PROBLEME CU MUCEGAIUL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gozylosu
    Incepator
    • 06.nov.2006
    • 3

    PROBLEME CU MUCEGAIUL

    SAL.STAU INTR-UN APARTAMENT CU 2 CAM.LA PARTER.DE CAND M-AM MUTAT AM OBSERVAT CA IN CAMERA MICA SE FACE MUCEGAI PE PERETE(JOS PE LA COLTURI)DE MULTE ORI URCANDU-SE SI MAI SUS PE PERETE.AM IZOLAT TOTI PERETII CU POLISTEREN (IN INTERIOR),IAR PODEAUA LA FEL,PUNAND SI DUSUMEA.SPRE SURPRINDEREA MEA CAND AM CREZUT CA NU VOI MAI AVEA PROBLEME CU MUCEGAIUL,A APARUT DIN NOU.MENTIONEZ CA,CAMERA ARE GEAM TERMOPAN, IAR APARTAMENTUL ARE CENTRALA PROPRIE.(DIMINEATA GEAMURILE SUNT CU BROBONELE DE APA PE ELE).NU MAI STIU CE SA FAC,SUNTEM DISPERATI,MAI ALES CA AVEM SI UN NOU NASCUT IAR IN CAMERA MIROASE A MUCEGAI.VA ROG SA AJUTATI SAU INDRUMATI CU UN RASPUNS.MULTUMESC[/b]
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Ar fi fost mai indicat o termoizolare pe exterior a apartamentului.
    Masurati nivelul de umiditate din camera mica pentru a identifica sursa umiditati.
    Daca locuiti intr-un bloc construit din panouri de beton verificati pe exterior daca nu exista crapaturi in rosturile de montaj.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gozylosu
      Incepator
      • 06.nov.2006
      • 3

      #3
      SI CUM POT MASURA UMIDITATEA DIN CAMERA

      Comentariu

      • gozylosu
        Incepator
        • 06.nov.2006
        • 3

        #4
        CE GROSIME AR TREBUI SA AIBA PLACA DE POLESTIREN PENTRU O IZOLATIE EXTERIOARA SI CE ADEZIVI SE FOLOSESC PTR PLACI.DACA IN INTERIORUL CAMEREI AM PLASA DIN FIBRA ,PE EXTERIOR CE SE PUNE PESTE PLACA.(BLOCUL ESTE FACUT DIN PLACI DE BETON,SI STAM LA PARTER)

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Cu ajutorul unui higrometru pentru incaperi.
          Cu stima.

          Comentariu

          • valeriu ciprian
            Membru Marcant
            • 09.feb.2006
            • 918

            #6
            Cel mai indicat ar fi polistirenul de 10 cm lipit cu adeziv pentru polistiren iar ca plasa se foloseste tot plasa de fibra inglobata in CT85............. http://www.termosistem.ro/componente.php aici gasiti tot ce va trebuie pentru o izolare exterioare.Multa bafta.

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 918

              #7
              Cel mai indicat ar fi polistirenul de 10 cm lipit cu adeziv pentru polistiren iar ca plasa se foloseste tot plasa de fibra inglobata in CT85............. http://www.termosistem.ro/componente.php aici gasiti tot ce va trebuie pentru o izolare exterioare.Multa bafta.

              Comentariu

              • valeriu ciprian
                Membru Marcant
                • 09.feb.2006
                • 918

                #8
                scuze pentru postare de doua ori dar calitatea net-ului lasa de dorit...

                Comentariu

                • catalinu
                  Incepator
                  • 26.nov.2006
                  • 2

                  #9
                  siliconul deja aplicat la cada

                  Siliconul aplicat acum 2 ani peste chitul de rosturi, si-a facut datoria si a protejat chitul impotriva mucegaiului.Pana la montarea centralei termice ,datorita unei temp. neconstante in baie, siliconul a capatat pete de mucegai.Siliconul se curata, dar greu.
                  Va rog, sa-mi dati o metoda de curatare fara a deteriora obiectele sanitare.
                  Va multumesc mult!

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Incercati sa utilizati o solutie antimucegai. Faceti proba pe o suprafata mai mica.

                    De la Ceresit aveti CT99 ca solutie antimucegai.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • marusachi
                      Membru
                      • 26.nov.2006
                      • 150

                      #11
                      exista o solutie, se numeste Savo. E un recip. cu pulverizator si nu tre' sa stergi, pur si simplu dai si gata. E foarte eficienta, sotia mea a fol. si nu a mai aparut mucegai. Si la noi e casa de vaiuga, nemteasca si 2 pereti erau negri pana la jumate.
                      Traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul! Badea

                      Comentariu

                      • diaconu777
                        Incepator
                        • 21.dec.2006
                        • 18

                        #12
                        iarna = mucegai

                        am cumparat o casa din bca cu parter si pod. am izolat pe exterior casa cu poliester de 5 dar cum a dat frigul, a aparut mucegaiul pe mobila depozitata acolo( casa este la rosu cu geamuri termopan). va rog frumos, ma puteti lamuri despre cauza aparitiei mucegaiului si ce este mai indicat: sa tin in permanenta un geam deschis sau sa inchid toate geamurile. va multumesc

                        Comentariu

                        Procesare...