Lemne sau brichete rumegus???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vulcanescu35
    Incepator
    • 26.nov.2006
    • 12

    Lemne sau brichete rumegus???

    buna seara,

    as dori sa stiu care sunt mai bune ca si randament termic pentru ca am avzut tot felul de discutii si nu am ajuns la o concluzie, din ce am vazut pana acum brichetele costa cam 5ooo mii Kg(metro) pe cand lemnul este in jur de 2400 Kg, in afara de asta am gasit ceva lemn mai ieftin cca 1,4 mil metru ster dar era in afara Bucurestiului, in ideea in care exista cineva care comercializeaza lemn in Buc sunt dispus urgent la achizitia a cca 6-7 tone, astept oferte la 0723312.102 sau la cristi@tourimexnet.ro, chiar urgent!

    Eventual sugestii cu depozite relativ mai ieftine in Bucuresti.

    Multumesc
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Discutia LEMN DE FOC SAU BRICHETE este mai complexa.Lemnul care-l cumparati este ff.ud si deci are un randament f.scazut,pt.ca sa puteti folosi acest lemn asteptai cca.18 luni pt.a-l putea folosi.Bricheti sunt deja uscati si au o val.termica ridicata,dar mai este o solutie:
    PORUMBUL STULETI

    Comentariu

    • kristina_racoasa
      Membru marcant
      • 18.oct.2007
      • 403

      #3
      Răspuns la: Lemne sau brichete rumegus???

      Chiar daca este un topic foarte vechi, vreau sa aflu detalii despre aceasta comparatie. Au trecut 10 ani... ce pareri aveti? Pretul lemnelor a crescut enorm, cel putin la noi in zona si parca as trece pe brichete sau sa combin lemnul cu brichetele. O tona de brichete este echivalentul a 4 metri steri de fag? Nu mai iau in calcul ca lemnul este verde si nu se usucă mult până la iarna.

      Comentariu

      Procesare...