cum se face?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mutilaila
    Membru marcant
    • 11.oct.2006
    • 911

    cum se face?

    am si eu o rugaminte.cum este facut scheletul metalic al acestui tavan.ca nu se vede nici un mijloc de sustinere de tavan si cum de nu face "burta".la margini ma refer
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu ma intreba de schta amplasarii profilelor dar cred ca:
    -totul este facut din profile UW 30 si CD 60
    -pe conturul interior (partea cu inaltimea mica) exista un parapet din gipscarton cu rolul de mascare a instalatiei de iluminat ce va fi pozitionata in interior
    -nu inteleg ce este cu cele 3 gauri in interiorul scafei - o fi si acolo gipscarton !?!?!?
    -partea inferioara despre care spui [de ce nu se curbeaza] este prinsa pe un profil CD mascat de acel parapet

    Asta cred eu - sa vedem si alte pareri.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Vedeti detalii si schita aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...?p=26757#26757
      Cu stima.

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 751

        #4
        Salut!
        Nu e voodoo!
        Sistemul de placare cu gips-carton trebuie privit ca un ansamblu de componente care,fiecare in parte nu exceleaza prin rezistenta si masivitate,dar impreuna ofera rigiditatea necesara scopului.
        Daca profilele si accesoriile pentru structura luate separat sunt usor de prelucrat,manipulat si imbinat,odata asamblate dupa regulile specifice fiecarei locatii,vor oferi un suport bun pentru placare si izolare.Placile din gips-carton,oarecum fragile,odata fixate pe structura vor intregi ansamblul care acum e mult mai rezistent.
        Tavanul la care te referi,cu anumite limite in dimensiuni,poate fi executat fara ancorare in plafon prin folosirea profilelor asezate pe latime,rigidizare pe interior prin asezarea in cant a fasiilor de gips-carton,folosirea ramforsarilor de sectiune triunghiulara,marirea sectiunii perimetrale,etc.

        E oarecum complicat,dar te asigur ca regulile de respectat sunt putine si simple...
        Bafta!

        Comentariu

        Procesare...