Top Scule profesionale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xplo
    Incepator
    • 19.oct.2006
    • 5

    #16
    Ar mai fi si Milwaukee. Sunt mai rare in Ro. dar cred ca fac fata cam la orice.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #17
      daca sunt mai rare apare problema cu..... service!!!

      Comentariu

      • DeinZwecks
        Incepator
        • 13.nov.2006
        • 4

        #18
        Multumesc pentru receptivitate (intr-adevar acest forum cat si emisiunea respectiva "face toti banii")

        Din cate observ cel mai important "brand" este Hilti urmat de Makita.Sincer de Hilti nu stiu prea multe dar am sa ma interesez ; ar fi extraordinar daca ar exista un produs in acest domeniu ce se deosebeste cu mult fata de celelalte in aceeasi masura ca pret si calitate , pt ca daca ar fi sa-mi iau masina cu siguranta as incerca sa fac cumva sa-mi iau Mercedes si nu Logan .
        Dar probabil ca trebuie sa tin cont si de meserias pentru ca la urma urmei ele este cel ce va avea de-a face cu resp. zi de zi.

        Inca o data va multumesc pentru receptivitate si succes in ceea ce faceti .
        Cel mai important lucru in viata.. e sa ramai in viata

        Comentariu

        • expertparchet
          Living Legend
          • 16.iun.2006
          • 1272

          #19
          Sincer vorbind cu oricare scula profesionala indiferent de marca faci treaba buna.......

          Comentariu

          • iubescfemeilefrumoase
            Incepator
            • 02.nov.2005
            • 54

            #20
            ma bag si eu in seama si remarc ca nimeni nu a zis nimic de scule ... A.E.G - :P ce parere aveti? sau Flex ??
            Daca va fi sa furi fura o sarutare !

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #21
              Am vazut ciocan rotopercutor AEG. La caracteristici egale cu BOSCH, pretul era cu 20% mai mare. Nu l-am cumparat, dar sunt sigur ca merita banii dupa cum arata.

              Comentariu

              • robmih
                Incepator
                • 30.mai.2004
                • 9

                #22
                Dupa umila mea parere conteaza ff mult sa stii la ce folosesti o scula.
                Eu cred cu tarie ca ff multe sunt bune, numai domeniul lor de utilizare trebuie din start stabilit.
                Si am sa dau un exemplu: cu 250€ am cumparat scule de mana EINHEL si am facut o casa de lemn de cca 200 mp. Am executat treaba si au mers bine, este drept ca acum sunt cam obosite. Nici nu am avut pretentii de mai mult, dar uite ca unele inca se mai pot folosi.

                Visez cu ochii deschisi la DeWalt - cumparate din SUA.
                Ies la jumate de pret fata de piata romaneasca. In cazul in care as importa pe firma, as ajunge la max 75% din pretul din Ro. Daca acolo un circular este cca 600$ cel mai scump, aici pretul lui ajunge la 54 mil !

                Sunt de parere ca cele mai bune scule sunt cele pe care ti le poti permite.
                regie proprie - solutie accesibila !

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #23
                  Postat în original de robmih
                  Sunt de parere ca cele mai bune scule sunt cele pe care ti le poti permite.
                  Eu zic ca cele mai bune scule sunt cele care urmeaza a fi exploatate in marja pentru care au fost produse. Bun inseamna un raport calitate/pret optim ales, si nu are rost sa platesti o calitate pe care nu o folosesti.
                  Referitor la sculele electrice de mana DeWALT, sunt surprins de pretul exagerat pe care il au la noi in tara. Chiar daca ele sunt calitative, pretul depaseste cu mult calitatea lor. Daca o mandrina se poate achizitiona din Praktiker cu 600.000, aceeasi mandrina costa la un dealer DeWALT 1.200.000, mandrina care nu este produsa de catre DeWALT. Ceea ce inseamna ca pur si simplu au adaus comercial mare.

                  Comentariu

                  • expertparchet
                    Living Legend
                    • 16.iun.2006
                    • 1272

                    #24
                    Toate sculele profesionale sunt exagerat de scumpe in RO fata de occident spre exemplu sau USA.Oricum cine are drum prin europa mai bine isi cumpara dupa 1 ianuarie sculele profesionale de acolo.

                    Comentariu

                    • yoska
                      Incepator
                      • 25.iul.2007
                      • 7

                      #25
                      Postat în original de klaus
                      Hilti, Makita, DeWalt sunt in zona profesionala. Apoi incep sa apara si cei de la Bosch, Black&Decker, etc.
                      Insa fiecare producator are, in general, tot felul de game (hobby, semiprofesionale, profesionale, heavy duty etc)

                      As avea 2 remarci:
                      1. Skil este gama mai ieftina de la bosch, deci nu e vorba in cazul ei de scule profesionale
                      2. Stanley nu e chiar asa de profesional la scule de mana. Cel putin nu la cele care se gasesc curent pe la noi
                      P.S. Black & Decker se comenrcializeaza doar gama DIY (Do It Yourself, bricolaj) in Europa, oricum apreciez locul pe care l-ai acordat in clasamentul tau.

                      Mesaj modificat de PowerMC
                      Yoska

                      Comentariu

                      • yoska
                        Incepator
                        • 25.iul.2007
                        • 7

                        #26
                        Postat în original de danhome_52
                        Salut!
                        Cred ca un top in ansamblu nu e edificator pentru calitatea sculelor si de aceea e bine sa le judecam pe fiecare in gama de operatii efectuate.
                        Un flex de la Bosch e de preferat altora,o rotopercutoare de la Hilti e mai buna decat altele,o masina de infiletat nu poate fi decat de la Makita,un circular de banc sau portabil de la DeWalt,scule de mana si instrumente de masura de la Stanley....
                        Mai ramane pretul,care de multe ori nu reprezinta calitatea ci doar firma.
                        E bine de stiut ca pentru un eventual top e de luat in calcul si sustinerea in service si accesorii,cat si pretul acestora!
                        Nu e tocmai placut sa afli dupa ce ai cumparat o masina de infiletat cu acumulator cu 270 ron,ca un alt acumulator de rezerva te costa 260 ron!
                        Bafta!
                        De acord cu tine !!!

                        Mesaj modificat de PowerMC
                        Yoska

                        Comentariu

                        • yoska
                          Incepator
                          • 25.iul.2007
                          • 7

                          #27
                          Postat în original de expertparchet
                          Toate sculele profesionale sunt exagerat de scumpe in RO fata de occident spre exemplu sau USA.Oricum cine are drum prin europa mai bine isi cumpara dupa 1 ianuarie sculele profesionale de acolo.
                          Nu fi chiar sigur au coborit preturile la scule dar nu asa cum am dori noi.
                          Apropos de SUA

                          1.acolo este o alta piata
                          2.diferenta de 110V/ 60Hz nu o poti rezolva doar cu un transformator !
                          3.taxe de transport pina la noi MARI.

                          OK merita adus gama cu acumulatori,
                          P.S. comentariile din "unghiul" DeWalt ...........

                          Mesaj modificat de PowerMC
                          Yoska

                          Comentariu

                          • yoska
                            Incepator
                            • 25.iul.2007
                            • 7

                            #28
                            Postat în original de Traian Dajma
                            Postat în original de robmih
                            Sunt de parere ca cele mai bune scule sunt cele pe care ti le poti permite.
                            Eu zic ca cele mai bune scule sunt cele care urmeaza a fi exploatate in marja pentru care au fost produse. Bun inseamna un raport calitate/pret optim ales, si nu are rost sa platesti o calitate pe care nu o folosesti.
                            Referitor la sculele electrice de mana DeWALT, sunt surprins de pretul exagerat pe care il au la noi in tara. Chiar daca ele sunt calitative, pretul depaseste cu mult calitatea lor. Daca o mandrina se poate achizitiona din Praktiker cu 600.000, aceeasi mandrina costa la un dealer DeWALT 1.200.000, mandrina care nu este produsa de catre DeWALT. Ceea ce inseamna ca pur si simplu au adaus comercial mare.
                            Yoska

                            Comentariu

                            • aZu
                              Membru Marcant
                              • 22.mar.2006
                              • 528

                              #29
                              scule

                              HILTI numero uno!
                              si Milwakee sunt de supercalitate.

                              Makita, Hitachi, Bosch si DeWalt sunt la categoria " restu lumii"
                              Asta in comparatie de cele de mai sus, ca daca le comparam cu Einhell sau Stren, sunt tot din categoria sculelor profesionale foarte fiabile.

                              Comentariu

                              • yoska
                                Incepator
                                • 25.iul.2007
                                • 7

                                #30
                                Re: scule

                                Postat în original de aZu
                                HILTI numero uno!
                                si Milwakee sunt de supercalitate.

                                Makita, Hitachi, Bosch si DeWalt sunt la categoria " restu lumii"
                                Asta in comparatie de cele de mai sus, ca daca le comparam cu Einhell sau Stren, sunt tot din categoria sculelor profesionale foarte fiabile.
                                Prima intrebare: cate si ce scule DeWALT ai folosit pina acum ?
                                A doua intrebare :ce probleme ai avut cu ele pentru care le clasifici "restu` lumii"?

                                NU contrazic HILTI... DAR TOTUSI...
                                Yoska

                                Comentariu

                                Procesare...