Sisteme de canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vigeak
    Membru Marcant
    • 22.oct.2007
    • 408

    #31
    si inca ceva: am fost de curand in magazinul ala din Bucuresti, care avea asa ceva si nu am mai gasit decat mostra de aerisitor. pe care mi-au vandut-o, pana la urma.
    au schimbat furnizorul si cel nou nu produce asa ceva, din pacate pentru noi, momentan nu stiu de unde mai poate fi cumparata o astfel de supapa.
    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

    Comentariu

    • costis09
      Incepator
      • 31.aug.2009
      • 1

      #32
      Postat în original de ombun
      -incerc sa postez o amarata de schita cu o propunere de canalizare interioara pt o casa (baie la etaj, bucatarie si baie serviciu la parter)
      -pt scurgerile ghivetelor/dusuriloe/sifoanelor de pardoseala/masina de spalat diametru de 50 mm
      -pt scugerile de la vasul WC , diametru de 110 mm;
      -pt aerisire coloana, se asigura in dreptul vasului WC de la etaj , un diametru de 75 care iese in pod

      ?? :
      1.este buna succesiunea scurgerilor intermediare catre cea generala ?
      2.vor exista probleme de reflux, in conditiile asigurarii unei pante de ~ 2% pe traseul interior (iar pe cel ext ~ 4%) ?
      3.pot aparea probleme de dif de presiune in dreptul scurgerii vasului WC de la parter (din cauza coloanei de 110 ce coboara de la etaj ), cu consecinte nefaste....?
      4. aerisirea este OK pozitionata ?
      .....

      Comentariu

      • NymDaar
        Incepator
        • 29.mai.2011
        • 9

        #33
        Buna ziua.
        Am o problema cu teava de canalizare din masca de la baie si as vrea sa o schimb. Teava este compusa din mai multe mufari si din diferite feluri de pvc iar pe la cel putin una din imbinari picura destul de mult ... suficient sa vina vecina de la parter sa se planga.
        Acum vreau sa schimb, sa pun una intreaga sau cel mult o imbinare la mijloc dar nu-mi dau seama cum sa le fixez.
        Initial ma gandeam sa imping capatul cu mufa in sus cat ii permite apoi sa trag in jos sa o fixez in partea de jos dar odata bagat capatul de sus nu ii mai permite garnitura sa alunece in jos.
        Am fost pe la cateva magazine de profil si am intrebat de o mufa flexibila(ceva gen burduf) care sa-mi permita sa fac racordul in loc fix dar au spus ca nu este asa ceva.
        Cum nu-mi permit sa chem un instalator, momentan nu am bani nici de materiale , intreb pe aici de solutii, materiale, sfaturi, metodologii, etc.
        Daca nu am fost destul de explicit va rog sa-mi puneti intrebari...

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #34
          Destul de periculos sa trageti de tevi . Daca nu aveti un instalator care stie cum sa imbine tevile , folositi o piesa ca cea din imagine
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #35
            Postat în original de NymDaar
            Buna ziua.
            Am o problema cu teava de canalizare din masca de la baie si as vrea sa o schimb.
            pune o schita sau o poza, c-o sa apara solutia

            Comentariu

            • NymDaar
              Incepator
              • 29.mai.2011
              • 9

              #36
              Din poza pare a fi ce-mi trebuie... cu cele doua jumatati fixate sus si jos se fixeaza un capat in acel manson se aduce celalalt capat in apropiere si se trage de manson pentru imbinare... am inteles bine montajul?
              Am insa o intrebare, nu am sa am probleme cu acest manson in timp datorita faptului ca ”imbraca” teava de jos si nu intra in ea?

              Nu am de gand sa trag de tevi fara rost; sunt constient ca sunt destul de fragile.
              Cat despre inbinari sper sa ma descurc daca am instructiunile necesare.

              Comentariu

              • NymDaar
                Incepator
                • 29.mai.2011
                • 9

                #37
                O schita fara cote facuta la repezeala ... bucata care trebuie schimbata este mai mare... nu este respectat nici un raport dimensional. Daca este neclara o pot reface.

                Ideal ar fi sa pot schimba Y-ul in care intra teava vecinului si sa schimb teava pana in Y-ul de la wc-ul meu.

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #38
                  Postat în original de NymDaar
                  bucata aia de teava se poate schimba cam asa:
                  - se taie bucata in cauza cu o panza de bomfaier

                  - partea de jos (inspre mufa Y de la WC in desen) se incalzeste cu lampa cu gaz pana se inmoaie si se largeste pe o bucata de 10 - 15 cm, cat sa intre noul tub, pentru asta instalatorii au un calapod calibrat, usor conic, in lipsa merge si cu o bucata de tub acelasi diam pilit conic in partea de atac,

                  - tubul nou va fi cu 10 - 15 cm mai lung decat bucata de inlocuit

                  - aceiasi operatie se face si cu bucata de tub care se va monta cu diferenta ca se largeste la capatul superior si pe jumatatea lungimii cat ai largit partea de jos la coloana

                  - tubul nou se pileste conic in partea inferioara si se introduce in coloana largita in prealabil, se reincalzeste la partea superioara si se trece peste coloana jumatatea lungimii extra, se ajusteaza si se preseaza cu mana, sa folosesti manusi de piele

                  - se face aceiasi operatie cu partea de jos a coloanei, adica reincalzirea si presarea contra noului tub

                  - dupa ce s-a racit/intarit se pune lipici la imbinari, eu folosesc tangit

                  Atentie mare la lampa cu gaz sa nu arzi tubul, daca n-ai experienta, incearca pe o bucata de teava

                  aceasta metoda am invatat-o live de la un instalator si am folosit-o, cred ca este cea mai simpla de a trata probleme de genul asta

                  Comentariu

                  • NymDaar
                    Incepator
                    • 29.mai.2011
                    • 9

                    #39
                    Mersi pentru instructiunile clare... maine ma apuc de treaba.

                    Am totusi o nelamurire : cum pun lipici la imbinari daca eu lipesc la cald tevile intre ele.
                    Pentru mufa Y de sus(m-am hotarat sa o schimb si pe aceea) am luat codez imbinarea o voi face la rece.

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      #40
                      Postat în original de NymDaar
                      Am totusi o nelamurire : cum pun lipici la imbinari daca eu lipesc la cald
                      poti sa pui lipici si inainte de a realiza operatia si dupa doar deasupra liniei de imbinare

                      e mult spus lipit la cald, tubul se incalzeste doar ca sa-l largesti, iar la final sa se muleze peste cel interior ca sa ramana cat mai putin spatiu intre ele

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #41
                        Extrem de alambicata explicatia si greu de facut pt un necunoscator .
                        Din pacate NU asa se lipeste cu adezivul pt pvc si mai mult , caldura sau focul deschis nu are ce cauta acolo deoarece ADEZIVUL ESTE EXTREM DE INFLAMABIL
                        NymDaar / Eu zic sa nu faceti dvs nimic si sa apelati la un instalator .Ce aveti dva acolo este greu de facut si pt el , dar pt un amator . Acolo trebuie taiata teava la pozitie , facute mufe la cald , umblat cu lampa printre alte tevi pe care riscati sa le ardeti , probe , de lipit nu se lipeste cum spune colegul , nu trebuie sa aveti apa pe teava nici picatura , trebuie lasat apoi 24 de ore la uscat ...
                        Va riscati .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #42
                          Postat în original de Mircea G
                          Extrem de alambicata explicatia si greu de facut pt un necunoscator .
                          Din pacate NU asa se lipeste cu adezivul pt pvc si mai mult , caldura sau focul deschis nu are ce cauta acolo deoarece ADEZIVUL ESTE EXTREM DE INFLAMABIL
                          NymDaar / Eu zic sa nu faceti dvs nimic si sa apelati la un instalator .Ce aveti dva acolo este greu de facut si pt el , dar pt un amator . Acolo trebuie taiata teava la pozitie , facute mufe la cald , umblat cu lampa printre alte tevi pe care riscati sa le ardeti , probe , de lipit nu se lipeste cum spune colegul , nu trebuie sa aveti apa pe teava nici picatura , trebuie lasat apoi 24 de ore la uscat ...
                          Va riscati .
                          o fi alambicata pentru cine nu pricepe si pentru cei care fac lucrurile mai mult din gura, pentru cine are un pic de spirit practic si indemanare nu-i greu deloc, o spun din experienta mea

                          am vazut un instalator cum a facut o astfel de lucrare si am avut ocazia sa experimentez la mine-n apartament, daca eu am reusit si altul poate face treaba asta, ca nu sunt cu nimic iesit din comun

                          nu spune nimeni ca tre sa ajunga flacara in contact cu adezivul, de altfel se folosesc pe zone diferite, de asemenea nu stiu ce adeziv se foloseste-n Ro

                          daca n-am inteles gresit este vorba de conducta de canalizare principala in pozitie verticala, ce probe sa-i faci? mergi la vecini sa-i rogi sa deschida robinetul la baie? proba este sa treci cel putin 5 cm tuburile unul peste altul, exteriorul mulat bine pe partea interioara, adeziv la imbinare si cam asta-i povestea

                          "24 de ore la uscat", sunt curios cum poti lasa 24 de ore afara din serviciu o canalizare la bloc, sa te consideri norocos daca nu te pisa nimeni in ora aia cat dureaza operatia

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #43
                            sa descriu si eu operatiunea ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • NymDaar
                              Incepator
                              • 29.mai.2011
                              • 9

                              #44
                              Am terminat de sambata dar nu am avut timp sa scriu aici...
                              In mare parte am urmat sfaturile lui da_n...
                              Fara desconsideratie pentru sfatul lui Mircea dar mie mi-a curs tot timpul apa pe teava din cauza instalatiei defecte a vecinului de deasupra si pentru ca nu am putut opri alimentarea cu apa de la subsol (din motive ce nu au tinut de mine). Asa ca oprirea pt 4 ore a fost imposibila, nu mai zic de 24 ore. Sa mai zic ca taiasem teava si desfaceam teava de 50 care vine de la vecinul, cand de la 4 a tras apa desi anuntasem ca se lucreaza. Norocul a fost ca teava, desi taiata, era inca pe pozitie.

                              Revenind la metodologie, eu am largit doar Y-ul de la wc-ul meu si sus am dat putin cald deoarece se ovalizase putin teava de la taiere. Am folosit mufe cu garnitura si codez in partea de sus si jos urmeaza sa pun astazi poxilina. Nu am mai dat cald sa strang mufa Y largita pe langa teava deoarece era prea aproape de teava de apa calda din pexal. Tot astazi vrea sa caut un colier cu care sa ancorez teava si sa ma orientez la o posibilitate de prindere a lui de perete.

                              In mare cam asta a fost... a fost greu, frustrant la maxim dar am reusit... multumesc pentru sfaturi, pareri si opinii.

                              Comentariu

                              • cuticco
                                Incepator
                                • 26.apr.2011
                                • 18

                                #45
                                Buna ziua,
                                Teava de 110 canalizare, precum si scurgerea chiuvetei de la bucatarie de 40 la iesirea din casa se afla la nivelul 0 al solului. Din cate m-am informat, ar fi trebuit sa iasa undeva sub 40-50cm pentru a nu exista pericolul de inghet in anotimpul rece. Intrebarea mea este daca as putea sa o izolez (daca da, cu ce?). Urmeaza sa merg cu un cot, pana sub 40-50cm, dar trebuie totusi sa fac ceva cu partea expusa la inghet. Partea mai aiurea e ca atunci cand doreii mi-au montat-o(nu instalatorul ca ala sigur stia), mi-a acoperit si o parte de teava cu treptele din beton. Poate ingheta teava si sub treapta de beton? Pentru ca teava iese in fata treptelor. Credeti ca este necesar sa refac scurgerea cu totul? Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...