Put de medie adancime

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gigibrici
    Incepator
    • 07.iul.2006
    • 79

    Put de medie adancime

    As avea o intrebare: stie cineva cat costa metrul liniar de foraj pentru un put cu adancimea de circa 30 - 40 m? Este vorba de imprejurimile Pitestiului, zona colinara, iar la vecini apa este cam pe la 36 - 38 m adancime. Apoi, am inteles ca exista pompe pentru hidrofor care reusesc sa scoata apa de la aceasta adancime (am vazut una intr-un magazin, dar mi s-a parut cam anemica), sau pompe in trepte. A folosit cineva asa ceva? Chiar are putere? M-am saturat sa dau la manivela ca sa scot apa de la vecinul. Apa de la reteau publica nu este potabila. Mi-as fora propria fantana.
    Va multumesc
    P.S. Acum cativa ani am vazut 2 ingineri care aveau o instalatie de foraj actionata de un motor de dacia 1300. Actionau atat freza (circa 50 cm diametru), cat si o instalatie hidraulica de ridicare / coborare a prajinilor si a tuburilor.
    Numai bine,
    Gigi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    O oferta pe net:
    diametru : 90 mm = 90 RON/ml forat si echipat.
    ....
    diametru : 160 mm = 160 RON/ml forat si echipat.
    Se adauga la pret materialele folosite.


    In primul rand trebuie sa va decideti ce sistem de alimentare de apa doriti sa utilizati :
    -pompa submersibila sau de suprafata + hidrofor separat + instalatia de distibutie
    -pompa si hidrofor pe acelasi sasiu + instalatia de distributie

    Alegerea unui sistem depinde de necesarul de apa al locuintei.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gigibrici
      Incepator
      • 07.iul.2006
      • 79

      #3
      Corect!
      Va multumesc.
      Numai bine,
      Gigi

      Comentariu

      • danutlupu
        Incepator
        • 22.nov.2006
        • 51

        #4
        Mie mi se par jaf la drumul mare preturile alea. Eu mi-am facut 3 fantani in curte de 90 cm, 60cm si 40 cm in diametru; pentru ultima cea cu tuburi de 60 cm am platit acum 3 ani 1.000.000 /tubul de 1 m in conditiile in care meseriasul a venit cu toate sculele, manopera si tubul lui de beton. Cu sculele lui empirice putea fora la 25 m maxim cu freza de 60 cm si la 40 cu freza de 40 cm. Eu zic sa apelezi la un fantanar din zona.

        Comentariu

        • maria predescu
          Incepator
          • 04.sep.2007
          • 38

          #5
          Re: Put de medie adancime

          Postat în original de gigibrici
          As avea o intrebare: stie cineva cat costa metrul liniar de foraj pentru un put cu adancimea de circa 30 - 40 m? Este vorba de imprejurimile Pitestiului, zona colinara, iar la vecini apa este cam pe la 36 - 38 m adancime. Apoi, am inteles ca exista pompe pentru hidrofor care reusesc sa scoata apa de la aceasta adancime (am vazut una intr-un magazin, dar mi s-a parut cam anemica), sau pompe in trepte. A folosit cineva asa ceva? Chiar are putere? M-am saturat sa dau la manivela ca sa scot apa de la vecinul. Apa de la reteau publica nu este potabila. Mi-as fora propria fantana.
          Va multumesc
          P.S. Acum cativa ani am vazut 2 ingineri care aveau o instalatie de foraj actionata de un motor de dacia 1300. Actionau atat freza (circa 50 cm diametru), cat si o instalatie hidraulica de ridicare / coborare a prajinilor si a tuburilor.
          si eu detin un teren in Lintesti si ma preocupa serios problema apei pe unde va situati de aveti nevoie de un put de 30-40 m?

          Comentariu

          • gigibrici
            Incepator
            • 07.iul.2006
            • 79

            #6
            Este vorba de Poiana Lacului, unde casele sunt pe deal, iar panza freatica este la 30-40 m.
            Numai bine,
            Gigi

            Comentariu

            • aura62
              Incepator
              • 04.mai.2007
              • 79

              #7
              In Craiova put forat (40-50m) este 200 lei/ml cu totul (tuburi + manopera), put de suprafata (aprox.20 m) este 120 lei/ml. Am facut fantana saptamana trecuta.

              Comentariu

              Procesare...