Spatiu intre cada si perete - cu ce il acopar ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Spatiu intre cada si perete - cu ce il acopar ?

    Datele problemei:

    - latimea baii este de 178 cm.
    - Cada cumparata are 170 cm
    - raman 8 cm intre cada si perete.

    Asta inseamna ca e prea mult pentru da cu silicon si e prea putin pentru a zidi acea zona.

    Exista ceva profile mai mari ce se pot pune acolo? Cum acopar aceasta bucata? Ma gandesc ca as putea sa pun si faianta pe acest spatiu?
    Stefan
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    La 8 cm diferenta nu ai ce sa montezi.

    Variante:
    -confectie din gipscarton si cu ocazia asta poti sa te ridici si mai sus de nivelul cazii
    -zidire ( caramida-BCA).

    Nu vad de ce sa fie prea putin pentru a putea face o mica zidarie!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Sau daca nu doriti sa reduceti din latimea bai se poate placa cu fisii de gresie.
      Cu stima.

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Ma gandeam acum ca as putea prinde un profil CD60 sau CD75 de perete astfel incat sa pun apoi faianta pe el??? Dar e cam ciudat.

        Nu prea as vrea sa zidesc pentru ca am pus deja faianta si in jos acolo. Ar trebui sa zidesc peste faianta....
        Stefan

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Deci pana la urma totul este montat si a ramas acel spatiu, banuiesc ca in partea opusa bateriei.

          Si tot o banuiala este ca trebuie sa acoperi toata latimea cazii (70-80 cm).

          Nu ai o poza la indemana?

          Ma gandesc ca poti face o chestie placata cu faianta si montata inspatiul respectiv doar ca un capa insa ramane problema etansarii daca ajunge apa in zona respectiva si ar mai fi si zona frontala pe cei 8 cm.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • i96nds
            Membru marcant
            • 03.ian.2006
            • 427

            #6
            Ca sa fie etans, evident voi lipi cada de perete in partea cu bateria.
            Cei 8 cm liberi vor ramane in partea opusa bateriei.

            Eu m-am hotarat sa pun g+f si dupa cada adica toata baia e ca un cub de g+f. Abia apoi vin cu cada - are panou frontal din plastic.

            Deci intr-adevar trebuie sa acopar toata latimea cazii. Mai rau e ca trebuie sa acopar si cei 8 cm de pe lateral intrucat si panoul lateral are tot 170 cm. Deci iar raman cu spatiu acolo....

            Inca nu m-am hotarat la ce inaltime pun cada si de aia mi-e cam greu. Probabil 55 cm va fi OK. Daca eram hotarat puteam zidi cu BCA doar bucata aia. Insa am apucat sa pun faianta si in dreptul cazii.
            Stefan

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Postat în original de i96nds
              ...Inca nu m-am hotarat la ce inaltime pun cada si de aia mi-e cam greu. Probabil 55 cm va fi OK. Daca eram hotarat puteam zidi cu BCA doar bucata aia. Insa am apucat sa pun faianta si in dreptul cazii.

              Cada de baie nu o montati pe zidarie de BCA sau are suporti ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Mi se pare potrivit ca in zona libera sa puneti un bloc de BCA taiat la dimensiunea potrivita. Daca deja ati pus faianta, puteti prinde BCA-ul cu dibluri cu floare de perete dupa care sa-l imbracati cu faianta astfel incat sa nu para ca o zona separata de perete. Sau eventual sa dati faianta jos pe zona de contact cu peretele pentru o priza mai buna, dupa care il imbracati cu faianta. Este una din variantele posibile, dar mi se pare cea mai trainica din punct de vedere al rezistentei.

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #9
                  Cada are propriul schelet, vine pur si simplu asezata acolo. Are picioare reglabile ca sa obtii inaltimea dorita.

                  Va multumesc foarte mult pentru sugestii. Mai iau inca o data totul la masurat si sa vad ce obtin. Varianta cu blocul de BCA pare cea mai viabila, desi e complicata.

                  Totusi ideea cu profilul CW (sau CD de 75mm )nu merge?
                  Stefan

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Spatiul fiind deja finisat cu faianta si gresie atat aplicarea unei zidarii sau a unei constructii cu profile metalice va avea un aspect neplacut.

                    Alta idee este incerci confectionarea unui mic dulapior care sa intre in zona respectiva iar in partea superioara sa il plachezi cu faianta si etansat pe marginea cazii.

                    Materialul trebuie sa fie unul rezistent la umezeala, daca gasesti MDF vopsit. Policarbonat sau ceva cofectionat din lambriu.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Postat în original de i96nds
                      ...Totusi ideea cu profilul CW (sau CD de 75mm )nu merge?
                      Daca reusiti sa fixati profilul in asa fel incat sa nu se miste ar merge.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Dar de ce sa se miste, MAX?

                        Prins pe perete cu dibluri sta foarte bine dar este pacat sa gauresti bunatate de faianta.


                        Stefan, daca esti convins ca in acea zona cu o sa ajunga apa (si nu ma refer la partea de la nivelul cazii) poti face un mic mobilier chiar din lemn (grunduit si lacuit bine) cu o usita in fata (spatiul interior il poti folosi pentru a depozita diverse maruntisuri din baie) iar partea de desupra faiantata si etansata bine atat pe marginea cazii cat si pe perete.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • klaus
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2005
                          • 960

                          #13
                          Eu as prinde pe perete ori un bloc de BCA, asa cum a zis Traian Dajma, ori un bloc de polistiren extrudat sau expandat de fatade (care sunt mai usoare) si peste ele sa se placheze cu faianta
                          Viata e complexa si are multe aspecte...

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Pana la urma ce solutia ai aleas, i96nds?

                            Asteptam sa ne comunici ce si cum ai facut.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • dalmy
                              Incepator
                              • 04.aug.2006
                              • 22

                              #15
                              Am avut aceeasi problema si solutia aleasa a fost cea mai buna. Am zidit in acel loc cu BCA pana la nivelul cazii si am placat cu faianta. Astfel am mai castigat o buza la cada unde sa pun diferse chestii de baie: sampoane, geluri etc.

                              In fata, in loc de masca am facut acelasi lucru si am o masca de faianta peste bca de toata frumusetea.

                              Toate acestea am facut dupa ce am pus faianta pe pereti si cada.

                              Comentariu

                              Procesare...