Grosime conductori - faza/nul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Grosime conductori - faza/nul

    Intrebarea mea e simpla:

    Faza si nulul trebuie sa aiba neaparat aceeasi grosime? Am auzit pareri cum ca poti pune conductor de 2.5 mmp la faza doar, la nul poti pune de 1.5, la fel la impamantare.

    Conform principiilor curentului alternativ, mi se pare ciudat, e ca si cum as avea tot circuitul de 1.5. Adica mie mi se pare ca sarcina maxima admisa e cea data de firul cu grosimea cea mai mica. Asa e ?

    Cat despre impamantare, chiar conteaza sa aiba aceeasi grosime cu Faza si Nul?
    Stefan
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: Grosime conductori - faza/nul

    Nulul trebuie sa aiba aceeasi grosime ca faza, fara discutie. Firele vor fi strabatute de aceiasi curenti.
    Conform normativelor I7, si impamantarea trebuie sa aiba aceeasi grosime, daca faza/nulul sunt pana in 16mm2 in sectiune

    Deci, nu va scumpiti la fire

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Invatam impreuna

      Uite ceva informatii:

      Primul pas este determinarea sectiunii conductorului de faza. Pentru alegerea sectiunii conductorului neutru si cel de protectie se procedeaza astfel:
      Nulul - acelasi material cu faza
      -pana la 25 mmp se alege nulul avand aceeasi sectiune cu faza
      -peste 25 mmp se alege in functie de faza (din tabele specifice)

      Conductorul de protectie trebuie sa aibe o sectiune ca si nulul in cazul in care faza si nulul sunt din cupru.
      Daca faza si nulul sunt din aluminiu iar conductorul de protectie este de cupru atunci se adopta sectiunea cu o treapta mai mica (pe gama de sectiuni) decat nulul.

      P.S. Sper sa nu fi gresit ceva.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        plecand de la legea lui Ohm I=U/R lege universal valabila arata ca pt un curent I suportat de un circuit, acesta va trebui sa aiba rezistenta R si sa fie alimentat la diferenta de potential U. DREPT URMARE rezistenta R va fi raportata la intreg circuitul si nu doar la dreapta la stanga sau ... la surubul mai gros . Deci ... conductorul de pana la consumator VA AVEA ACEEASI REZISTENTA cu cel care pleaca de la consumator, adica acelasi conductor de Cu va duce sau se va intoarce de la consumator. Deci daca plecati cu conductor de Cu 2.5mm va intoarceti de la consumator tot cu conductor de Cu 2.5mm. Legea lui OHM este una din legile de baza de la care s-a plecat cu stabilirea normativelor in vigoare .
        Acum plecand de la normativul I7 cap 4.1 si art, 5.1.8 acesta spune clar: pentru conductorul de protectie nul max 25mmp Cu, la fel ca si conductorul de faza, iar daca sectiunea fazei este mai mare se regelmenteaza grosimea conductorului de nul de protectie, asa cum veti vedea in articlolele indicate.

        Cu respect
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Va multumesc pentru raspunsul prompt. Ma bucur ca nu eram departe de adevar. Acum mi-e clar.

          Oarecum off-topic :

          Eu am facut niste doze suplimentare fata de circuitul initial al apartamentului (de bloc) si nu m-am legat pana acum de circuitul existent.
          De la doze catre prize am fir de cu de 1.5mmp. De la doza spre panou electric merg cu fir 3X2.5mmp. Intrebarea ar fi: cand vin cu firul catre panou, cat fir sa las in plus ca sa poata face legaturile? Voi apela la un electrician dar vreau sa nu ii ingreunez situatia daca pun fire aiurea....
          Stefan

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de i96nds
            Va multumesc pentru raspunsul prompt. Ma bucur ca nu eram departe de adevar. Acum mi-e clar.

            Oarecum off-topic :

            Eu am facut niste doze suplimentare fata de circuitul initial al apartamentului (de bloc) si nu m-am legat pana acum de circuitul existent.
            De la doze catre prize am fir de cu de 1.5mmp. De la doza spre panou electric merg cu fir 3X2.5mmp. Intrebarea ar fi: cand vin cu firul catre panou, cat fir sa las in plus ca sa poata face legaturile? Voi apela la un electrician dar vreau sa nu ii ingreunez situatia daca pun fire aiurea....
            Cred ca 15 cm ar fi suficient, marturisesc insa ca nu am experienta...
            Cam subtire firul de 1.5mm2 catre prize, 2.5 ar fi fost OK.
            E bine sa ai undeva, langa actele casei o schema, sa scrii acolo ce si cum, iar langa priza sa pui curentii maximi absorbiti, calculati pt o temperatura de vara Adevarul e ca nu prea baga omul consumatori mai mari de 10A intr-o priza obisnuita, dar si cand o face, e bine sa nu se trezeasca a 2-a zi cu casa in flacari.

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Depinde de consumul pe care il aveti pe acele prize. Daca nu e mare si se incadreaza pentru fire Cu1.5 e OK. Daca nu il stiti sau daca nu il puteti preconiza atunci chiar daca veniti din tablou la doza cu cablu Cu2.5 (ceea ce este corect) folositi si din doza in priza tot Cu2.5 iar intreg circuitul protejat corespunzator cu siguranta de 16A. Normativul I7 prevede un consum max de 3kW pe un circuit prize.

              Ca o rezerva de cablu luati in calcul capete de 30-:-45cm. E o valoare obtinuta din practica

              Cu respect
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              Procesare...