Cat ma costa sa torn sapa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florind
    Incepator
    • 14.iul.2006
    • 13

    Cat ma costa sa torn sapa?

    Buna ziua.

    In curand voi realiza instalatia termica la casa, si voi avea nevoie sa torn sapa (peste tevi). Am vazut ca pot aparea destule probleme daca nu este facuta cum trebuie , si am hotarat sa o las pe mana unor profesionisti. Daca este cineva aici care stie sa faca asa ceva, sa imi zica cat ma costa si daca imi convine o turnam.

    As vrea sa stiu cat ma costa pentru o suprafata de aprx 130 mp (p+etaj). Din cate am obervat eu, placa este destul de dreapta. Am calculat ca sapa o sa fie in jur de 5-6 cm. Nu as vrea mai mult.

    Si referitor la turnare, se poate pune si pe vremea asta? Adica mai frig asa?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Inteleg ca vei avea incalzire prin pardoseala.

    Daca este asa, firma care iti realizeaza instalatia de incalzire nu se ocupa si de sapa? Eu zic ca este obligatoriu sa fac tot ei lucrarea altfel iti asumi riscuri inutile.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • florind
      Incepator
      • 14.iul.2006
      • 13

      #3
      Postat în original de viorel.stanculescu
      Inteleg ca vei avea incalzire prin pardoseala.

      Daca este asa, firma care iti realizeaza instalatia de incalzire nu se ocupa si de sapa? Eu zic ca este obligatoriu sa fac tot ei lucrarea altfel iti asumi riscuri inutile.
      nu, vor fi tevile pe jos pana la calorifer ca sa nu le pozez pe perete. Este traseul mai scurt si da si mai bine sa le ascund.

      Nu este bine?

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Poate ca ar fi bine sa fie introduse in alte tevi ca o camasa. In caz de necesitate, sa fie posibila inlocuirea lor.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de florind
          ...nu, vor fi tevile pe jos pana la calorifer ca sa nu le pozez pe perete. Este traseul mai scurt si da si mai bine sa le ascund....
          In opinia mea nu este bine a-se monta ditribuita instalatiei de incalzire in sapa autonivelanta.
          Se pot monta intr-o masca, cu pereti perforati, pe peret daca chiar doriti mascarea lor.
          Dezavantajele montarii in sapa autonivelanta sunt foarte multe.
          Cu stima.

          Comentariu

          • florind
            Incepator
            • 14.iul.2006
            • 13

            #6
            Ce masca spuneti ca pot folosii? Nu vreau sa vad tevile pe perete. M-am saturat sa le tot vad la bloc. Deaia fac casa, sa fac sa imi placa. Ziceti sa sap niste santuri prin pereti prin care sa bag teava? E cam multa munca. Stiu asta de la instalatia electrica.

            Binenteles ca sub sapa voi pune un tub de diametru putin mai mare pentru a putea schimba teava pe viitor daca apar ceva probleme, si sa aiba loc de dilatatie.

            Hotararea mea de a pune teava pe sub sapa a fost luata si din motive de economie. Am zis ca este mai ieftin sa trag o "dunga" cu teava pe diagonala camerei decat sa posez pe toti peretii.

            Care ar fi dezavantajele ?

            Florin

            Comentariu

            • expertparchet
              Living Legend
              • 16.iun.2006
              • 1272

              #7
              Florine de asemenea sa montezi izolatie pe tevi pt. a proteja parchetul.Si sa nu uiti traseele pe unde trec tevile(poti sa le pozezi).Ar fi binne sa incerci instalatia inainte de a turna sapa sa fie tot in regula.

              Comentariu

              • florind
                Incepator
                • 14.iul.2006
                • 13

                #8
                Postat în original de expertparchet
                Florine de asemenea sa montezi izolatie pe tevi pt. a proteja parchetul.Si sa nu uiti traseele pe unde trec tevile(poti sa le pozezi).Ar fi binne sa incerci instalatia inainte de a turna sapa sa fie tot in regula.
                voi pune laminat oricum....

                Si normal ca voi incerca instalatia inainte de a turna sapa.

                Florin

                Comentariu

                • oxoid
                  Incepator
                  • 14.nov.2006
                  • 14

                  #9
                  si totusi nu a zis nimeni nimik de pret sapa/mp, sunt si eu curios sa stiu cam cat se cere, eu am gasit cu 7 ron/mp.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Am gasit intr-un subiect de pe forum : 80.000/mp

                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • expertparchet
                      Living Legend
                      • 16.iun.2006
                      • 1272

                      #11
                      Depinde cati m/p ai si cat de groasa trebuie sapa.Iara-si depind ece fel de sapa:gata preparata,din ciment si nisip sau ce fel? La CJ un mester serios si capabil ia minim 9-10 RON m/p manopera. Ai grije ca degeaba "sari" la cineva ca face ieftin dar dupa aceea o sa regreti..... De preferabil sa platesti manopera numai dupa ce este executata la cateva zile sa vezi ce iese. F multi iau tape si cu sapele astea.. e plin forumul

                      Comentariu

                      • renoconstructtrans
                        Incepator
                        • 03.oct.2006
                        • 8

                        #12
                        Re: Cat ma costa sa torn sapa?

                        7 lei costa sapa/mp pentru 5 cm.

                        Comentariu

                        Procesare...