Problema de fizica - m3 gaz pentru 1 m3 apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Problema de fizica - m3 gaz pentru 1 m3 apa calda

    Am si eu o problema de fizica la care va rog sa ma ajutati cu cu calcul macar aproximativ.

    Apa rece intra intr-o centrala cu 10 grade Celsius si iese cu 60 grade. Deci diferenta de temperatura e de 50 grade.

    Cati metri cubi de gaz metan am consumat pentru a incalzi un metru cub de apa?

    Repet, stiu ca e imposibil de calculat exact, am nevoie de un calcul cat de cat.

    Stim ca randamentul centralei e de 90%.
    Stefan
  • ache2
    Incepator
    • 09.ian.2006
    • 90

    #2
    ecuatia calorimetrica ar fi:

    Q=mc(T1-T2), unde m-masa de lichid de incalzit, c-caldura specifica, (T1-T2)-diferenta de temperatura (in cazul tau o cunoastem= cca 50 grade)
    dupa cum observi, ne trebuie si cantitatea de apa pe care doresti sa o incalzesti !
    ca sa eliminam termenul masa, vom utiliza termeni specifici (adica pe unitatea de masa)

    Q/m=c(T1-T2) care se masoara in J/kg (joule pe kilogram)

    c=1 cal/kg= 4.16 Joule/kg

    daca vrei sa incalzesti un kg de apa de la 10 la 60 de grade, ai nevoie de

    q=4.16X50=208 Joule sau altfel spus 208 Joule/kg

    se imparte toata treaba la unitatea de timp, ca sa obtinem puterea specifica necesara obtinerii efectului de incalzire a apei

    P=c(T1-T2) W/kg

    daca presupunem ca ardem o cantitate de gaz (metan, sau GPL) si in urma arderii, rezulta numai caldura care se transfera cu un anumit randament, apei, vom considera puterea calorifica inferioara a respectivului combustibil, respectiv:

    Q=Pixm(sau V daca respectivul combustibil de gazos), unde

    Pi-puterea calorifica inferioara (caldura care rezulta in urma arderii unitatii de masa a respectivului combustibil) si m (sau V)- masa (respectiv volumul) combustibilului ...

    daca raportam la masa, vom obtine caldura specifica

    Q/m=q= Pi daca luam in calcul randamentul, vom rescrie

    q necesar= q x randament = Pi x 0.9


    deci:

    tu ai nevoie de 208 Joule ca sa incalzesti 1 kg de apa iar puterea calorifica a gazului metan este de cca 33.649 MJ/m3
    rezulta ca iti trebuie cca 0.00000618 metri cubi de gaz metan care sa arda complet, iar daca iei in considerare si un randament de cca 90%, iti vor trebui cca 0.00000689 mc !

    in realitate, fenomenele este muuuult mai complexe !
    un neavenit

    Comentariu

    • ache2
      Incepator
      • 09.ian.2006
      • 90

      #3
      imi cer scuze c=4.18 Joule
      iar pt un metru cub de apa, inmulteste totul cu 1000 (un mc de apa= 1000 kg apa) ...
      ma rog, la 4 grade Celsius, presiune normala, etc !
      un neavenit

      Comentariu

      • ache2
        Incepator
        • 09.ian.2006
        • 90

        #4
        hai ca ma fac de cacao de tot

        ecuatia este pt un GRAM, nu pt un un kilogram !

        asadar pt a incalzi un mc de apa de la 10 la 60 de grade vei avea nevoie de 6.89 mc de gaz metan !
        restul calculelor sunt corecte ... unitatile de masura sunt gresite !
        un neavenit

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          M-ai impresionat cu calculele tale. Recunosc ca am uitat deja toata fizica invatata la scoala.
          E putin ciudat totusi.

          Ar rezulta ca pentru un metru cub de apa calda consum
          1000 * 0.00000689 m3 de gaz, adica 0.00689.

          O familie consuma 20 metri cubi de apa calda (cel mult !!!!) intr-o luna. Adica ii trebuie sub 0.2 metri cubi de gaz care costa cam 2500 lei vechi.
          Asta e cam imposibil....

          Cred ca s-a pierdut pe undeva pe la calcul un factor de 1000 sau ceva. Sigur nu e de la aproximarea 4.16 sau 4.18.
          Mai verific si eu inca o data.
          Stefan

          Comentariu

          • ache2
            Incepator
            • 09.ian.2006
            • 90

            #6
            vezi mai sus ! am mai uitat si eu, se pare !
            un neavenit

            Comentariu

            • i96nds
              Membru marcant
              • 03.ian.2006
              • 427

              #7
              Hai ca ne apropiem.



              c e caldura specifica a apei. Aceasta este

              c=1 cal/kg ?

              Stiu ca erau tabele in care era trecut fiecare material ce caldura specifica are. De apa nu mai stiu.....


              Ca o aproximare grosiera, se consuma aproape 7 metri cubi de gaz metan pentru a produce un metru cub de apa calda, prin incalzire de la 10 la 60 grade (deci delta t = 50)

              O familie care consuma 10 metri cubi de apa calda intr-o luna ar consuma cam 70 metri cubi de gaz - ceea ce costa in ziua de azi cam 77 lei noi, adica 770.000 lei vechi.
              Stefan

              Comentariu

              • ache2
                Incepator
                • 09.ian.2006
                • 90

                #8
                caldura specifica - 1 cal = 4.18 Joule - cantitate de caldura necesara incalzirii unui gram de apa cu un grad

                c=1 kcal/kg este caldura necesara incalzirii unui kg de apa cu un grad (4180 Joule)

                1 kcal/kg= 1 cal/g ...

                in practica se foloseste kcal/kg ...
                un neavenit

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #9
                  Mie imi trebuie calculul acesta pentru ceva mai complicat, e vorba de o centrala mai mare, nu de una de apartament. Dar rezultatele pot fi folosite de oricine.

                  Multumesc mult lui ache2 pentru informatiile furnizate si pentru rabdarea de a face calculele.
                  Stefan

                  Comentariu

                  • Ogoiogo
                    Incepator
                    • 19.ian.2007
                    • 93

                    #10
                    Re: Problema de fizica - m3 gaz pentru 1 m3 apa calda

                    sarcina termica necesara incalzirii unui metru cub de apa calda menajera este de aproximativ 70Kw (68,ceva).
                    Consumul de gaz este de 6.7...6.8 Nmc/h gaz
                    La un pret de 10000gaz (cu tva)...aproximativ 6.7...6.8 RON.
                    La distribuitorii de tip RADET nu stiu cat este pretul de apa calda menajera insa pe ei ii costa mai putin de atat pentru...cogenerare/trigenerare...insa mai au sistemul de distribuitie care costa si ala...

                    Comentariu

                    Procesare...