izolare ziduri exterioare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tzile
    Incepator
    • 29.sep.2006
    • 47

    izolare ziduri exterioare

    pentru izolatia zidurilor exterioare ce ar fi mai bun vata minerala de o 10cm sau polisteren de 5, 6, 7 cm? multumesc anticipat
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Re: izolare ziduri exterioare

    Postat în original de tzile
    pentru izolatia zidurilor exterioare ce ar fi mai bun vata minerala de o 10cm sau polisteren de 5, 6, 7 cm? multumesc anticipat
    Pentru izolarea exterioara a zidurilor exterioare, se foloseste polistirenul expandat. Pentru izolatia interioara a zidurilor exterioare, se foloseste vata minerala si sistemul rigips. Dintre cele doua tipuri de izolari, cea mai indicata este izolatia exterioara in cazul in care se intrunesc conditiile ca ea sa poata fi realizata.

    Comentariu

    • tzile
      Incepator
      • 29.sep.2006
      • 47

      #3
      va multumesc domnule Dajma.

      Comentariu

      • mihaelac
        Incepator
        • 01.nov.2006
        • 5

        #4
        Re: izolare ziduri exterioare

        Postat în original de Traian Dajma
        Pentru izolarea exterioara a zidurilor exterioare, se foloseste polistirenul expandat. Pentru izolatia interioara a zidurilor exterioare, se foloseste vata minerala si sistemul rigips. Dintre cele doua tipuri de izolari, cea mai indicata este izolatia exterioara in cazul in care se intrunesc conditiile ca ea sa poata fi realizata.
        Am izolat exterior cu polistiren de 5 zidul de BCA Ytong 30S, iar la mansarda as vrea sa montz rigips.
        Intrebarea e: sa pun si vata minerala intre perete si gips-carton? Cu folie sau fara? Mi-e teama ca daca montez folie de Al n-o sa mai respire peretii avand la exterior polistiren.
        Mihaela C.

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Polistirenul expandat pentru fatade va lasa o cantitate "acceptabila" de vapori sa treaca. Deci nu va faceti probleme.

          Daca doriti termoizolare atunci puneti si vata + bariera vapori.
          Daca doriti doar finisare... de ce cu placi de gips-carton?
          Stefan

          Comentariu

          • mihaelac
            Incepator
            • 01.nov.2006
            • 5

            #6
            Termoizolarea ma gandesc ca-i suficienta doar cu polistiren pe exterior... dar as vrea sa am o izolare fonica marita si as evita si mizeria care se face cu tencuiala clasica (la mansarda am podea de lemn).

            Deci ma sfatuiti sa pun totusi vata minerala + folie Al?
            Mihaela C.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Pentru izolarea fonica aveti nevoie de o solutie care presupune utilizarea vatei minerale (ISOVER), intr-un sistem adaptat la necesitatile constructiei dvs.

              Comentariu

              • mihaelac
                Incepator
                • 01.nov.2006
                • 5

                #8
                Si cine poate sa-mi spuna mai multe despre sistem?
                Inginerii pe care i-am intrebat sustin ca vata minerala nu izoleaza fonic

                Eu am cumparat vata minerala, dar dupa cum spuneam am rezerve in ceea ce priveste folia - eram hotarata sa instalez vata + profile + placi rigips inainte sa citesc forumul.

                Detalii dspre peretii care urmeaza sa fie izolati:
                - pereti exteriori la mansarda din Ytong 25cm izolati pe exterior cu polistiren de 5;
                - un perete de calcan din Ytong 25 cm, cu un spatiu variabil in spate, pana la zidul vecin
                Mihaela C.

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #9
                  Puteti sa le spuneti la inginerii aia ca vata minerala izoleaza mult mai bine dpdv fonic, comparativ cu polistirenul.
                  Dpdv al izolatiei termice, polistirenul si vata sunt comparabile.

                  Daca ai luat deja vata fara folie de aluminiu, mai bine cumperi folie PVC - si o aplici. Iesi mai ieftin asa si e mai bine.
                  Stefan

                  Comentariu

                  • mihaelac
                    Incepator
                    • 01.nov.2006
                    • 5

                    #10
                    Deci nu folie de Al?
                    Folie PVC de care? Puteti sa-mi recomandati un producator? Sau macar sa-mi dati niste detalii despre folie?

                    Si cum se prinde folia peste profilele de metal?
                    Mihaela C.

                    Comentariu

                    • i96nds
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2006
                      • 427

                      #11
                      Eu am pus folie de PVC - oricare - sa fie continua. Exista folie cu latime 2.8 metri sau 4.2 metri. Cumparati ce lungime e necesara ca sa fie o singura bucata.

                      Eu am ridicat placa de gips-carton in picioare (la jumatate de metru de perete) si apoi am pus folia de PVC petrecuta peste placa (adica intre perete si placa). Pentru asta e bine ca folia sa aiba cu vreo 30 cm mai mult decat inaltimea camerei. Am prins cu scotch folia de placa de gips-carton pe partea ce va fi vizibila.
                      Apoi am apropiat placa de perete si astfel a ramas folia exact pe pozitie.
                      Ramane sa taiati folia ce iese afara.

                      Mai vedeti si aici:


                      Ideea e ca folia sa fie de grosime cam 0.08 sau 0.10. Cea de 0.06 mi s-a parut cam firava, imi era teama sa nu o intzep.
                      Stefan

                      Comentariu

                      Procesare...