Cum pot face izolarea unei usi de metal veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fiordalisa
    Incepator
    • 23.oct.2006
    • 2

    Cum pot face izolarea unei usi de metal veche

    Locuiesc la casa am o usa de intrare din metal cum se faceau inainte,cu mult geam si fara izolatie doar cu chit,am vrut sa o inlocuiesc cu una termopan dar in holul care se formeaza am intrarea de la beci cu scari ,beci unde depozitez inclusiv vinul,acum cand fierbe nu va pot spune ce emanatii ies sau cand umblu la butoiul cu varza si atunci am hotatat sa ramana tot usa din metal ,se poate aerisii mai bine(nu am nici scari la intrare se intra direct de afara)Dar totusi cred ca pot izola cu ceva cu zapada artificiala si deasupra sa pun niste lambriu de plastic???? Se face si putin condens cand deschid usa de la intrarea in casa proprou zisa.
    Credeti ca se poate ?Astept idei!
    Zambeste,maine poate fii mai rau!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Interesanta idee! Deci, sursa de buna-dispozitie si cea de hrana sunt direct proportionale cu tipul de usa .

    Pentru zona de beci un sistem de aerisire adecvat, spre exteriorul cladirii este mai normal. Nu uitati ca in unele cazuri concentratia de gaze emanate din zona cu pricina va poate fi chiar fatala.

    Optati pentru o uza corespunzatoare, cu izolatie termica, si daca aveti nevoie de aerisire puteti face o gura de ventilatie in partea superioara a holuliu/camerei.

    Comentariu

    • fiordalisa
      Incepator
      • 23.oct.2006
      • 2

      #3
      Ieri am omis sa spun ca am mai facut o aerisire cu un geam de 50/50 in partea de exterior al beciului pe langa un altul care era de 70/50.
      Ideea mea era sa nu renunt la usa initial facuta deoarece este lumina datorita geamurilor ,este in stare destul de buna iar o usa termopan direct din afara fara sa am posibilitatea sa inalt o treapata si pe deasupra si cu un caine in curte(dog derman)care se mai urca pe usa?!
      Multumesc pentru raspuns!
      Zambeste,maine poate fii mai rau!

      Comentariu

      Procesare...