aerisirea coloanei pt incalzirea centralizata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gica2
    Incepator
    • 19.oct.2006
    • 1

    aerisirea coloanei pt incalzirea centralizata

    Stimati domni,
    Locuiesc la etajul 2/4 .apartament cu o camera A venit frigul dar nu a venit caldura decat pe 2 elementi in camera. La bucatarie si baie sunt schimbate caloriferele si au ventilatie fiecare nu automata ci simpla cu surubel. Si coloanele usnt schimbate cu tevi de plastic. Totul merge perfect dar in camera nu e schimbat caloriferul ci doar coloana. Aici e clar ca a rams aer si fiind un calorifer de pe timpul lu ceasca nu are ventilul de aerisire. Ca un bun coleg de bloc m-am apucat sa bat la usa vecinului de la etajul 4 adica capatul de coloana ca sa fac eu aerisirea. La el aceeasi poveste numia 2 elementi calzi am dat drumul la ventilul cu surubel , a iesit ceva aer am mai si scos vreo 2 galeti de apa.caloriferul lui a inceput sa se incalzeasca dar restul de la etajele inferioare deloc.
    Apoi am inchis returul (robinetul de jos) si am ventilat iarasi. am scos doar apa. Nimic nici de data asta . Caloriferul de la 4 ramane rece totusi in partea de jos.
    Ce gresesc?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2




    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Re: aerisirea coloanei pt incalzirea centralizata

      Postat în original de gica2
      .... Aici e clar ca a rams aer si fiind un calorifer de pe timpul lu ceasca nu are ventilul de aerisire. Ce gresesc?

      Pentru aerisirea caloriferului puteti proceda in felul urmator :
      -lasati robinetul de pe retur deschis (daca aveti asa ceva montat)
      -inchideti robinetul dublu reglaj de pe conducta tur (de sus)
      -cu ajutorul unei chei potrivite slabiti 2-3 ture piulita de racord a robinetului dublu reglaj, de pe tur, cu caloriferul.
      -departati cu atentie piulita racord de corpul caloriferului, ca sa se creeze un spatiu mic, pentru a se elimina aerul din calorifer.
      -cand iese doar apa strangeti la loc piulita.

      Aveti grija sa fixati o galeata sub robinet deoarece v-a curge multa apa.
      Nu slabiti decat citeva ture piulita racord de la robinetul dublu reglaj deoarece fiind presiune s-ar putea departa prea mult sau de tot.
      Cu stima.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Re: aerisirea coloanei pt incalzirea centralizata

        Postat în original de MaistrulMax
        departati cu atentie piulita racord de corpul caloriferului, ca sa se creeze un spatiu mic, pentru a se elimina aerul din calorifer.
        Corecta metoda descrisa de dl. MaistrulMax. Ca o copletare as indica asezarea unei carpe peste zona prin care se face aerisirea, astfel incat apa sa se scurga, evitandu-se stropirea peretilor.

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Caloriferele sunt curate?
          Sectiunea coloanelor este corecta ?

          Comentariu

          Procesare...