Canalizarea exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Răspuns la: Canalizarea exterioara

    Prima oara trebuie stabilit diametrul . Mafalda poate intercala un "teu" acolo , practic trebuie o combinatie , deci sapat mai mult .
    Exista si varianta unui camin peste teava .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #32
      Răspuns la: Canalizarea exterioara

      Puteti utiliza o sa pentru bransare sau puteti intercala un camin.
      In prima varianta, tot va trebuie un camin la limita proprietatii.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #33
        Răspuns la: Canalizarea exterioara

        Sa de bransare n-am vazut de dimensiuni mici ....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #34
          Răspuns la: Canalizarea exterioara

          Postat în original de Mircea G
          Sa de bransare n-am vazut de dimensiuni mici ....
          Nu am vazut nici o dimensiune a conductei existente, specificata in mesajele anterioare.
          Saua se gaseste de la o dimensiunile minime de 200mm a conductei pe care se branseaza si 110 racorudul scurgerii de la consumator.

          Comentariu

          • NICUMAIO
            Incepator
            • 13.mar.2009
            • 2

            #35
            Răspuns la: Canalizarea exterioara

            BUNA ZIUA. Pot sa folosesc la canalizare conducta de 300 ?Acelasi diametru are si cea stradala.Am deja conducta si as dori sa o folosesc ca sa nu mai cumpar alta.
            my

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #36
              Răspuns la: Canalizarea exterioara

              Nu, nu utilizati o conducta asa mare pentru ca nu aveti suficient debit de apa pentru a functiona corect scurgerea.

              Comentariu

              • Alexsolo
                Incepator
                • 02.apr.2017
                • 1

                #37
                Canalizarea exterioara

                |Buna ziua,
                as dori niste pareri despre canalizarea si evacuarea apei pe care le voi executa.In schita atasata( scuze pentru cum arata ) traseul de culoare rosie este apa pluviala si menajera de la bucatarie, traseul A.
                Traseul mov este scurgerea de la bai, traseul B.
                Acum voi adresa intrebarile pentru problemele respective.

                Traseul A:
                1.pot capta burlanele din spate in scurgerea pentru apa din bucatarie? caderile burlanelor sunt marcate cu cerc verde.
                La iesirea din bucatarie voi monta un camin de vizitare 550x550 unde voi conexa bucataria cu apa pluviala. pe scurgerea de la bucatarie voi monta o supapa de sens.
                mergand spre canalul colector stradal mai este o coborare de burlan, o voi conecta si pe aceasta in teava principala si 2-3 m mai jos voi monta alt camin de vizitare.
                terasa din figura este si ea acoperita si are un burlan care se va conecta la teava principala.
                toate acestea se vor varsa in canalul colector stradal din curte cu diametrul 300.
                2.este acest traseu ok?
                3 daca da 110 diametrul tevii principale este de ajuns pentru a sustine debitul de apa colectat?
                4 panta de 15% e buna?
                5 exista posibilitatea ca burlanul pozitionat inaintea terasei sa il cobor pe acoperisul terasei si sa il colectez jos la ultima coborare, e mai bine asa?
                de luat in calcul aici ca in mijlocul acoperisului terasei este un iluminator si nu as vrea sa am infiltratii pe viitor de la volumul si eroziunea apei.

                Traseul B este mai simpu , aici ca nelamurire as dori sa stiu daca este necesar un camin de vizitare pe traseu?
                si aici voi monta o supapa de sens

                PS
                alimentarea cu apa se va face prin dreapta, cu teva paralela la scurgere sau sa o montez deasupra?
                ar mai fi o problema cu tubul colector din curte, respectiv adancimea scurgerii in magistrala este la 80 destul de jos consider eu deci in cazul unei ploi ff mare magistrala ar putea inunda curtea. as vrea sa ma asigur cu inca o supapa de sens dar nu stiu cum sa o montez, eu cred ca trebuie sa ma duc in canalul stradal si sa vad iesirea mea apoi sa montez acolo supapa???? este posibil asa ceva?( de 3 ani de cand avem terenul canalizarea stradala nu ne-a inundat dar asa ca sa fiu super previzibil)

                Multumesc
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • entiu
                  Incepator
                  • 11.sep.2013
                  • 3

                  #38
                  Răspuns la: Canalizarea exterioara

                  Buna,

                  Cer un sfat. M-am mutat de un an de zile la un ap la parter si in acest timp am avut canalizarea exterioara infundata de 3 ori. Problema este ca atunci cand se infunda se scurge in beci (pute de numa). Nu stiu daca si alte blocuri au aceasta problema. La mine se scurge in beci deoarece sub tevile care vin din bloc, caminul este spart, cred ca intentionat ca sa nu iasa in apartament,cred, sau s-a spart atunci cand s-a introdus canalizarea separata.
                  M-am tot gandit si intrebat in stanga/dreapta care ar fi efectul daca astup gaura de sub tevi la camin, unde se va duce ce se acumuleaza. Ce variante ar fi? M-am gandit sa pun o pompa de ape murdare in beci care o leg la o teava de canalizare. Dar o pot pune in functiune abia dupa desfundare.
                  Am facut o schita, e vorba de caminul nr.3. Momentan doar cer pareri,deoarece nu vreau sa ma trezesc cu ra....ul in casa.
                  Bineinteles ca stau intr-un cartier unde pe toti ii doar la "basca" daca nu-s afectati.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	canalizare.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,0 KB 
ID:	629677

                  Comentariu

                  Procesare...