Sisteme solare - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #16
    Geamul in mod normal ar trebui sa fie un geam securizat.

    Bazinul de stocare (care de fapt este un mic schimbator de caldura) se monteaza deasupra panourilor solare deoarece circulatia apei dintre panou si bazin se realizeaza pe principiul termosifonului (circulatia naturala).

    Ce nu a montat domnul gogoson este un mic vas de expansiune (care era foarte important) pentru a prelua dilatarea apei din circuitul primar si a avea pe unde sa complecteze cu apa rece instalatia.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #17
      Eu am pus geam normal de 5 mm. Teoretic geamul ar trebui sa fie securizat dar in asa fel incat sa nu mareasca coeficientul de reflexie (geamul securizat este facut din doua geamuri lipite cu o folie de plastic la mijloc), deci ar trebui un geam mai special.
      Acum avand in vedere ca geamul pe care l-am pus este de 5 mm iar panoul sta la un unghi de 30-35 de grade inghiul sub care cade grinda este mic deci ar trebui ca grindina sa ricoseze din panou. (panoul meu in poze nu sta la 30-35 de grade, dar o sa stea de la primavara)

      Exista totusi sansa nefericita sa bata grindina chiar in fata panoului si sa fie si vand puternic astfel incat sa bata aproape perpendiculat pe geam iar daca grindina este mare este posibil sa-l sparga.

      Aici trebuie MARE ANTENTIE. In acest caz exista posibilitatea ca sticla spargandu-se sa cada si daca mai trece cineva pe sub ea, poate sa-i ia gatul persoanei.

      DECI sub panou trebuie pusa o plasa gen plasa de gard, pentru a impiedica acest lucru.

      SAU se mai poate pune peste stica o plasa subtire din metal astfel incat daca se sparge geamul sa cada in panou nu in afara lui.

      Oricum daca afara e grindina sa nu va puna necuratu` sa umblati pe sub panou.

      Nu am pus oglinzi deoarece cred ca raportul pret/performanta nu se justifica ( oglinzile sunt relativ greu de montat si sunt eficiente cand soarele bate perpendicular pe panou, adica 1-2 ore pe zi). Si in plus te mai trezensti ca focalizeaza cine stie pe unde si nu stii de ce cainele nu mai vede sau pisica nu mai are par.
      Eu am pus in spatele tevilor la foaie de tabla pe care am vopsit-o in negru si am lipit-o de tevi cu cositor, astfel incat cadura captata de foia de tabla sa se transmita la tevile de cupru.

      In legatura cu vasul de expansiune, in cazul meu nu este nevoie.
      Vasul de acumulare este defapt un butoi din fibra de stica care are patru gauri. Una pentru intrare apa rece din sistem, una pentru iesire apa calda la baie, una pentru turul panoului si una pentru returul panoului. Sistemul functioneaza astfel odata ce este plin cu apa:
      1. apa rece din sistem intra in butoi
      2. daca este soare apa din panou se incalzeste
      3. apa rece din butoi fiind mai sus si mai grea impinge apa calda din panou inlocuind-o. Apa calda din panou este impinsa butoi.
      4. ciclul se repeta atat timp cand exista apa mai rece in butoi decat in panou.
      5. in final in butoi ajunge apa calda si care o folosesc la baie, etc

      In butoi in partea de jos sunt gaurile de intrare apa rece si turul panoului. In partea de sus un gaurile de la returul panoului si iersirea apa calda.

      In acest caz nu este nevoie de vas de expansiune deoarce sistemul functioneaza la presiunea din retea iar daca presiunea creste mai mult atunci apa din butoi pleaca in sistem. Oricum eu am pus o supapa de 3 bari just in case.

      Dezavantajul este ca tu folosesti apa care circula in sistemul solar, deci trebuie sa te asiguri ca este curat.
      Un alt dezavantaj este ca trebuie sa pui un butoi din inox sau fibra de sticla, cel din fribra este ceva mai ieftin dar trebuie facut la comanda ca sa reziste la 3-4 bari presiune si sa mai aiba si gaurile de rigoare.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        Domnule Gogoson.
        Instalatia prezentata nu este o noutate, ea se foloseste de foarte mult timp.
        Este nevoie de vas de expansiune si am sa atasez o schita de instalatie pentru preparat apa calda :
        Fișiere Atașate
        Cu stima.

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #19
          Diferenta intre desen si ce am facut eu este faptul ca nu mai am serpentina in rezervor ceea ce simplifica putin lucrurile. (nu mai trebuie vas de expansiune si nu e nevoie de boiler cu serpentina) deci este mai ieftin.

          Intradevar asa cum este facut desenul este mai "profi" deoarce ai putea sa-l folosesti si iarna daca pui si ceva antigel, dar daca vrei sa-l folosesti numai vara merge si asa cum am facut eu.

          Comentariu

          • taz21
            Membru
            • 20.feb.2006
            • 297

            #20
            Postat în original de gogoson
            Diferenta intre desen si ce am facut eu este faptul ca nu mai am serpentina in rezervor ceea ce simplifica putin lucrurile. (nu mai trebuie vas de expansiune si nu e nevoie de boiler cu serpentina) deci este mai ieftin.

            Intradevar asa cum este facut desenul este mai "profi" deoarce ai putea sa-l folosesti si iarna daca pui si ceva antigel, dar daca vrei sa-l folosesti numai vara merge si asa cum am facut eu.

            Ai facut un sistem foarte frumos care se incadreaza foarte bine la DIY, si nu pagini luate dupa net si prezentate aici.
            Sa veniti pe la 2Mai-Vama Veche sa vedeti ca toata lumea are asa ceva, fiecare sub diferite forme, adica cum i-a dus capul.
            Vazand pretul panourilor solare din comert , si eu m-am gandit sa-mi fac asa ceva la casa mea, dar eventual sa-l poti tine si iarna, pt. ca daca nu-l golesti si va ingheta, e posibil sa-ti crape ceva pe acolo.
            Ceva ca in ultima poza nu merge facut de noi acasa? Adica cumperi un boiler bivalent, faci o serpentina de cupru ca a ta, o umpli cu apa+antigel, si banuiesc ca iti mai trebuie o pompa ca sa circule apa din serpentina prin boiler,nu? Acum ma gandesc eu, pompa aia o sa mearga tot timpul, sau pui un termostat pe tur si daca apa din serpentina e rece sa nu mai mearga
            pompa si sa dea drumul la incalzirea electrica a boilerului?
            Bafta

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #21
              Postat în original de taz21
              ....Adica cumperi un boiler bivalent, faci o serpentina de cupru ca a ta, o umpli cu apa+antigel, si banuiesc ca iti mai trebuie o pompa ca sa circule apa din serpentina prin boiler,nu? Acum ma gandesc eu, pompa aia o sa mearga tot timpul, sau pui un termostat pe tur si daca apa din serpentina e rece sa nu mai mearga pompa si sa dea drumul la incalzirea electrica a boilerului? Bafta

              Nu este nevoie de o pompa de circulare deoarece circulatia apei se realizeaza prin termosifon. Trebuie insa respectata inaltimea de montare a boilerului fata de panouri.

              Dotarea suplimentara cu un termostat este o optiune daca doriti sa utilizati un boiler bivalent, sonda termostatului se poate atasa de conducta de tur a circuitului primar si poate comanda incalzirea electrica cu rezistenta a apei din boiler.
              Cu stima.

              Comentariu

              • malin_veres
                Incepator
                • 21.nov.2006
                • 1

                #22
                sistemul se poate face si folosind tuburi dinP.V.C. de 100sau 110 montate intr_un un panou<cutie>(rasadnita) .Sistemul foloseste coturi si te-uri din acelasi material.COOPERATIVA PRESTAREA de pe vremea lui CEASCA a brevetat un astfel de sistem.Atunci stateam mult mai prost cu adezivii azi nu-ti trebuie nici macar scule prea profy.pt a face un astfel de sistem.Am vazut undeva sistemul si ma gindesc sa-l pun si eu in practica.
                nicrom,mesterii sint putini si de obicei BETYVY.daca nu beau nu-s MESTERY?????

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #23
                  Si tin la presiune?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #24
                    In circuitul primar al unei instalatii solare de preparat ACM datorita faptului ca nu se utilizeaza pompe de circulatie presiunea este redusa.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • taz21
                      Membru
                      • 20.feb.2006
                      • 297

                      #25
                      Pai ele sunt legate la reteaua de apa rece care are ceva presiune, nu?
                      Eu l-am ajutat pe socru-meu la o astfel de instalatie facuta din tevi de Al de irigat, in capat avand o flansa bercuita de teava de Al si va spun ca la proba, apa avea destula persiune.
                      Asa ca eu sunt sigur ca nu prea o sa tina coturile de PVC lipite cu adeziv.
                      Parerea mea.

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #26
                        Postat în original de taz21
                        Pai ele sunt legate la reteaua de apa rece care are ceva presiune, nu?
                        Eu l-am ajutat pe socru-meu la o astfel de instalatie facuta din tevi de Al de irigat, in capat avand o flansa bercuita de teava de Al si va spun ca la proba, apa avea destula persiune.
                        Asa ca eu sunt sigur ca nu prea o sa tina coturile de PVC lipite cu adeziv.
                        Parerea mea.
                        Haideti sa facem deosebire intre un sistem de apa calda fara acumulare si un sistem cu acumulare (vezi foto).

                        Primul sistem foloseste niste tevi, cum ziceti dumneavoastra, in care apa se incalzeste de la razele solare si apoi este distribuita la consumator. Presiunea apei este dictata de prsiunea apei reci sau se poate folosi o pompa de circulatie.

                        Cel de al doilea sistem, cu acumulare, are doua componente (circuite) :
                        -circuitul primar (tevi pvc, panouri solare) care incalzesc apa dintr-un vas de stocare (boiler). Apa din circuitul primar nu este folosit de catre consumatori iar circulatia apei din circuit se face deobicei natural fara pompe (la un uz casnic al instalatiei).
                        -circuitul secundar il constituie conductele care distribuie apa din boiler catre consumatori, se poate folosi pompe daca nu exista presiune pe conducte.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • masonetgv
                          Incepator
                          • 09.ian.2006
                          • 77

                          #27
                          Domnule gogoson,
                          Ma intereseaza si pe mine un asemenea sistem de incalzire a apei. De unde a-ti luat butoiul de fibra de sticla si cat v-a costat?
                          Eu am un panou din aluminiu di acelea folosite pe timpul lui Impuscatu' pentru prepararea ACM. Oare este bun, nu modifica ceva din calitatile apei?

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #28
                            In cazul meu, am un panou de 2,25 mp si un butoi de 130 de litri de apa.
                            Acestea plus fitingaraie m-au costat aprox 1200 ron.
                            Pe butoi am dat cam 600 ron si l-am facut la comanda, iar panoul l-am facut eu.
                            Eu nu stiu cum arata panoul dvs de pe vremea lu` impuscatu` dar trebuie sa va interesati daca nu modifica, calitatea apei, adica daca acel aluminu este alimentar. (butoaiele de bere sunt din aluminu alimentar de exemplu).
                            Din acet motiv am ales un butoi de fibra de sticla. Partea neplacuta la fibra este ca butoiul trebuie sa reziste la temp mare ( peste 70 de grade ) si la presiune de pana la 3 bari ( presupunand ca veti instala un supapa de presiune de 3 bari). Apa care vine la mine de la apanova are cam 2-2,5 bari.
                            Un astfel de sistem merge atat timp cat nu scade sub 0 grade afara. Chiar toamna nu incalzeste apa suficient se poate inseria cu o centrala iar in acest caz centrala o sa consume mai putin ( una e sa incazesti apa de la 10 grade si alta de 20-22 de grade)
                            Eu am folosit sistemul pana au scazut temperatura sub zero grade.

                            Acum va intreb si eu ceva:
                            1. Ce suprafata are panoul ?
                            2. Cate persoane trebuie sa deserveasca sistemul ?

                            Comentariu

                            • masonetgv
                              Incepator
                              • 09.ian.2006
                              • 77

                              #29
                              panou

                              Panoul are cca 2 mp si ar trebui sa deserveasca 2 persoane. Am mai multe panouri de acest fel pe care le pot lega in serie. Problema cea mai grea legata de panouri o sa fie executarea cutiei in care le voi monta cu sistemul de izolatie. Incerc sa si 2 poze ale panoului.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • gogoson
                                Membru Marcant
                                • 14.oct.2006
                                • 621

                                #30
                                Cutia nu trebuie sa fie complicata.
                                Eu am facut o rama de lemn. Am folosit scanduri pentru dusumea pt ca era gata slefuite si aveau muchiile gata facute.
                                Dupa ce ai facut rama fixezi panoul undeva la mijloc si il vopsesti in negru. In spate pui vata minerala iar in fata pui in geam si izolezi bine toate muchiile cu silicon. In partea de jos dai 2-3 gauri de 8 la rama de lemn pentru a permite aerisirea sistemulu in interior pentru a reduce condensul.

                                ATENTIE: Geamul trebuie fixat bine !!!!

                                La suprafata mea de panou, am mai pus o sipca mica orizontala la mijlocul lui si practic am pus doua geamuri mai mici. In caz de grindina se poate sparge geamul si daca este mare, bucati din el pot cadea de pe acoperis. IN NICI UN CAZ cand ploua tara sa bate vantul nu mergi pe sub panoul!!!

                                Dupa ce ai facut cutia trebuie sa te gandesti la un sistem de fixare. In zona noastra vara panoul ar trebuie sa fie inclinat cam 30-35 de grade iar toamna treci de 45-50 de grade, deci trebuie un sistem de fixare solid si flexibil.

                                Cate panouri ai?

                                Comentariu

                                Procesare...