Cum scap de mucegai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mauradi
    Incepator
    • 30.oct.2006
    • 4

    Cum scap de mucegai

    Locuiesc la etajul I si in dormitorul cu doi pereti exteriori mi-a aparut mucegai. CE SA FAC?
    Sa izolez, dupa ce am spalat cu clor, cu polistiren expandat?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Din mesajele anterioare de pe forum am inteles ca :
    -cea mai buna termoizolare a unui perete este termoizolarea exterioara.
    -nu se recomanda folosirea polistirenului ca termoizolare interioara.


    Spalarea cu clor este o solutie doar de moment, cea mai buna ar fi sa taratati peretii exteriori cu Ceresit CT99 -solutie antimucegai.

    Alegeti un sistem termoizolant bazat pe vata de sticla + bariera antivapori + rigips montat pe profile (lemn sau metal)
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Efectuati un tratament antimucegai cu Ceresit CT 99.

      In functie de rezultate, anul viitor se poate efectua o termoizolare exterioara avand in vedere etajul la care va aflati.

      Incalzirea apartamentului este corespunzatoare?
      Sunt si alte amanunte care v-au scapat in primul mesaj ?

      Comentariu

      • mauradi
        Incepator
        • 30.oct.2006
        • 4

        #4
        cum scap de mucegai

        Incalzirea este de la CET. Cred ca mucegaiul a aparut de can am lasat usile deschise la camere si aragazul cu toate ochiurile si cuptorul aprinse ca sa se incalzeasca. Intentionez ca in vara sa montez o centrala de apartament. Nu pot izola exterior atata timp cat vecinii nu sunt de acord. Ce pot sa fac in aceste conditii. Multumesc anticipat.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Ce treaba au vecini cu termoizolarea pe exterior a apartamentului dumneavoastra. Dimpotriva ar trebui sa faca si ei termoizolarea pe exterior.
          Cu stima.

          Comentariu

          • mauradi
            Incepator
            • 30.oct.2006
            • 4

            #6
            Cum scap de mucegai

            Problema cu vecinii este ca nu vor, iar singur nu stiu daca se poate.
            Care ar fi problema daca se pune polistiren in interior, bineinteles dupa tratamentul cu CT99?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              -O eficienta mai scazuta a termoizolatiei.

              -Nicidecum polistiren pe interior (nu se indica) ci vata de sticla.
              Cu stima.

              Comentariu

              • mauradi
                Incepator
                • 30.oct.2006
                • 4

                #8
                Cum sa scap de mucegai

                Doar o eficienta mai scazuta a termoizolatiei?
                Afecteaza cumva si lupta mea cu mucegaiul(ramane miros sau altceva de genul acesta)?
                Vreau in primul rand sa scap de mucegai. Daca in loc de 5 grade castigate cu vata minerala castig doua cu polistiren nu ma deranjaza.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Este posibila si executarea izolatiei exterioare a apartamentului dvs. dar o anvelopare generala este mult mai indicata.

                  Izolarea apartamentului dvs. nu are nici o legatura cu vecinii de pe scara si o puteti face linistit.

                  Cele trei grade amintite de dvs. inseamna mai mult decat un simplu rezultat al scaderii.

                  Alternativa interioara recomandata este doar izolatia cu vata minerala si gipscarton. Executata corespunzator, nu va duce la efecte negative asupra locuintei..

                  Comentariu

                  • $eb
                    Incepator
                    • 09.nov.2006
                    • 2

                    #10
                    Va salut.
                    Va rog explicati mi si mie de ce nu este recomandata solutia de izolare la interior cu polistiren. NU are acelasi efect, e mai scump , mai ieftin, e expus la foc, e radioactiv,... sunt doar cateva raspunsuri care le-am primit de la tot felul de "meseriasi" si nu mie clar deloc.

                    Multumesc anticipat. Eventual ar trebui creat un topic cu un fel de tutorial despre izolatia peretilor, cu explicatii ,etc si sa fie lipicios, sa fie mereu primul topic. In felul asta s-ar evita crearea a mii de topice care vorbesc de acelasi lucru.

                    S-auzim de bine

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Cate ceva gasesti aici:
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • $eb
                        Incepator
                        • 09.nov.2006
                        • 2

                        #12
                        Psst!

                        Hai va rog spuneti-mi si mie cum e treaba cu izolarea pe interior cu polistiren. De ce nu e recomandat, ce e rau.

                        Am inteles ca e mai bine pe exterior, dar momentan nu se poate. Pana la anul vreau ca in iarna asta sa am baremi interiorul facut.

                        Toata lumea , nu e bine, nu e bine cu polistiren pe interior, dar de ce?

                        Hai va rog eu frumos ca trebuie sa ma apuc de treaba si sa nu am regrete mai incolo.

                        Merci anticipat.

                        Comentariu

                        • oxoid
                          Incepator
                          • 14.nov.2006
                          • 14

                          #13
                          Am o intrebare ;am citit mai sus despre ceresit ct 99, eu am mucegai in subsol, problema este ca deja am tencuit subsolul si vreau sa stiu daca este ok sa dau cu ceresit ct 99 in faza asta?? sau trebuia sa dau inainte de tencuit?? mentionez ca acum este in stadiul de tencuiala, atat. multumesc

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Postat în original de oxoid
                            Am o intrebare ;am citit mai sus despre ceresit ct 99, eu am mucegai in subsol, problema este ca deja am tencuit subsolul si vreau sa stiu daca este ok sa dau cu ceresit ct 99 in faza asta?? sau trebuia sa dau inainte de tencuit?? mentionez ca acum este in stadiul de tencuiala, atat. multumesc
                            Puteti utiliza produsul Ceresit CT99 si acuma fara probleme.

                            "CT 99 poate fi aplicat pe toate suprafetele uscate si curate.
                            Murdaria persistenta va fi periata uscat cu peria.
                            Proeminentele mici vor fi indepartate cu peria de sarma.
                            Solutia trebuie aplicata bine pe suprafatele afectate - a nu se pulveriza!."
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Este important sa nu acoperiti tratamentul cu alt strat de finisare decat dupa minim 8 ore de la aplicarea ultimului strat. Deasemenea si intre aplicarea mai multor straturi de CT99 se va respecta perioada de mai sus.

                              Comentariu

                              Procesare...