Fosa ecologica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #16
    Domnule Taz21:
    Nu este nici o suparare daca poza este luata de pe forum.
    Deci un sistem profesional realizeaza epurarea apei in mod controlat si in conformitate cu cerintele de mediu.


    Domnule Bogdan.sb:
    Toate fosele septice trebuiesc prevazute cu sistemul de aerisire si un sistem filtrant antimiros.
    Cu stima.

    Comentariu

    • taz21
      Membru
      • 20.feb.2006
      • 297

      #17
      D-le MM, sunteti sigur ca nu vorbiti de mini statii de epurare?

      Eu vorbesc de o amarata de fosa septica din beton sau din plastic care tot in mod gravitational lucreaza. Tocmai de aceea am retinut fotografia aceea pt. ca mi s-a parut cea mai simpla si elocventa.
      Cei de pe site-urile romanesti spun ca nu are pompa, nu are nevoie de curent electric, nu are nevoie de nimic in plus. Niste tevi si atat. Deci nici urma de epurare controlata.
      Am vazut si unele putin mai complicate, cu filtru aerob, anaerob, cu injectie de aer la partea inferioara pt. mineralizarea sedimentelor,etc.

      Sa traiti!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #18
        Pai tocmai asta incercam si eu sa va explic.

        Dupa noile norme europene, apa evacuta trebuie sa se inscrie in niste parametri "calitativi".
        La fosa prezentata nu ai nici un control asupra parametrilor apei deversate.

        Puteti eventual sa faceti o combinatie de sisteme : fosa septica BA + ministatie de epurare.
        Cu stima.

        Comentariu

        • taz21
          Membru
          • 20.feb.2006
          • 297

          #19
          Pai asa trebuia sa spuneti de la inceput.
          Numai ca ma gandesc, ca daca o fosa din plastic este vreo 6000ron, o mini statie cat o fi?
          Pe net scrie ca o treime din populatia SUA este deservita de asa ceva iar noi, care nici macar statii de epurare calumea nu avem la orase, vor sa avem la case.
          Oricum eu stau la "sat", asa ca, nu cred ca trebuie asa ceva.

          Sa lasam astea deoparte, si sa-mi spuneti va rog daca as putea sa pun tevile de drenaj la o distanta de 3m de casa?

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 543

            #20
            Puteti, va rog, sa-mi dati cateva detalii referitoare la aerisire? Trebuie aerisita fosa sau tuburile de dispersie? Ce rol are aceasta aerisire? Daca nu aerisesc fosa sau tuburile ce se intampla? De unde pot sa fac rost de filtre antimiros sau cum pot sa le confectionez?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #21
              Postat în original de taz21
              ..Sa lasam astea deoparte, si sa-mi spuneti va rog daca as putea sa pun tevile de drenaj la o distanta de 3m de casa?
              Tevile pentru drenarea apei subterane le puteti monta si la 1m de casa.

              Vedeti sa nu faceti confuzie intre tevile de drenaj si tevile de dispersie.

              Tevile de drenaj se monteaza cu gaurile in sus.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                #22
                Mini-statia produsa de Valrom este confectionata din polietilena iar pretul mentionat mai sus, reprezinta aproximativ valoarea la care se poate achizitiona aceasta mini-statie ce poate deservi o locuinta cu 3-4 persoane.

                Are marele avantaj ca inglobeza un sistem automatizat de aerare ce controleaza excelent sistemul de epurare si mentine conditiile optime pentru intretinerea procesului. Instalarea este extrem de usoara, mini-statia fiind complet echipata.

                Modalitatile de deversare a eluentului sunt: puturi absorbante, drenuri, lacuri etc. Alegerea si amplasarea sistemelor de deversare se face in urma studiului hidro-geologic al amplasamentului.

                A nu se confunda drenurile (necesare pentru deversarea apei epurate din statie) cu drenajele apelor din zona locuintelor.

                Comentariu

                • romihu
                  Incepator
                  • 01.dec.2006
                  • 15

                  #23
                  MM va rog sa imi spuneti daca ar fi eficienta si mai ales accepta de mediu urmatoarea solutie de epurare: doua bazine cilindrice de metal ( in care se depozita motorina la SMA ) legate intre ele, unul pentru retinerea "grosierului", al doilea sa preia apa mai "curatica" si sa fie si un depozit tampon iar in final o statie de epurare mica, pentru 4-5 persoane, care filtreze apa la parametrii ceruti de norme. De ce acest lant? Am teren destul, am deja bazinele si am nevoie de o statie pentru 20-25 persoane cel putin 2-3 luni in sezonul de vara la o pensiune. Am primit o oferta pentru o statie profi, capacitate 25 persoane: 10.000 eur + TVA. Mult ! Cel putin pana incep sa vina si bani din afacere.
                  Si, logic ar fi ca ministatia sa faca fatza doar la filtrarea/tratarea apei utilizate in pensiune

                  Multumesc,

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #24
                    D-l MM am facut confuzie: ma refeream la tevile de dispersie ale fosei.
                    Care este distanta minima fata de casa, la care le pot baga in pamant?
                    Multumesc.
                    D-l Consultant am doua remarci:
                    1- Valrom sa-si faca un site mai ca lumea dpdv tehnic, pt. ca deabia dau 2-3 detalii. Eventual sa puna si preturi ca nu-i doare ceva.
                    Statia de care spuneti cica are 1.2 mc util, ceea ce mi se pare foarte putin.
                    2- Noi vorbim de fose home-made din beton, asa ca...reclama gasesc si eu pe net.
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #25
                      Exista cateva conditii care trebuie respectate l aamplasarea campului de drenaj:
                      -solul nu trebuie sa permita infiltrarea rapida a apei in panza freatica (sol nisipos) dar nici sa nu retina prea mult apa tratata(sol argilos)
                      -panta liniei de drenaj terbuie sa fie de minim 1%
                      -reteaua de drenaj sa fie la o distanta de minim 30 m fata de orice sursa de apa potabila
                      -amplasarea pe verticala se va face astfel incat sa existe circa 1-2 m pana la nivelul panzei freatice
                      -drenajul se executa la circa 1-1.5 m fata de cota solului

                      Campul de dispersie al apei este de circa 1 metru pe orizontala si 0.7 m in adancime de la cota liniei de drenaj.

                      Nu este recomandat sa amplasati campul de drenaj in aproprierea locuintei, chiar daca acest lucru ar fi posibil avand in vedere amplasarea fosei. Ca o pareanteza, este de dorti ca orice cantitate de apa sa fie cat mai bien drenata si indepartata de constructie (fundatie) iar ceea ce spuneti ar insemna un aport suplimentar de apa in zona fundatiei.

                      Comentariu

                      • taz21
                        Membru
                        • 20.feb.2006
                        • 297

                        #26
                        Eu m-am gandit la ceva de genul asta. Credeti ca se poate?.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fs_158.jpg 
Afișări:	3686 
Mărime:	55,4 KB 
ID:	558207

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6886

                          #27
                          Nu cred ca cei de la mediu o sa va aprobe amplasarea asa aproape de casa a campului de dispersie.

                          Cel putin pentru constructie ar avea efecte negative pe termen lung prin saturarea terenului in jurul fundatie cu apa.
                          Postat în original de romihu
                          MM va rog sa imi spuneti daca ar fi eficienta si mai ales accepta de mediu urmatoarea solutie de epurare: doua bazine cilindrice de metal ( in care se depozita motorina la SMA ) legate intre ele, unul pentru retinerea "grosierului", al doilea sa preia apa mai "curatica" si sa fie si un depozit tampon iar in final o statie de epurare mica, pentru 4-5 persoane, care filtreze apa la parametrii ceruti de norme. De ce acest lant? Am teren destul, am deja bazinele si am nevoie de o statie pentru 20-25 persoane cel putin 2-3 luni in sezonul de vara la o pensiune. Am primit o oferta pentru o statie profi, capacitate 25 persoane: 10.000 eur + TVA. Mult ! Cel putin pana incep sa vina si bani din afacere.
                          Si, logic ar fi ca ministatia sa faca fatza doar la filtrarea/tratarea apei utilizate in pensiune

                          Multumesc,
                          Este posibil sa folositi bazinele pentru o cuva metalica imbracata in beton.

                          Din punct de vedere ermetic sunt excelente.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 297

                            #28
                            Inseamna ca o sa fac hazna clasica, pt. ca se pare ca nu am alta alternativa.
                            Nu ma intereseaza de cei de la mediu, ma interseaza sa nu fie afectata fundatia mea.

                            Comentariu

                            • GBY
                              Incepator
                              • 10.mar.2006
                              • 15

                              #29
                              1. De ce trebuie aprobare de la mediu pentru o astfel de instalatie?
                              2. Sistemele aquatron nu sunt aprobate?

                              Comentariu

                              • iapost
                                Incepator
                                • 31.aug.2006
                                • 44

                                #30
                                Solutie drenaj ape epurate in SOL ARGILOS

                                Buna ziua,
                                Dl.Consultant spunea ca " Exista cateva conditii care trebuie respectate
                                la amplasarea campului de drenaj:
                                -solul nu trebuie sa permita infiltrarea rapida a apei in panza freatica (sol nisipos) dar nici sa nu retina prea mult apa tratata(sol argilos) "
                                .
                                Dar totusi daca solul este argilos care ar fi solutia de drenaj ?
                                .
                                Mentionez ca doresc sa achizitionez o fosa ecologica de la VALROM pe care o voi amplasa in Livada in Mogosoaia (acolo e casa, iar solul este ffff argilos, apa fiind f greu absorbita chiar si dupa cea mai neinsemnata ploaie.
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...