iesirii sifonului?
                            1.Se poate conecta atat pe zona verticala a traseului de 110 mm cat si pe zona orizontala, fucntie de posibilitatile de acces la coloana cat si diferenta de nivel. Conectarea se face prin intermediul unei ramificatii reduse.
                            2.Schimbarea locului lavoarului si cazii nu este o metoda practicabila, este putin ciudat sa schimbat locul obiectelor din cauza unui sifon. Ar trebui sa aveti loc pentru a directiona scurgerea catre intrarile sifonului sau sa legati cada si lavoarul pe aceeasi intrare iar cealalta intrare a sifonului sa fie obturata.
                            3.Maxim diametrul de intrare al sifonului, 40 sau 50mm.

                            1. Se poate aduce un plus prin marirea diamentrului coloanei finale (cea mazgalita cu portocaliu in imaginea 2) de la 110 la 125 (sau 150)?
                            Ma gandeam, ca inainte sau dupa elementul "Cot 1", sa instalez o reductie corespunzatoare si sa continui instalatia cu un diametru mai mare.
                            2. Care este caderea care trebuie avuta in vedere pe tronsonul orizontal? (traseul orizontal are cam 7m)
                            Unghiul coturilor:
                            Am observat ca exista mai multe unghiuri (parca sunt de 45, 65, 85).
                            Din ce elemente se pot realiza coturile "Cot 1", "Cot 2", "Cot 3" pentru a optimiza curgerea si a diminua riscul infundarii?
                            Am mai observat ca exista 2 tipuri de tevi din PVC: caramizie si gri. Care este diferenta dintre ele si care se preteaza la instalatia de canalizare?
                            1.Clapeta se monteza pe tronsonul orizontal. Daca este absolut nevoie de aceasta clapeta, exista si dimensiunea de 110mm.
                            De preferat sa mergeti cat se poate cu canalizarea vertical si apoi tronsonul orizonatal cu o panta cat mai constanta si cat mai putine schimbari de directie va realiza legatura intre tronsonul vertical si camin. Puteti merge cu panta intre 1-2 %.
                            Coturile de 90 este bine sa fie evitate, utilizati dou coturi de 45 garde pentru a efectua o ramificatie la 90 grade.
                            Teava gri este pentru canalizari interioare, cea portocalie este pentru canalizari exterioare.

                            Comentariu

                            • GERULA2007
                              Membru
                              • 04.sep.2007
                              • 181

                              #29
                              Cit de sus trebuie sa iasa coloana de aerisire fata de coloana de scrugere?
                              Adica daca am coloana de la etaj la nivelul pardoselii pot sa ies cu aerisirea la nivelul tavanului?( sa nu mai sparg placa si sa ies in pod)

                              Comentariu

                              • vigeak
                                Membru Marcant
                                • 22.oct.2007
                                • 408

                                #30
                                coloana de aerisire, cu aerisitor, e deajuns sa fie deasupra ultimei scurgeri.
                                nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                                Comentariu

                                Procesare...