Repartitoare calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #31
    Postat în original de maiam
    Presupunand ca cei de la etajul IV si cei de la parter isi vor monta centrale proprii, consumul de gaz va fi mai mare din cauza pierderilor prin tavan si prin pardoseala. Vor merge la administratie si vor cere sa li se compenseze aceste pierderi, motivand ca s-a incalzit tavanul vecinului sau peretii comuni?
    Consumul va fi nitel mai mare dar va plati mai putin dacat cei racordati la sistemul centralizat...

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #32
      Discutia este asupra energiei termice care o vinde regia de incalz.nu de temper.din apartament.Izolarea apartam. nu este gratuita,costa o multime de bani,vorba romanului "Si batut si cu bani luati"(varianta academica)
      Cit despre AER-ul din intal.gaz metan este greseala se introduce altceva MECAPTAN pt. odorizarea lui.

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #33
        Raspunsul corect este : pe linga aer se introduce din cind in cind si mercaptant .

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2397

          #34
          Postat în original de mx81
          ...mercaptant.
          Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
          ...MECAPTAN pt. odorizarea lui.
          Inteleg ca acest MERCAPTAN, are doar rol de odorizare pentru a semnala pierderile accidentale.

          Comentariu

          • mx81
            Membru Marcant
            • 21.ian.2006
            • 322

            #35
            Corect .

            Comentariu

            • addytzoo
              Incepator
              • 05.dec.2006
              • 17

              #36
              LOL

              Fara suparare,dar tot ce am citit pe aici e total pe dinafara.....
              Nu este nimeni furat.....doar prost informat!!!
              Cati dintre cei de pe aici au citit macar A.N.R.S.C.,legate de montarea,exploatarea si calculul consumului de energie termica prin repartitoare de costuri?Sau probabil nici nu stiati ca exista asa ceva .....
              mx81 a scris ca e mai buna o centrala...As vrea sa il intreb in afara de faptul ca atunci cand dau drumul la robinet am apa calda,care ar mai fi avantajul?
              Daca investesc 6000 RON pentru instalarea unei centrale cu 6 radiatoare,...cand amortizez investitia?Costurile cu incalzirea sunt uneori chiar mai mari decat cu repartitoare....
              Si a citit cineva ceva din legislatia europeana in domeniu?De ce vestul Romaniei a fost invadat de centrale SH si de ce ungurii au trecut pe vechiul sistem centralizat sau in cel mai bun caz pe centrale electrice?
              Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #37
                Re: LOL

                daca cunosti legislatia europeana in domeniu, ar fi util sa vii cu amanunte....

                Comentariu

                • addytzoo
                  Incepator
                  • 05.dec.2006
                  • 17

                  #38
                  Si un raspuns ontopic:

                  Repartitoarele inregistreaza un nr de unitati, care printr-un calcul matematic,ajung sa dea consumul real, dupa cum urmeaza:fiecare radiator din apartament este notat intr-un protocol de montare si i se aloca un repartitor cu serie unica...
                  La procesarea datelor din protocol in programul de calcul se trec datele dupa cum urmeaza:
                  -fiecarui radiator ii corespunde un coeficient de corectie in functie de puterea termica,materialul din care e confectionat,dimensiuni sau nr elementi;
                  -si un coeficient de corectie pt pozitia geografica a camerei si nr de pereti exteriori

                  Deci,un calcul ar fi:

                  Nr unitati consumate x Coeficient radiator x Coeficient camera=Unitati ponderate


                  Un calcul mai simplu ar putea sa isi faca fiecare in parte.De exemplu:

                  Radiatorul din sufragerie-am consumat 150 unitati afisate pe repartitor:din fisa de consum respectivului radiator ii corespund 300 unitati ponderate,deci: 300:150=2, unde 2 devine coefient pentru respectivul radiator.
                  Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                  Comentariu

                  • addytzoo
                    Incepator
                    • 05.dec.2006
                    • 17

                    #39
                    Re: LOL

                    Postat în original de seni
                    daca cunosti legislatia europeana in domeniu, ar fi util sa vii cu amanunte....
                    Nu am citit-o in totalitate,dar pe scurtbligativitatea unui contract de service cu o firma autorizata I.S.C.I.R.,asigurarea aprtamentului+asigurare suplimentara pentru toate apartamentele vecine(sus,jos,stanga dreapta-in cazul unei explozii),verificare anuala si reparatie capitala bi-anuala....

                    In concluzie,daca nu treci de verificare bagi bani in componente la greu,daca o asigurare banala duce la o prima de cca 500 euro pe an,impreuna cu cea suplimentara poate ajunge si la 1500-3000 euro,adugand si un contract de service,cred ca centralele pe gaz doar vor manca bani si vom avea si noi soarta ungurilor...

                    Astqa la bloc,la curte poti merge pe burta cu asigurarea,dar la bloc e obligatorie....
                    Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #40
                      addytzoo

                      Ai debutat pe forum in fortza.

                      As putea sa ma bucur de postarea ta dar e prea devreme.

                      Un singur amanunt - destul de important: acele unitati de care amintesti (le cunosc din propria fisa de calcul - avand repartitoare) sunt corespondente consumului inregistrat pe contorul general (aici vorba d-lui Zaharescu se inregistreaza energia termica). La impartirea intre apartamente este posibil sa apara mici anomalii dar alta cale nu prea este.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2397

                        #41
                        Re: LOL

                        Postat în original de addytzoo
                        ...daca o asigurare banala duce la o prima de cca 500 euro pe an...
                        Sa nu exageram, o asigurare banala am eu si ma costa in lei 1.340.000 pe an.

                        Comentariu

                        • klaus
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2005
                          • 959

                          #42
                          Postat în original de addytzoo
                          Si un raspuns ontopic:
                          [...]
                          Puteti sa mentionati si care sunte textele de lege care descriu aceste operatiuni de calcul? Ca eu in normele ANRSC nu am gasit nimic de acest gen
                          Viata e complexa si are multe aspecte...

                          Comentariu

                          • addytzoo
                            Incepator
                            • 05.dec.2006
                            • 17

                            #43
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            addytzoo

                            Ai debutat pe forum in fortza.

                            As putea sa ma bucur de postarea ta dar e prea devreme.

                            Un singur amanunt - destul de important: acele unitati de care amintesti (le cunosc din propria fisa de calcul - avand repartitoare) sunt corespondente consumului inregistrat pe contorul general (aici vorba d-lui Zaharescu se inregistreaza energia termica). La impartirea intre apartamente este posibil sa apara mici anomalii dar alta cale nu prea este.
                            Daca tii cont de coeficientul pe care il obtii prin calculul simplu pe care l-am mentionat,poti sa iti faci o idee de cat ai de plata....Unitatea ponderata are o valoare foarte putin fluctuanta(max 20%)intre o luna si alta.
                            Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                            Comentariu

                            • addytzoo
                              Incepator
                              • 05.dec.2006
                              • 17

                              #44
                              Re: LOL

                              Postat în original de Traian Dajma
                              Postat în original de addytzoo
                              ...daca o asigurare banala duce la o prima de cca 500 euro pe an...
                              Sa nu exageram, o asigurare banala am eu si ma costa in lei 1.340.000 pe an.
                              Ma refeream la o asigurare banala in care ai asigurat TOTUL!!!!
                              Daca citesti cu atentie in asigurarea pe care o ai e posibil sa afli ca daunele provocate accidental de catre proprietar nu sunt suportate de catre asigurator Cunosc personal un caz.....
                              Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                              Comentariu

                              • addytzoo
                                Incepator
                                • 05.dec.2006
                                • 17

                                #45
                                Postat în original de klaus
                                Postat în original de addytzoo
                                Si un raspuns ontopic:
                                [...]
                                Puteti sa mentionati si care sunte textele de lege care descriu aceste operatiuni de calcul? Ca eu in normele ANRSC nu am gasit nimic de acest gen
                                Nu stiu exact titlul de lege,dar il aflu si iti dau sa citesti....
                                in acea lege se precizeaza inclusiv ca serviciul de calcul nu poate depasi 0,5 euro,iar pozitia de montaj e la 75 % din inaltimea totala a radiatorului(nu 2/3 cum practica Elsaco)
                                Promit sa revin cu legea
                                Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                                Comentariu

                                Procesare...