Cazane cu combustibil solid cu sau fara gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai799
    Incepator
    • 30.aug.2004
    • 54

    Cazane cu combustibil solid cu sau fara gazeificare

    Salut
    de ceva vreme tot caut cea mai buna oferta pentru o centrala termica cu combustibil solid.
    am gasit pe un site un anunt de genul "Cazane cu combustibil solid cu sau fara gazeificare", si fiind in necunostinta de cauza apelez la forumul dvs din nou.
    Ce inseamna "cu sau fara gazeificare" ?
    Care ar fi cea mai buna solutie la o centrala pe lemne ?
    Am un prieten care si-a montat sapt trecuta SIME ; el zice ca este multumit de ea, dar inca nu e ger afara.....
    Viessman fac centrale pe lemne ?
    Multumesc anticipat de sfaturi.
    "Ochii care nu se vad te vede..."
  • berinded

    #2
    centrale

    Salut,

    eu sunt dintr-o zona mai muntoasa si stiu multa lume in zona care si-au cumparat centrale. Majoritatea au cumparat ATMOS si ziceau ca is foarte multumiti.

    si eu intentionez sa imi cumpar de la Atmos dar cu lemne si gaz.

    Numai bine,
    Dani.

    Comentariu

    • ing Stefan Munteanu

      #3
      Cele mai bune sunt cele cu gazeificare deoarece:
      asigura garantie mult mai mare in exploatare
      controlul mult mai strict al temperaturii
      consum ceva mai redus dacat cele simple
      numarul de incarcari/ zi mai mic cu cel putin 1 fata de cele simple
      confort maxim pentru centralele pe lemne
      de ce?
      pentru ca controlul flacarii se face electric iar arderea se face in prezenta aerului introdus/evacuat de o turbina electrica care sesizeaza printr-un senzor cand este nevoie si cand nu de flacara.
      Centralele cu gazeificare au sensul flacarii invers, adica flacara este de sus in jos. lemnele se introduc pe sus iar schimbatorul de caldura este jos. Arderea se face datoriita gazeificarii lemnului.Cand s-a ajuns la temperatura dorita, turbina se opreste si flacara nu mai ajunge la schimbator. La centralele pe lemne clasice este invers si chiar daca senzorul inchide portita arderea tot mai continua in timp.
      Cunosc doua cazuri in care au explodat tevile de la centrala clasica in momentul cand centrala a crescut temperatura cu mult peste 100 grade si primele care au cedat au fost tevile si nu supapa de siguranta.
      Ca masura de siguranta, cele mai multe centrale cu gazeificare au o serpentine de racire in cazul cresterii accidentale a temperaturii.

      ing. Stefan Munteanu

      Comentariu

      Procesare...