Instalare Cazan pe lemne JUNKERS!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #31
    Donule Doru,
    Problema d-tra.nu este gazeificarea,problema este in subdimesionarea sistemului(cazanului).Va rog sa-mi dati citeva elemente,pt.ca sa vedem unde sa gresit.
    -ce tip de izolatie aveti(grosimea peretilor/material)
    -capacitatea boilerului de apa calda
    -diam.conductelor de la cazan la ultimul calorifer
    -caracteriscile pomp.de circulatie si pomp.de by-pass
    -temp.agent pe retur
    -diam.cos fum
    -tipul de comb.folosit si umiditatea lui sau vechimea
    -capacitatea buncarului cazanului
    Cu respect
    G.Z.

    Comentariu

    • cveugen30
      Incepator
      • 21.oct.2011
      • 1

      #32
      Re: instalarea cazanului pe lemne JUNKERS

      Postat în original de idoru
      Am în exploatare un cazan de încãlzire pe lemne, (prin gazeificare) Junkers. Pentru cei care doresc sã-ºi achiziþioneze un astfel de cazan pot sã le recomand urmãtoarele:
      1. sã calculeze foarte bine mãrimea cazanului cu volumul spaþiilor ce trebuie încãlzite (am un cazan de 31 KW ºi mã strãduiesc sã încãlzesc o clãdire cu 2 nivele fiecare a 100 mp ºi 2.60m h + o anexã 20 mp ºi 2,20 m h.
      2. coºul pentru fum este una din piesele cele mai importante-dimensiunea ºi eºanteitatea lui sunt deosebit de importante.
      3 calitatea combustibilului folosit-lemne cât de cât uscate
      4 dupã pãrerea mea nu folosiþi un astfel de cazan (prin gazeificare ) dacã locuinþa nu este izolatã în totalitate (exterior sau interior ºi în pod)
      5 întreþinerea cazanului nu este de ignorat curãþirea acestuia trebuie fãcutã sãptãmânal.
      * De alimentat cazanul la 10-12 h nici nu se pune problema. La dimensiunile spaþiului de locuit prezentate mai sus alimentarea se face în perioada friguroasã (-10 grade) la cel mult 6 h

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #33
        Gazanul nu pare a fi subdimenionat dar in mod sigur cred ca instalatia in sine este prost dimensionata .

        Comentariu

        Procesare...