+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 31

Subiect: mansarda izolata

mansarda izolata

pentru izolarea mansardei am folosit vata isover de 10 intre capriori,iar dupa aplicarea celui de al doilea rind de capriori transversali am folosit vata toplan ,apoi am aplicat folie aluminizata peste care am aplicat lambriu de lemn de 0,7 .crede-ti am gresit undeva ?ce parere aveti?

Lambriul este montat lipit de folia de aluminiu ?
    Cu stima.

nu am montat inca lambriul......acum am terminat de pus folia.....care inveleste tot ...inclusiv capriorii......am prins folia cu tinte ,si urmeaza sa o lipesc ci skoci....dar nu stiu daca trebuie neaparat skoci de aluminiu.......?

Pe suprafata de aluminiu e posibil sa condenseze umiditatea din interiorul mansardei in cazul in care montati lambriul lipit de folia de aluminiu.
    Cu stima.

ce solutie imi dati?

Folositi banda de aluminiu adeziva pentru a etansa zonele respective si suprapuneti minim 10 cm folia.

referitor la lambriul lipit pe foliea de aluminiu,as putea sa aplic rigla de 25x50 mm peste capriori astfel incat sa formezun gol de 20 mmintre folie si lambriu,sar forma astfel o perna de aerintre lambriul de lemn si izolatia termica propriu zisa(folie aluminiu si cele doua straturi de vata).Crede_ti ca astfel voi mai avea vreo problema cu posibilitatea de a mai condensa intre folie si lambriu?

Este bine sa se monteze lambriurile pe sipci de lemn deoarece se creaza un spatiu sub care poate sa circule aerul.
    Cu stima.

Lambriu montat prin lipire pe bariera de vapori este un concept nou in domeniu.

Lambriul se monteaza pe o structura de lemn si poate fi acelasi cu randul de sipci utilizat pentru al doilea strat de vata minerala.

P.S. Poate ne aratati si noua lambriul de 0.7

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Condens si mucegai casa izolata
    De sony64 în forumul Igrasie, Mucegai si Condens
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 24.03.2011, 20:32
  2. Temperatura casa izolata
    De SERBANESCU CRISTI în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 06.08.2010, 21:00
  3. Casa izolata la interior. Pe exterior o mai izolez?
    De DorinT în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 27.08.2009, 15:14
  4. Igrasie, condens casa izolata
    De CaPos în forumul Igrasie, Mucegai si Condens
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 06.03.2009, 19:31
  5. Temperatura casa izolata
    De xplozia în forumul Termoizolatii
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 29.11.2008, 22:16

Permisiuni postare