Sistemele de alimentare cu apa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rex
    Membru
    • 21.apr.2015
    • 220

    Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

    Fluctuatia de presiune nu apare ca cea de curent ,,,, nu-ti face probleme ca peste 3 maxim 4 nu sare .

    Comentariu

    • gerula2006
      Membru
      • 15.feb.2011
      • 182

      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

      Salut!
      Ca sa stau linistit am schimbat teava si am pus PN10.
      Acum trebuie sa fac legatura cu instalatia actuala si va rog sa imi dati niste sfaturi. Atasez o poza cu configuratia. Am doua instalatii - cea din casa si cea din curte. Vreau sa conectez la cele doua si hidroforul si reteau stradala, astfel incit daca vreau sa pot merge pe ambele retele cu apa din hidrofor sau din reteaua stradala, sau sa merg pe reteaua din casa cu apa stradala si pe cea din curte cu apa din hidrofor(sau invers).
      Cei care au facut reteaua mi-au recomandat sa pun un regulator de presiune. Credeti ca este necesar?
      Cum pot face ca pe linga apa din reteaua sradala sa iau si putina apa din hirofor pentru a nu se strica putul...Vara este usor ca il folosesc in curte, dar iarna....
      Reteaua actuala este facuta cu teava de 32, dar acum cea stradala a venit cu 25, asa ca o sa merg cu 25 deacum incolo.
      Multumesc anticipat!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

        Gerula tata tu ai devenit chiar obraznic de-acuma! Nu vrei si moara de apa?

        Comentariu

        • gerula2006
          Membru
          • 15.feb.2011
          • 182

          Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

          Adica? Nu te inteleg...

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

            De la un afon care nu stie ce inseamna PN6 (Presiune Nominala 6 bari) si nici termenul nominal in general la ...."Acum trebuie sa fac legatura cu instalatia actuala si va rog sa imi dati niste sfaturi. Atasez o poza cu configuratia. Am doua instalatii - cea din casa si cea din curte. Vreau sa conectez la cele doua si hidroforul si reteau stradala, astfel incit daca vreau sa pot merge pe ambele retele cu apa din hidrofor sau din reteaua stradala, sau sa merg pe reteaua din casa cu apa stradala si pe cea din curte cu apa din hidrofor(sau invers).
            Cum pot face ca pe linga apa din reteaua sradala sa iau si putina apa din hirofor pentru a nu se strica putul...Vara este usor ca il folosesc in curte, dar iarna....
            Reteaua actuala este facuta cu teava de 32, dar acum cea stradala a venit cu 25, asa ca o sa merg cu 25 deacum incolo.
            ......adica la unul care are pretentii care dau batai si unui profesionist e cam mare distanta .....sau tupeul, obraznicia

            Comentariu

            • gerula2006
              Membru
              • 15.feb.2011
              • 182

              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

              Nu ți se pare că ești cam.... moldovean? Să nu iți zic altfel!
              Dacă ești așa deștept de ce mai consumi spațiul pe forumul asta?
              Afon sigur nu sunt, altfel nu mă apucam să fac singur lucrarea. Dar cred că ești un Dorel care atârnă la o lucrare, altfel moare de foame. De aceea nu prea îi agreezi pe cei care se descurca singuri....
              Dacă o așa lucrare da bătăi de cap unui profesionist, îmi dau seama ce profesionist este.... Nici gratis nu l-aș lasă să îmi facă lucrarea.
              Apropo, lucrarea din poză eu am făcut-o acuma 6 ani... Așa de afon sunt!!!

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                La intrebari simple un profi binevoitor iti mai raspunde dar proiecte mai complexe, ce ai cerut tu, numai un profi ar putea sa-ti spuna! Ar putea, dar nu ar vrea! Pt ca profi lucreaza proiecte personalizate pe bani!
                Asa ca pune mana si invata despre PN, DN samd si fa-ti-le. nu te astepta sa iti dea cineva un proiect din asta mura-n gura
                Ultima editare de emanu; 13.nov.2017, 13:43.

                Comentariu

                • gerula2006
                  Membru
                  • 15.feb.2011
                  • 182

                  Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                  Ce înseamnă PN, DN, cot,ramificație regulator presiune etc știu f bine. De 12-13ani de cind întru pe forumuri, mereu am avut de găsit un sfat. Dacă zici că ești profi, nu da sfaturi. Dar nici nu comenta aiurea. Nu trebuie să răspunzi cu "Afon, tupeu, nesimțire".
                  Dacă tu crezi că asta e lucrare grea.... Să legi 5 robineți și citeva coturi... Si un regulator de presiune...
                  Proiectul îl am creionat, dar un sfat e mereu binevenit. De aceea intram pe forum, să ne ajutam și să nu dam bani la așa ziși profesioniști. Și aici am incheiat discuția cu tine. Sunt convins că sunt colegi care dau sfaturi și gratuit.

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 182

                    Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                    Salut!
                    Ce firma sa aleg robinetii? Vad prin Brico numai chinezarii.. Am gasit Herz la alt magazin similar.....Multumesc!

                    Comentariu

                    • emanu
                      Membru marcant
                      • 06.oct.2008
                      • 504

                      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                      Giacomini, Bianchi ....

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 182

                        Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • ivan_turbinca
                          Membru Marcant
                          • 25.feb.2009
                          • 494

                          Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                          Buna ziua si Craciun fericit! Puteti sa imi recomandati si mie o pompa de apa curata care este capabila sa alimenteze 4 bai in acelasi timp? Nu conteaza firma,doar sa reuseasca sa aiba un debit de apa decent in cele 4 bai. Va multumesc!

                          Comentariu

                          • emanu
                            Membru marcant
                            • 06.oct.2008
                            • 504

                            Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                            Postat în original de ivan_turbinca
                            Buna ziua si Craciun fericit! Puteti sa imi recomandati si mie o pompa de apa curata care este capabila sa alimenteze 4 bai in acelasi timp? Nu conteaza firma,doar sa reuseasca sa aiba un debit de apa decent in cele 4 bai. Va multumesc!
                            daca mai zici si care e echiparea bailor, cate obiecte functioneaza simultan, pe cate etaje, unde ai sursa de apa, oglinda apei, fundul fantanii, debitul forajului, ce si cate sisteme de filtrare ai, pe cat e alimentarea generala a casei si inca alte nimikuri din asta poate cineva ar veni cu vreo sugestie, asa putem face doar pariuri sportive!

                            Comentariu

                            • OnDrill
                              Incepator
                              • 21.ian.2013
                              • 8

                              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                              O varianta / recomandare aveti aici http://www.ondrill.ro/blog/general/p...iala-limitata/
                              Dar fara date despre parametrii exista riscul sa ramana pompa fara apa ...etc
                              Nu ma bag unde nu ma pricep. Nu folosesc expresii de genul : probabil, cred ca, etc. Imi plac cifrele si unitatile de masura : 2 l/s, 30 m , etc . Nu imi plac : mare, mic, adanc, putin mult etc....

                              Comentariu

                              • ivan_turbinca
                                Membru Marcant
                                • 25.feb.2009
                                • 494

                                Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                                Doresc sa functioneze simultan,4 dususri. 4 capete de dus (para),2 parter si 2 etaj. Diametrul tevii principale este de 25,iar la bai merge pe 20. Apa este suficienta in put.

                                Comentariu

                                Procesare...