Inlocuirea unei pardoseli vechi.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai Nitreanu
    Incepator
    • 13.aug.2006
    • 16

    Inlocuirea unei pardoseli vechi.

    Doresc sa-mi renovez casa care are o vechime de 35 ani. Am inceput cu acoperisul si izolatia din pod, apoi o firma de profil a inlocuit ferestrele vechi cu ferestre din PVC si geam termopan. Urmatoarele lucrari le-am efectuat in regie propie(ajutat de prieteni cand a fost cazul) si au constat in: montare tavan fals din placi Rigips pe structura metalica, inlocuire completa instalatie electrica, am aplicat 2 straturi de polistiren la peretii exteriori unul de 3cm-polistiren verde la interior(am un baietel de 2 ani care uneori loveste cu diferite obiecte peretii) la exterior polistiren alb de 5cm, am inlocuit complet sistemul de incalzire. Intentionam sa montez parchet laminat peste podeaua veche dar dislocand o scandura din marginea camerei (pt. pozarea tevilor de cupru, si a cablurilor electrice la prize) am hotarat sa inlocuiesc si pardoseala veche compusa dintr-un strat de"umplutura" de aprox.15cm, grinzi, nisip si scandura. Am inlaturat inclusiv stratul de umplutura si doresc sa refac pardoseala astfel: un strat de 10-15 cm din piatra si pietris-fundatia, placa beton de 8-10cm, sapa autonivelanta, polistiren verde de 5cm, sapa, parchet laminat + o hidroizolatie corespunzatoare. Mentionez ca pardoseala se afla la aprox. 1m deasupra solului(desigur nu am pivnita sub aceasta camera), nu am probleme cu igrasia, infiltratii de apa. Temperatura in camera nu scade sub 18 grade.
    Va rog frumos sa-mi spuneti ce tip de hidroizolatie sa folosesc, unde se amplaseaza(sub fundatia de piatra sau sub placa), ce MATERIALE sa folosesc si care sunt greselile in descrierea facuta eventual cum pot sa le remediez.
    Vreau sa va mai spun ca la lucrarile deja efectuate m-am folosit de recomandarile din forumul dvs. si din emisiunea TV Misiunea Casa inclusiv pt. materiale( de ex. Ceresit pt. gleturi si adezivi) + o carte de bricolaj.
    Va multumesc!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Va rog sa vedeti solutiile oferite aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=28142

    Va reasteptam cu intrebarile dumneavoastra.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Mihai Nitreanu
      Incepator
      • 13.aug.2006
      • 16

      #3
      Inlocuirea unei pardoseli vechi

      Conform schitei propusa de dvs.(oferita de Isover) care banuiesc ca se refera la o constructie noua izolatorul termic resp. polistirenul expandat este aplicat imediat peste piatra de rau, sub placa.
      In cazul meu este recomandat sa montez polistirenul sub placa de beton avand in vedere ca nu intentionez sa armez betonul cu plasa de Buzau(neavand subsol) si ca placa are o greutate apreciabila?
      Este obligatorie armarea placii de beton si in cazul meu?
      Este corecta urmatoarea dispunere: piatra rau, placa beton(nearmat), polistiren expandat, carton bituminos, sapa autonivelanta, parchet laminat.(pardoseala se afla la 1m deasupra solului)?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Eu nu as renunta la armarea placi de beton.

        Nu, nu este buna.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Mihai Nitreanu
          Incepator
          • 13.aug.2006
          • 16

          #5
          Inlocuirea unei pardoseli vechi

          Multumesc pentru raspuns, voi folosi plasa de Buzau cu diam. de 5mm., Pardoseala va fi compusa din: piatra rau, polist. expandat, placa, carton bituminos, sapa autonivelanta, parchet.
          Intrebarea mea ar fi pe ce se sprijina placa in cazul meu? Gresesc daca sap pe langa pereti o fundatie special pt. placa? Daca nu care ar trebui sa fie dimens. fundatiei (adancime si latime)? Dimensiunea camerei este de 4.80/4.50m.(de fapt am doua camere in aceasta situatie).
          Si o ultima intrebare: Peste placa mai trebuie pus polistiren expandat?
          Va rog sa ma spuneti unde gresesc si sa-mi dati solutia corecta.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Daca doriti o termoizolare suplimentara se poate pune polistiren extrudat peste placa .

            Si acuma sa vedem cum facem cu armarea si cu placa.
            In mod normal placa armata trebuie sa se sprijine pe fundatie sau sa fie legata de fundatie prin mustati.

            Am inteles ca este vorba despre o casa veche, din ce material si ce grosime are fundatia ?
            Zidurile exterioare din ce material sunt si ce grosime au?
            Cu stima.

            Comentariu

            • Mihai Nitreanu
              Incepator
              • 13.aug.2006
              • 16

              #7
              Zidurile ext. au grosimea de 40cm din caramida la care se adauga grosimea termoizolatiei facuta de mine. Desi casa este amplasata la strada cu trafic inclusiv veh. grele(trafic moderat) zidurile nu au fisuri, iar casa nu a fost renovata in ultimii 25 ani de cand stau in ea. Deci cred ca fundatia casei care este confectionata din beton este bine dimensionata. Totusi din ceea ce am vazut din subsolul casei fundatia are doar 80cm (in nici un caz mai putin) sub nivelul solului + 50cm deasupra. De asemenea la subsol mai este o fundatie tot de min80cm dar cred ca este a subsolului Oricum camerele la care lucrez NU au subsol si se afla la strada. Cred ca nu pot sa prind mustati de fundatie pt ca la nivelul la care vreau placa este deja al 2-lea rand de caramida... Multumesc am fugit la servici!

              Comentariu

              • Mihai Nitreanu
                Incepator
                • 13.aug.2006
                • 16

                #8
                Revin la acest subiect spunandu-va ca am turnat placa in fiecare din cele 2 camere dar am decis sa aplic termoizolatia diferit astfel:
                -in prima conf. modelul Isover cu polistiren expandat de 5 cm sub placa
                -in a doua am turmat placa peste piatra de rau urmand sa folosesc polistiren extrudat
                In ambele cazuri placile se sprijina pe o fundatie turnata pe langa fundatia casii legata prin mustati de aceasta placile fiind armate.
                Am urmatoarele intrebari:
                1-Mai pot face ceva pt. hidroizolatia pardoselii? Sub placa doar piatra de rau cred ca are un asemenea rol altceva nu am pus deaorece nici fundatia casii nu este hidroizolata( doar o fasie de carton bitum. peste fundatie + canale de aerisire deasupra fundatiei) Imi recomantati de ex. sa pun folie PE imediat peste placa sau sa mai stau vreo 2 luni una a trecut deja de la turnare si sa aplic CR65?
                Va mai spun ca elevatia este apreciabila pardoseala este la aprox 1m deasupra solului iar cat am sapat-pt. fundatia placii doar la aprox 40-50cm sub nivelul acesteia un colt al camerei dinspre strada era pamantul ceva mai inchis la culoare. In rest inspre placa totul a fost uscat, nu am avut niciodata igrasie.
                2- Adezivul pt polistirenul extrudat este acelasi ca si la fatade CT85?
                Eventual imi spuneti un site unde pot gasi componentele termoizolarii cu polist. extrudat (asemeni termosistemului Ceresit VWS) de la fatade?

                Comentariu

                • Mihai Nitreanu
                  Incepator
                  • 13.aug.2006
                  • 16

                  #9
                  Revin la acest subiect spunandu-va ca am turnat placa in fiecare din cele 2 camere dar am decis sa aplic termoizolatia diferit astfel:
                  -in prima conf. modelul Isover cu polistiren expandat de 5 cm sub placa
                  -in a doua am turmat placa peste piatra de rau urmand sa folosesc polistiren extrudat
                  In ambele cazuri placile se sprijina pe o fundatie turnata pe langa fundatia casii legata prin mustati de aceasta placile fiind armate.
                  Am urmatoarele intrebari:
                  1-Mai pot face ceva pt. hidroizolatia pardoselii? Sub placa doar piatra de rau cred ca are un asemenea rol altceva nu am pus deaorece nici fundatia casii nu este hidroizolata( doar o fasie de carton bitum. peste fundatie + canale de aerisire deasupra fundatiei) Imi recomantati de ex. sa pun folie PE imediat peste placa sau sa mai stau vreo 2 luni una a trecut deja de la turnare si sa aplic CR65?
                  Va mai spun ca elevatia este apreciabila pardoseala este la aprox 1m deasupra solului iar cat am sapat-pt. fundatia placii doar la aprox 40-50cm sub nivelul acesteia un colt al camerei dinspre strada era pamantul ceva mai inchis la culoare. In rest inspre placa totul a fost uscat, nu am avut niciodata igrasie.
                  2- Adezivul pt polistirenul extrudat este acelasi ca si la fatade CT85?
                  Eventual imi spuneti un site unde pot gasi componentele termoizolarii cu polist. extrudat (asemeni termosistemului Ceresit VWS) de la fatade?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    1. Folia montata peste stratul de pietris are dublu rol :
                    -este un prim strat hidroizolant
                    -nu permite apei din sapa sau beton sa se scurga din compozitie mentinand caracteristicile sapei sau betonului.
                    Apa angreneaza prin scurgere si particule de nisip si ciment care ajunse in stratul de pietris compromit rolul de strat de rupere a capilaritatii.
                    Daca nu aveti acest strat peste placa ar fi bine sa faceti o hidroizolare cu carton asfaltat sau membrana.

                    2.Adezivul pentru polistiren este acelasi Ceresit CT85.
                    Pe forum gasiti comonentele sistemului de termoizolare Ceresit Ceretherm.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...