Sisteme de colectare ape pluviale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Sandu_T
    Membru Marcant
    • 18.nov.2011
    • 357

    #16
    Postat în original de Consultant sanitare
    Exista si alternativa de a utiliza apa pluviala nu doar de o dirija catre zone mai indepartate de constructie.
    Eu utilizez o conductă de canalizare apă uzată, îngropată la mai puţin de 50 cm în pământ de cca patru ani şi am prins temperaturi acum 2 ani de -22 şi încă nu a îngheţat. Probabil a îngheţat, dar nu într-atât încât să obtureze evacuarea în întregime. În privinţa asta vă dau dreptate.
    Nu am canalizare în zonă şi nici pâraie.
    Vreau să colectez apa într-o fosă (volum util de 9 mc), cu un filtru natural.
    Nu am evidenţiat în schiţe, dar ţeava de evacuarea de sub trotuar va fi de diametru mai mare (160) tocmai pentru a evita obturarea.
    Dacă aş coborî la 80 cm sub cotă, nu aş mai putea utiliza fosa la capacitate.
    Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #17
      Care este elegatura dintre fosa si pluviala? Fos aest efucntionala sau doriti doar sa utilizati bazinul oferit de fosa dezafectata? Atentie ca orice cantitate de apa pluviala dusa in fosa va poate afecta functionarea acesteia, distruge bacteriile si nu mai are loc epurarea apei uzate!
      Teava de 160 mm pentru canalizarea unei locuinte individuale este cam mult pentru ca nu aveti debit, puteti merge pe 125mm daca vi se pare ca 110 nu face fata ceea ce nu cred.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #18
        Postat în original de Sandu_T
        Eu utilizez o conductă de canalizare apă uzată, îngropată la mai puţin de 50 cm în pământ de cca patru ani şi am prins temperaturi acum 2 ani de -22 şi încă nu a îngheţat. Probabil a îngheţat, dar nu într-atât încât să obtureze evacuarea în întregime. În privinţa asta vă dau dreptate.
        .............
        Vreau să colectez apa într-o fosă (volum util de 9 mc), cu un filtru natural.
        Nu am evidenţiat în schiţe, dar ţeava de evacuarea de sub trotuar va fi de diametru mai mare (160) tocmai pentru a evita obturarea.
        Dacă aş coborî la 80 cm sub cotă, nu aş mai putea utiliza fosa la capacitate.
        Poate nu am fost suficient de clar . Pina sa inghete canalizarea , adica apa pe teava , ingheata gurile de admisie . In lumea reala , este posibil sa NU inghete acele guri de admisie ( sifoane sau alt tip de scurgeri ) care se afla montate pe un traseu scurt la o canalizare ACTIVA si de debit mare . Adica : un sifon de curte , legat la 2 m de o canalizare , posibil sa nu inghete datorita caldurii de pe canalizare , in rest , bocna se fac !
        Dar pina sa ajunga apa DE PE pluviala , burlane , sa inghete , sa incepem cu inceputul . Vorbim de perioada de iarna , deci apa de ploaie este de fapt apa din dezghetarea zapezii . Acum , apa din dezghet are temperatura foarte mica si de cele mai multe ori ingheta imediat la gura jgheabului sau pe jgheab ( multe cazuri au fost descrise si pe forum ) . Din acest moment , blocarea scurgerii este aproape inevitabila .In concluzie , daca nu ar ingheta canalizarea , ingheata apa pe burlan .
        A doua concluzie : sansele sa nu functioneze sistemul , sint maxime . Daca se doreste colectarea apei de ploaie , fara evenimente necontrolabile pe timp de inghet , ar trebui un sistem integrat de jgheaburi , burlane , poate chiar acoperis cu dezghetare , legat totul la o instalatie de recuperare a apei . Este pacat sa se arunce apa de ploaie la canalizare , sa se arunce intr-o fosa , paguba curata .
        Nu va recomand sa duceti apa de ploaie la fosa . Este pacat sa o contaminati si apoi sa " munciti " pt decontaminarea ei .
        Referitor la canalizarea de 160 , prea mare .Culmea este ca un diametru mare , combinat cu o panta nu tocmai reusita si un debit mic , in cele mai multe cazuri duce la depuneri si obturare !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1306

          #19
          Tocmai ce mi-au venit cei de la canalizarea stradala cu teava la 40 cm de gardul meu.... aceasta este de fi 160 si este la 1,5 m adancime fata de nivelul solului. Momentan folosesc o fosa. Am 2 case racordate la aceasta, pe teava de 110 fiecare, acestea intrand in fosa undeva cam pe la 60-70 cm adancime fata de fata pamantului. Vreau sa ma conectez la canalizarea stradala, ocolind fosa. M-am gandit sa jontez cele doua conducte de 110, sa folosesc o ramificatie Y 110-160-110, plecand cu teava de 160 mai departe spre teava stradala. Am de parcurs cam 10-11 ml. Credeti ca panta ar fi ok sau e prea inclinata? (parerea mea e ca panta e mare)
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1553

            #20
            La datele precizate de dvs. panta pe traseul de 160 dintre intrarea actuala in fosa si caminul de bransament ar insemna o panta de 8%. Este prea mult tinand cont ca o panta normala la dimensiune de 160 ar fi de 1%. Nu puteti cobora nivelul de plecare pentru a diminua panta?

            Comentariu

            • lfd
              Incepator
              • 10.sep.2012
              • 6

              #21
              Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

              vreau si eu sa fac scurgerea de la burlane direct la canalizare, dar nu exista riscul sa vina miros?

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #22
                Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                Exista piese speciale de montaj .http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...55534169,d.Yms
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6452

                  #23
                  Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                  Postat în original de lfd
                  vreau si eu sa fac scurgerea de la burlane direct la canalizare [...]
                  Ce fel de canalizare: tip fosă sau centralizată?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • lfd
                    Incepator
                    • 10.sep.2012
                    • 6

                    #24
                    Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                    Postat în original de Mircea G
                    si cam cat costa asa ceva?
                    si unde pot gasi?

                    Postat în original de RaduCA
                    Ce fel de canalizare: tip fosă sau centralizată?
                    centralizata (apa nova)
                    Ultima editare de lfd; 04.ian.2013, 16:11.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #25
                      Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                      Se cheama camine pluviale si pot fi utilizate sau nu. Se poate face si racordarea directa a bulanelor la conducte subterane si apoi deversati in exterior apa.
                      Trebuie lasate cateva zone unde sa avem piese de curatire.
                      Preturi gasiti in magazine sau pe internet, un exemplu http://www.depozit-online.ro/shop/ca...e-si-accesorii

                      Comentariu

                      • mpatachia
                        Incepator
                        • 19.mai.2010
                        • 84

                        #26
                        Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                        Buna ziua,

                        as dori sa fac si eu un sistem pentru a indeparta de casa cat mai mult apele pluviale scurse de pe acoperis, prin burlane.
                        Momentan am la fiecare burlan ingropate deja, o teava de 1m+cot90gr+1m spre exterior. Mentionez ca nu exista canalizare.
                        Care este cea mai buna solutie? Mentionez ca nu vreau sa stochez apa.
                        Din ce am discutat cu ceva firme, o solutie ar fi cu saparea unei gropi de 2x2x2m umpluta cu pietris si colectarea apei in acea groapa cu tub gofrat in santuri sapate la minim un metru (adamcimea tevii de pvc ingropate, umplerea lor cu geotextil, piatris).
                        O alta solutie ar fir ca la fiecare brulan sa sap un sant, ramane de vazut dimensiunea (la fel cu tub gofrat, pietris, folie geotextil) dar sa nu le unesc intr-o gropa fiecare sa fie independent.
                        Alte solutii?
                        Multumesc.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #27
                          Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                          De ce sa nu colectati apa de ploaie care e buna la udat gazonul ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Armata
                            Membru
                            • 14.sep.2008
                            • 250

                            #28
                            Răspuns la: Sisteme de colectare ape pluviale

                            La ce distanta de casa te gandesti sa evacuezi apa? Eu am aproximativ acelasi sistem dar fara partea de dren. Astfel am aproximativ 30m de teava de 110 care colecteaza apa de la 5 burlane iar capatul este lasat liber in pamant(era planificata extinderea sistemului cu o varianta de dren, dar avand in vedere ca nu am avut probleme, am tot amant aceasta lucrare).Nu stiu cat de multa apa se strange pe teava pana se se scurga in pamant, dar nu am avut nici o problema de 4(?) ani si au fost ploi torentiale insemnate cantitativ. Mentionez ca dupa inca 10 m incepe o panta care probabil face ca apa sa se scurga destul de bine.

                            Groapa de 2x2x2 mi se pare exagerat de mare, dar acum depinde si de permeabilitatea solului. Daca timpul iti permite ti-as sugera sa faci cateva teste in toamna asta ca sa vezi cam ce groapa ti-ar trebui
                            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                            Comentariu

                            Procesare...