Am si eu probleme cu igrasia/ mucegaiul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ramy.bucea
    Incepator
    • 09.nov.2006
    • 54

    Am si eu probleme cu igrasia/ mucegaiul

    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri. Locuiesc de 3 ani la casa (dupa ce m- am maritat) si am mari probleme cu mucegaiul mai ales in dormitor. Inainte de casatorie camera nu a fost locuita si deci nu a fost nici incalzita (niciodata). Dupa nunta ne- am luat centrala si fiind prima camera prin care trece caldura este si foarte cald. Cu timpul a inceput sa apara mucegai si pe tavan, mai ales in colturi si, culmea, in cele dinspre interior (care dau inspre hol) iar in spatele patului se face ca o mazga alba (ca faina), iar prin alti doi pereti (construiti din caramida) a inceput da iasa culoarea caramizii - sunt maronii si se cojesc. Nu mai spun de mirosul caracteristic de mucegai care persista desi aerisesc zi de zi : vara mai toata ziua, iar acum cam o jumatate de ora dimineata. Hainele de pe prima etajera de jos a sofonierului fac pete de mucegai.
    Va rog mult, spuneti- mi si mie ce pot face. Multumesc anticipat!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    #2
    Ciuperca de mucegai apare datorita unui nivel ridicat de umezeala.

    Afirmatia ca "in spatele patului se face ca o mazga alba (ca faina), iar prin alti doi pereti (construiti din caramida) a inceput da iasa culoarea caramizii - sunt maronii si se cojesc" poate duce la concluzia ca aveti igrasie in casa.

    Ce se poate face :
    -aerisiti bine incaperea
    -spalati pereti cu solutie antimucegai Ceresit CT99
    -inlaturati sursa igrasiei
    Cu stima.

    Comentariu

    • ramy.bucea
      Incepator
      • 09.nov.2006
      • 54

      #3
      Totusi, avand in vedere ca podeaua este din blana credeti ca ar trebui sa o indepartez si sa sap eventual la temelie (precizez ca temelia are cam 50 cm., tocmai de aceea nu inteleg ce se intampla) sa vad daca pamantul (sau ce o fi dedesupt) este umed? Si apoi ce as mai putea face?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6889

        #4
        Probabil sub scandurile de la dusumea nu aveti o hidroizolatie. Acolo sigur exista mucegai de aici si mirosul puternic.

        Solutia este doar una : refacerea pardoseli prin inlaturarea dusumelei si turnarea unui strat de beton sau sapa cu o hidro si temo izolare corespunzatoare.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #5
          "Mazga alba" este tencuiala macinata de pe perete. Aceasta se macina din cauza umiditatii din perete.

          Cunoasteti detalii despre starea hiroizolatiei locuintei, pardoselii?

          Incercati sa inlaturati o zona mica din tencuiala astfel incats a constatati starea de umezeala a caramizii.

          Pardoseala poate sa nu fie afectata.

          Comentariu

          • ramy.bucea
            Incepator
            • 09.nov.2006
            • 54

            #6
            Termopan sau tamplarie de aluminiu?

            Cine poate sa- mi spuna si mie care solutie este mai buna: termopanul sau tamplaria de aluminiu? Care ar fi avantajele si dezavantajele? Multumesc anticipat!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #7
              Banuiesc ca dori o comparatie intre PVC si AL!

              Postat în original de ramy.bucea
              Cine poate sa- mi spuna si mie care solutie este mai buna: termopanul sau tamplaria de aluminiu? Care ar fi avantajele si dezavantajele? Multumesc anticipat!
              Cred ca este suficienta o singura postare.

              Ceea ce trebuie subliniat este ca o tamplarie termoizolanta de aluminiu fara bariera termica adecvate este o solutie de evitat pentru locuinte.

              Sa inteleg ca doriti sa achizitionati tamplarie termoizolanta si nu sunteti hotarat? Ce spatiu este in discutie?

              Comentariu

              • ramy.bucea
                Incepator
                • 09.nov.2006
                • 54

                #8
                Termopan sau tamplarie de aluminiu?

                Eu doream o comparatie plecand de la presupunerea ca ambele variante dispun de acelesi"dotari". Presupun ca nici termopanul nu este recomandat daca nu are bariera termica!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2398

                  #9
                  In teorie o tamplarie din aluminiu este mai buna decat una din PVC. Din cauza coeficientului de dilatare mare al Al, ar trebui efectuate reglaje periodice. Cum nu se executa aceste reglaje iar unii producatori autohtoni nu executa calitativ lucrarea, este mai indicat sa recurgeti la PVC. La Al poate aparea condensul mai usor decat la PVC. In schimb PVC-ul poate suferi daca greutatea ferestrei este mare si se afla expus la caldura.
                  In concluzie, daca faceti ferestrele la o firma renumita, alegeti Al. Dar si pretul este mai ridicat. Pentru un pret rezonabil si o calitate suficient de buna, alegeti PVC-ul.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    #10
                    Termopanul cum ii spuenti dvs. - PVC nu are nevoie de bariera termica. Bariera termica este necesara doar in cazul Aluminiului pentru a diminua a transferul termic prin masa de aluminiu.

                    Aceasta bariera termica este esentiala pentru o tamplarie de aluminiu.

                    Recomandarea mea este tot pentru PVC (5 camere - low-e) in cazul locuintei personale .

                    Comentariu

                    Procesare...