Montare si demontare calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • secretarul
    Incepator
    • 02.iul.2006
    • 7

    Montare si demontare calorifer

    Salut ! Montajul a decurs bine pana in momentul de fata dar acum am niste semne de intrebare pe care sper sa mi le lamuresc pe deplin.Mentionez ca nu am mai montat pana acum nici un calorifer.Iata datele
    -sistem centralizat;
    -tur si retur la distanta de 65cm
    -teava cu diam de 20mm pe tur-retur pe care am montat in urma filetarii robineti de 1/2.
    Nu sunt hotarat de aceea am nevoie de unele pareri.Ca urmare ce imi recomandati pexal de 16mm sau de 20mm ??! Mufe demontabile sau nedemontabile ? Alama sau otel ? Din pacate in Galati nu am gasit Hewing si ma voi multumi cu Henco ! Apropo am facut bine ca am pus robinet de gaz care e mult mai "carnos" si pentru care eu am considerat ca e mai sigur ?! Mai am cateva nelamuriri pe care sper sa le rezolv impreuna cu voi.
    N-as putea spune ca sunt in criza de timp dar datorita incapatanarii mele am hotarat sa le montez singur drept pentru care acum tremur putin de frig.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    In mod normal ar trebui sa pastrezi diametrul de 1/2 pana la calorifer.

    Asta implica folosirea racordurilor de pexal, pexalului, robinetelor de tur si retur si capacelor de la calorifer la aceeasi dimensiune de 1/2.

    De mentionat ca piesele de 1/2 sunt mai scumpe decat cele 3/8.

    Tot atat de bine se poate face si la 3/8 racordarea.
    De preferat cele de alama (daca iti convine ca sunt mai scumpe).
    Eu prefer racordurilor demontabile cu etansare pe garnitura.

    Nu este nici o problema cu robinetul de gaz - probabil este mai scump.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Diametrele pentru tur si retur trebuie calculate. Eventual vanzatorul stie de la echipele care le monteaza, ce diametre folosesc. Probabil ca pexalul de 16 este suficient.
      Referitor la mufe, le prefer pe cele nedemontabile, deoarece sunt mai ieftine si nici nu au elemente de etansare.
      Fitingurile din alama sunt mai estetice comparativ cu cele galvanizate, dar trebuie ceva atentie sa nu se fisureze la montare.
      Inteleg ca distanta dintre tur si retur este de 600mm. Pentru caloriferele dreptunghiulare, este recomandata racordarea turului in diagonala cu returul.

      Comentariu

      • secretarul
        Incepator
        • 02.iul.2006
        • 7

        #4
        aici apara problemuta! Vanzatorul spunea ca a dat si de 16 si de 20;ramane la latitudinea cumparatorului.Ok in regula.Deasemenea el spunea ca pexalul de 1/2 are defapt 16 .Eu credeam ca pexalul de 1/2=20mm.Asa ca am amanat ptr azi cumpararea fitingaraei.
        Eu gandisem ca ar trebui sa merg pana la calorifer cu 1/2.Dar acum nu inteleg,de fapt 1/2 PEXAL e 20 mm sau 16 mm ?!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Asa este, pexalul de 16 corespunde 1/2.

          Tevile tale de otel au diametrul exterior ~20 mm ceea ce inseamna 1/2 inchi iar diametrul nominal este 15mm.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • secretarul
            Incepator
            • 02.iul.2006
            • 7

            #6
            Aha perfect lamurit.Ok mercy mult.Ma duc sa fac cumparaturile si ma apuc de treaba.
            @ Iata si suportii.Daca aveti ceva sfaturii le primesc cu mare placere.
            Ciao

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Asa este, pexalul de 16 corespunde 1/2.
              16mm este diametrul exterior.
              Initial am crezut ca este vorba despre o centrala termica. My mistake.
              Pentru sistemul centralizat, sigur puteti monta pexal de 16mm. Referitor la fisierul atasat, as inlocui aerisitorul manual cu un robinet pentru masina de spalat (1/2"-3/4") iar in loc de dibluri as folosi conexpanduri.

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 960

                #8
                Merg si diblurile fara problema, ca sunt mai mult forte de forfecare pe suportul caloriferului, si mai putin de smulgere. Eu am pus toate caloriferele cu dibluri si nu au probleme.
                Legat de aerisitor, nu se vede prea bine, dar e mai bun unul cu garnitura de cauciuc pe el "din fabrica", sa nu pui tu calti sau banda de teflon (dupa gust).
                Caloriferul trebuie montat usor inclinat, astfel incat sa fie inclinat spre teava de retur (sa se scurga prin panta naturala namolul din instalatie, cu tot cu apa, cand se goleste instalatia). Preferabil aerisitoul sa fie in cel mai inalt punct al caloriferului (lucru imposibil daca legarea tur-retur se face in diagonala cu caloriferul usor inclinat spre retur)
                Legat de peXal: nu te zgarci, ia unul de calitate, precum si fitinguri de calitate (alama/bronz sau ce or fi, dar la care se poate demonta "stutul" de intra in teava de pexal), chiar daca sunt un pic mai mari (deranjeaza in spatii inguste). Si nu e deloc necesar pexal de 20, ala de 16 e mai mult decat suficient
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • rsinro
                  Incepator
                  • 22.sep.2006
                  • 48

                  #9
                  cumva radiatoarele sunt din otel? . la sistemul centralizat (radet) nu sunt indicate. mai bine pui de fonta.

                  Comentariu

                  • secretarul
                    Incepator
                    • 02.iul.2006
                    • 7

                    #10
                    Totul a mers perfect si sunt foarte multumit de cum a iesit treaba si asta se datoareaza si dumneavoastra.Am luat in considerare toate sfaturile (chiar si usoara inclinatie) si treaba a mers brici chiar frige acum.Acum ca totul s-a terminat pot spune ca cel mai mult mi-a luat sa ma hotarast unde voi da gauri ptr suporti.Simetria caloriferului cu glaful geamului si tevile de tur-retur am tinut sa fie placute ochiului asa ca am recurs la o schema care imi amintea de orele de geometrie .Ma rog poate si lipsa de experienta.

                    @Klaus -aerisitorul e unul cu garnitura la fel si dopul.
                    @rsinro -Imi asum riscul.Oricum cred ca trainicia lor e proportionala si cu calitatea ptr ca acelasi tip de radiatoare il am la un alt ap de vreo 5 ani.
                    @Am pus poza poate primesc si ceva critici
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Deci se poate si in regim DIY - fara "mesteri de soi"

                      Tocmai ai scutit o parte din banutzi - Felicitari.


                      P.S. Urmatoarea lucrare?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Felicitari pentru prima lucrare realizata.





                        Upss, mi-se pare ca conducta de tur este in contrapanta. Sper sa fie doar o iluzie optica.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Postat în original de secretarul
                          @Am pus poza poate primesc si ceva critici
                          Critici? Nu, nu gasesc nimic in neregula. Poate doar sa zic ca este indicat sa fie pozitionat ceva mai in fata pervazului, nu vad bine pozitionarea fata de acesta. Face bine la termopane.
                          Felicitari!

                          Comentariu

                          • secretarul
                            Incepator
                            • 02.iul.2006
                            • 7

                            #14
                            @viorel.stanculescu
                            Mercy acum urmeaza parchetul.Am ceva emotii ptr ca nu am sculele necesare, de fapt o scula mi-ar trebui, si anume un ferastrau pendular.Am citit ceva linkuri si sper sa imi fac ceva timp sa ma apuc de treaba
                            http://www.krono.com/cms/beitrag/10001743/31696/ (chiar parchet kronotex am) http://www.easy2diy.com/cm/easy/diy_...rent2=Category

                            @MaistrulMax
                            nu este o contrapanta.Mai degraba o iluzie ! Poza e facuta prea de sus

                            @Traian Dajma
                            Aici e una din ct de care a trebuit sa tin cont cand am montat caloriferu.Glaful interior al geamului este unul de 25 daca nu ma insel,asta deoarece initial imi doream sa fac o termoizolare interiora(vata+rigips).Cum planurile s-au schimbat si voi face exterioara (polistiren) glaful a ramas adaptat mai mult ptr prima varianta.Asa ca pe langa suportii caloriferului am mai adaugat si niste distantiere, drept urmare glaful vine cu f putin peste grosimea caloriferului.Asa ca : inainte, 2-3 cm condens la baza geamului iar dupa, condensul e aproape de 0.Pana la izolarea peretelui nici nu am pretentia sa dispara complet

                            acum sa vad cum ma voi descurca cu parchetul.Vad ca am si ceva noroc ptr ca planeitatea e f buna oricum am la cine sa apelz ptr sugestii.Bafta si sper sa revin cu stiri cat se poate de bune.

                            Comentariu

                            • sunny
                              Incepator
                              • 14.iul.2007
                              • 40

                              #15
                              @MaistrulMax -
                              Care ar fi fost problema daca era putin in contrapanta?
                              Eu stau la casa si centrala o am la etaj; nu pot pune calorifere si jos pe aceeasi centrala? (de 30 kw la vreo 10 calorifere - suma lor oricum nu depaseste 25-27 kw)
                              Care este rolul pompei din centrala?
                              Sau afirmatia dvs. a fost o gluma...?

                              Multumesc anticipat

                              Comentariu

                              Procesare...