Instalare Cazan pe lemne JUNKERS!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ache2
    Incepator
    • 09.ian.2006
    • 90

    #16
    scuze pt post dublu !
    pompa va este absolut suficienta !
    cit priveste dimensiunea conductelor, eu zic ca puteati alege dimensiunea imediat ceva mai mare dar asta depinde si de configuratia instalatiei ...
    oricum, va rugam sa ne postati impresii despre functionare !
    un neavenit

    Comentariu

    • vulcanescu35
      Incepator
      • 26.nov.2006
      • 12

      #17
      Buna seara,
      Am dat drumul la instalatie, am mai avut ceva probleme cu tirajul de rezolvat, va pot spune urmatoarele:

      In casa bubuie de caldura(reamintesc doar ca am izolatie la toata casa si termopan), cat despre consum ce sa zic , bag cam de 5 ori la 24 ore in conditia in care nu umplu cazanul si il pun pe la jumatate!

      Ideea este ca trebuie sa gasesc o solutie mai eficienta cu pompa ca merge saracuta mai tot timpul.

      Acum incerc sa optimizez cat mai mult consumul deoarece acum am caldura foarte puternica in casa, am incercat sa ii scad volumul de aer ca sa aibe o ardere mai inceata, oricum si lemnele mele sunt mai umede si ard mai greu.
      Cam acestea ar fi primele impresii, va tin la curent!

      Comentariu

      • ache2
        Incepator
        • 09.ian.2006
        • 90

        #18
        deocamdata e si destul de cald afara ! mai asteptati inainte sa mai faceti vre-un reglaj ! daca spuneti ca ati avut probleme cu tirajul, nu cred ca mai e cazul sa-i mai "luati din aer" !
        ce simtiti, si anume caldura, spune cite ceva despre parereile si cunostintele celor care va spuneau ca toata instalatia dvs este complet gresita !

        in ceeace priveste pompa, lasati-o sa mearga atita timp cit e nevoie ! sunt pompe de buna calitate si atita timp cit functioneaza in conditiile specificate de producator o sa va tina suficient !
        daca e vorba de consumul de energie electrica, vorba aia, nu se poate si cu varza unsa si cu slanina in pod !
        un neavenit

        Comentariu

        • vulcanescu35
          Incepator
          • 26.nov.2006
          • 12

          #19
          revin, acum m-am invatat si eu cu reglajul cazanului, am mai inceput sa ii tai din tiraj, mentine mai mult caldura nu o mai arunc pe cos , plus ca i-mi mai scade consumul de lemne, cat despre instalatie ce pot spune, functioneaza impecabil, am pus un teermometru in camera si sunt probleme cu temperatura sunt peste 37 de grade, trebuie sa mai lucrez la reglaje pentru ca noapte ii tai din tiraj o las la minim cu aerul primar si se cam stinge....., daca o las cu aer bubuie in casa de caldura si se duc si lemnele rap[id, pompa o las sa mearga peste 65 grade.

          Acum am probleme cu lemnele fiind in sectorul 1 e cam greu cu adusul lemnelor si sunt scumpe pe la astia care le vand pe aici (cca 2,5 mil tona) si mai au fost si ude, am gudron destul de mult pe cazan si e cam empirica solutia cu razuitul, o sa caut un spray ceva pentru curatat!

          daca sunt persoane care doresc cat de cat detalii despre cum functioneaza sau intentioneaza sa isi ia ii pot ajuta cu detalii in masura in care pot din ceea ce am invatat pana acum!

          Sarbatori Fericite!

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #20
            Din cite ne spuneti instal. nu este chiar asa INPECABILA de ce:
            -depunerile din focar se formeaza atunci cind temp.pe retur ete mai mica de 55 grade.
            -termostatul de tiraj nu este reglat corect pt.ca aveti variatii mari de temp.
            -la un sistem bine facut(cazan.clorif/tevi,cos) timpii de alim.cu comb.nu trebuie sa fie mai mici de 10-12 ore.
            Cu respect si La multi ani !
            G.Z.

            Comentariu

            • taz21
              Membru
              • 20.feb.2006
              • 297

              #21
              Postat în original de vulcanescu35
              in camera si sunt probleme cu temperatura sunt peste 37 de grade, trebuie

              intradevar bubuie de caldura

              Comentariu

              • gogoson
                Membru Marcant
                • 14.oct.2006
                • 621

                #22
                Am si eu o nelamurie. Nu imi este clar cum se "traduc" spacificatiile unei pompe de recirculare care arate ceva de genul UPS32-60F
                Ce inseamna 32? dar 60 ? dar F ?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #23
                  Postat în original de gogoson
                  Am si eu o nelamurie. Nu imi este clar cum se "traduc" spacificatiile unei pompe de recirculare care arate ceva de genul UPS32-60F
                  Ce inseamna 32? dar 60 ? dar F ?
                  Daca nu ma insel 32 este diametrul de racordare (DN32) iar 60 este inalþime de pompare maxima (in dm).
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • ache2
                    Incepator
                    • 09.ian.2006
                    • 90

                    #24
                    Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    ...-la un sistem bine facut(cazan.clorif/tevi,cos) timpii de alim.cu comb.nu trebuie sa fie mai mici de 10-12 ore....
                    nu va suparati ca intreb, da' pe asta de unde o stiti Dvs ?
                    posedati si exploatati asa ceva ?
                    sau vorbiti din auzite/pliante/legende/bancuri ?
                    ca mie, cu tot respectul cuvenit, asa mi se pare !
                    un neavenit

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #25
                      Domnule inginer,
                      Afirmatiile mele nu sunt nici bancuri nici glume,asa cum credti,sunt deteminari pe care le-am facut si le am monitorizate in continuare.
                      Daca doriti va pot da citeva referinte ale clientilor nostrii

                      Comentariu

                      • ache2
                        Incepator
                        • 09.ian.2006
                        • 90

                        #26
                        as vrea sa spun ca nu am nimic personal cu domnia voastra ! si sunt cit se poate de sincer !
                        din experienta proprie si din relatarile si observatiile ocazionale ale unor cunoscuti sau amici nu am reusit sa gasesc autonomii atit de mari pe cit pomeniti dumneavoastra !
                        si nu pot crede ca toata lumea are cosul/instalatia/pompa de circulatie prost aleasa, prost conceputa sau prost executata ...
                        de aceea ar f intresant sa vedem conditiile in care se realizeaza aceste autonomii si de catre ce tipuri de cazane !
                        nu spun ca nu se poate ci doar ca eu nu am vazut asa ceva pina acum ...

                        ati facut vorbire despre un cazan care functioneaza cu cocs petrolier ...
                        imi puteti spune tipul pentru ca sunt si eu interesat de asa ceva !?
                        reportul pret/putere calorifica e cel mai avantajos la tipul asta de combustibil ...
                        un neavenit

                        Comentariu

                        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                          Membru marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 584

                          #27
                          Conditiile pt. realizarea acestei autonomii sunt simple:
                          -aprecierea corecta a pierderilor de caldura a fiecarei incaperi
                          -calc. corect al elem. de incalz.
                          -calc. corect al conductelor(35-40w/mm2)
                          -alegerea corecta a pomp. de circ.
                          -alegera caznului dupa criterii de economicitate al consumului de comb.
                          -calc.corect al cosului de fum(sectiune/inaltime/izolatie)
                          -folos. comb. cu energie buna(mare)
                          Coxul petrolier are 9500 Kcal/kg
                          Cu respect,
                          G.Z.

                          Comentariu

                          • claudyuss
                            Incepator
                            • 11.ian.2007
                            • 1

                            #28
                            centrala cu gazeificare

                            buna
                            as dori sa ma ajutati sa iau o hotarare cu privire la teava ce ar trebui sa o folosesc in cazul in care vreau sa achizitionez o centrala pe lemne cu gazeificare de38kw de la junkers. care e mai buna polipropilena sau cupru? care rezista mai bine la temperaturi ridicate, sau presiuni ridicate? ce se recomanda si de ce.
                            multumesc mult

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #29
                              Alegerea materialului conductelor pt.cazanele cu comb.solid trebuie facut dupa criterii de rezistenta la temp.si inbatrinire,parerea mea este sa folositi ca materiale fierul sau cuprul.Sectiunea de iesire(nu diam.exterior) trebuie respectata sectiunea care corespunde la cerinta de 35-40w/mm2.
                              Presiunea din instal nu este mare,esta de cca.1,2-1,4bar la rece.
                              Dar pe linga cazan mai aveti nevoie de elem.de protectie ca:
                              -supape de siguranta
                              -vana descarcare termica
                              -sistem de complectare a presiuni autom.
                              -elem.de filtrare si dedurizare
                              -elem.de control al pompelor
                              -cos de fum ff. bine calculat
                              -vas de expansiune in functie de vol.de apa.din instal.
                              Cu respect,
                              G.Z.

                              Comentariu

                              • idoru
                                Incepator
                                • 24.ian.2007
                                • 2

                                #30
                                instalarea cazanului pe lemne JUNKERS

                                Am în exploatare un cazan de încãlzire pe lemne, (prin gazeificare) Junkers. Pentru cei care doresc sã-ºi achiziþioneze un astfel de cazan pot sã le recomand urmãtoarele:
                                1. sã calculeze foarte bine mãrimea cazanului cu volumul spaþiilor ce trebuie încãlzite (am un cazan de 31 KW ºi mã strãduiesc sã încãlzesc o clãdire cu 2 nivele fiecare a 100 mp ºi 2.60m h + o anexã 20 mp ºi 2,20 m h.
                                2. coºul pentru fum este una din piesele cele mai importante-dimensiunea ºi eºanteitatea lui sunt deosebit de importante.
                                3 calitatea combustibilului folosit-lemne cât de cât uscate
                                4 dupã pãrerea mea nu folosiþi un astfel de cazan (prin gazeificare ) dacã locuinþa nu este izolatã în totalitate (exterior sau interior ºi în pod)
                                5 întreþinerea cazanului nu este de ignorat curãþirea acestuia trebuie fãcutã sãptãmânal.
                                * De alimentat cazanul la 10-12 h nici nu se pune problema. La dimensiunile spaþiului de locuit prezentate mai sus alimentarea se face în perioada friguroasã (-10 grade) la cel mult 6 h

                                Comentariu

                                Procesare...