Consum exagerat de gaze. Instalatie prost reglata?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lancer
    Incepator
    • 21.apr.2006
    • 26

    Consum exagerat de gaze. Instalatie prost reglata?

    Buna.
    Incepand de iarna trecuta am remarcat un consum de gaze destul de mare la centrala cu care este dotat apartamentul in care stau acum. Este vorba de o centrala Saunier-Duval Thema Classic F24E, iar comparatia am facut-o cu o centrala Junkers. Am constatat ca Thema inregistreaza un consum cu ~1/3 mai mare decat cealalta, in conditiile in care Junkers incalzea un apartament cu 4 camere (~85 mp) la 23-24 grade Celsius, iar Saunier-Duval incalzeste un apartament cu 3 camere (60 mp) la maxim 23 grade.
    In prima faza am chemat un tehnician autorizat si a curatat-o. A modificat si o setare de putere (cica ar fi fost data la minim si de aceea inregistra un consum atat de mare ?!). In primavara am schimbat si caloriferele, care devenisera subdimensionate dupa modificarea interioara a structurii apartamentului. Mai exact, am dotat cele 3 camere cu calorifere de 1,4 m (din standardul 600x22), iar bucataria cu unul de 1,2m.
    Cu toate acestea, comparand factura la gaze de luna trecuta cu cea primita de un prieten care locuieste intr-un apartament identic cu al meu, tot la etajul 4, termopane etc..., dotat cu o centrala Protherm si cu un cronotermostat identic cu al meu (si ca setari), consumul de gaze al centralei problema a fost mai mare cu 1/2 decat al celeilalte.
    Care sa fie cauza?
    In cazul in care e posibil ca totul sa vina din cauza reglajului prost al inatalatiei de incalzire (auzisem de-o smecherie cu robineti de evacuare din calorifere mai mult sau mai putin deschisi ?!), va rog sa ma ajutati cu informatiile necesare.
    Va multumesc anticipat!
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Contorul e bun? Se poate verifica prin compararea consumului ochiului mijlociu de la aragaz, timp de 10 minute, cu cel al vecinului.

    Comentariu

    • ssilvviu
      Membru
      • 09.aug.2006
      • 247

      #3
      Spui ca aveti cronotermostate identice, dar aveti aceeasi temperatura in toate camerele? Pt ca un cronotermostat inregistreaza temperatura din camera in care se afla montat si actioneaza in consecinta. De regula se monteaza in camera cea mai rece, urmand ca in celelalte camere sa se faca un reglaj permanent al caloriferelor pe retur, in functie de cat de multa caldura aveti nevoie in camerele respective.
      In concluzie, in camerele unde ai nevoie de mai putina caldura poti sa micsorezi debitul pe retur la calorifere. Spre ex. in baie, unde poate mai tii geamul deschis si oricum se pierde caldura, in bucatarie unde se face caldura de la aragaz, etc.

      Comentariu

      • Lancer
        Incepator
        • 21.apr.2006
        • 26

        #4
        Apartamentele sunt relativ identice, termostatele fiind montate in living in ambele cazuri, iar setarile programelor coincid. In plus, apartamentul in care locuiesc are montat si tavan fals (gips-carton + vata minerala).

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Vezi ca scria cineva pe alt topic ca au incurcat turul cu returul pe undeva cand au montat centrala. Si de aceea eficienta instalatiei e mult redusa. (adica randamentul e prost)
          Stefan

          Comentariu

          • iubescfemeilefrumoase
            Incepator
            • 02.nov.2005
            • 54

            #6
            si eu am aceeasi problema la acelasi tip de centrala. gazele trec prin contorul ala parca le fugareste cineva frate
            Daca va fi sa furi fura o sarutare !

            Comentariu

            • ache2
              Incepator
              • 09.ian.2006
              • 90

              #7
              pai chiar le fugareste ! GAZPROMUL, vreau sa spun !
              un neavenit

              Comentariu

              • Dumitru popa
                Membru marcant
                • 28.aug.2006
                • 407

                #8
                Consumul de gaze se reflecta si in folosirea aragazului, mai mult sau mai putin, unele gospodine fac mancare la cuptor altele fac semipreparate. In cazul in care si aragazul se foloseste aproximativ identic se mai iau in calcul si pierderile de caldura prin pereti, nr. de pereti exteriori. suprafata vitrata si curenti de aer. Sunt cazuri in care datorita configutatiei blocurilor se formeaza curenti de aer. In cazul in care toate sunt aproximativ identice mai puteti sa masutati tempeatura gazelor arse la evacuare cu ajutorul unui dispozitiv care se gaseste in trusa aparatelor de masura digitale sau oricare alt termocuplu la ambele centrale. Centrala termica are un reglaj al randamentului, acst reglaj se face la montare si cu ocazia reviziilor tehnice.Este posibil sa difere randamentul din constructie, comparati cartile tehnice.

                Comentariu

                • bbusiness
                  Membru
                  • 05.iun.2006
                  • 150

                  #9
                  Poate sa imi spuna cinva cum pot sa imi dau seama cu siguranta daca instalatia e incarcata prin retur si nu pe tur?
                  Am auzit ca sunt multi instalatori care fac confuzii.
                  Mentionez ca am toate tevile mascate, deci nu pot sa urmaresc traseul

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Cea mai simpla metoda, este aceea de a determina care parte a caloriferului este mai calda, cea de sus, sau cea de jos.

                    Comentariu

                    • ssilvviu
                      Membru
                      • 09.aug.2006
                      • 247

                      #11
                      Si mai sigur ar fi sa puneti mana pe tevile care ies din centrala, si sa vedeti care e mai fierbinte. Turul normal ca are o temperatura mai mare, iar teava de tur este cea pe a carui racord cu centrala vedeti sageata in jos.

                      Comentariu

                      • addytzoo
                        Incepator
                        • 05.dec.2006
                        • 17

                        #12
                        Saunier-Duval-ul are un consum mai ridicat decat Junkers,Viessman,Vaillant...
                        Saunier-Duval Thema Classic F24E e construita pentru a putea fi folosita in instalatii mai mari,gen vila p+1 cu 12-18 radiatoare...
                        e echivalenta Viessman-ului Vitopend 200....
                        Deci,putere mai mare=consum pe masura....
                        Nu comentez nimic din ceea ce nu cunosc!!!

                        Comentariu

                        Procesare...