Teapa cu firma de constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Un alt client
    Incepator
    • 24.iul.2019
    • 1

    #76
    Mare atentie la firma de Constructii G500 reprezentata de Sunai Cadir care acum se recomanda sub numele Adrian Ciuca.

    Acest individ este expert in inselatorie si cu asta se ocupa de mult timp. Cadir Sunai care acum se prezinta sub numele de Adrian Ciuca inseala oameni cu asa-zisele firme de constructii, iar dupa ce obtine bani in avans nu mai efectueaza nicio lucrare si se face nevazut. Si-a deschis pe rand mai multe firme cu care procedeaza de fiecare data la fel: Case Trainice, Constructorul de Case, Nexus Style, acum G500, etc. A inceput sa dea tepe in Constanta, acum continua in Bucuresti sub firma G500 pe care o prezinta ca fiind o afacere de familie pe numele sotiei lui, Marlen Ciuca.

    Pozeaza intr-o firma serioasa si profesionista, au mape de prezentare, carti de vizita, am incheiat si contract pe etape de lucru si plata, inclusiv cu toti pasii si materialele incluse in constructie, plata pe baza de factura etc.
    Termenul de executie la cheie era februarie 2019. Au ridicat constructia aproape de rosu in nov 2018, dupa care a cerut avans 13.000 EUR. Dupa ce aprimit acesti bani ne-a mintit incontinuu si nu a mai facut nimic, iar apoi nu a mai raspuns la telefoane, mesaje etc. si s-a facut nevazut.

    Ca si noi, victime ale acestor indivizi au fost multi altii. In link-ul atasat puteti vedea in articolul postat si in comentariile articolului marturiile mai multor oameni inselati.

    https://supervizor.ro/teapa-case-trainice-se-muta-in-casa-noua-1/

    Comentariu

    • lgcrisan
      Incepator
      • 21.aug.2019
      • 1

      #77
      Buna ziua,
      La inceputul acestei veri am inceput lucrarile de renovare a casei, respectiv schimbarea acoperisului si termoizolarea casei. Mi-a fost recomandat, de catre o persoana in care aveam mare incredere, numitul Marius Decu reprezentant al societatii ATLANT ECOGRUP SRL din Otopeni. Vreau sa punctez ca tarife practicate sunt peste media pietei, dar pentru ca am crezut in seriozitatea insului am decis sa merg mai departe cu el. Este un individ care lasa o impresie buna, pare ca stie despre ce vorbeste si ca este serios. Aveti mare grija este departe de adevar!!!
      Toate au mers aproape ok, spun asta pentru ca la refacerea acoperisului a adus o echipa condusa de Catalin Olteanu reprezentant al societatii OLTHOUSE CONSTRUCT SRL din Ploiesti. Acesta din urma a ales sa decoperteze toata casa si pe timpul noptii sa nu asigure lucrarea in niciun fel. In noaptea aceea a plouat foarte rau si tot parterul casei a fost distrus...un cosmar. La momentul respectiv si-au asumat culpa si au spus ca refacerea parterului va intra in sarcina lor. Pareau sa se tina de treaba si incet-incet au reusit sa ia de la mine totii banii pentru lucrare sub diferite pretexte iar eu de buna creditia am platit toata lucrarea. Dupa ce am platit si ultimii bani au inceput sa vina din ce in ce mai rar pana nu au mai venit deloc. Lucrarea a fost efectuata in proportie de aproximativ 60%.
      In concluzie aveti mare grija cu cei doi si cele doua firme (Marius Decu reprezentant al societatii ATLANT ECOGRUP SRL din Otopeni si Catalin Olteanu reprezentant al societatii OLTHOUSE CONSTRUCT SRL din Ploiesti), par seriosi dar nu sunt deloc.

      Comentariu

      • mrexe
        Incepator
        • 09.aug.2020
        • 1

        #78
        Mare atentie viitori clienti ce vor sa isi faca o casa ce constructori alegeti ca marea lor majoritate sunt cam ca baiatul asta.
        Dymake Concept Iasi, Sat Breazu, Leonte Catalin. Inselatorie, tepar, constructor escroc spus frumos.
        Constructor escroc, pare in regula la inceput e studiata treaba bine sa ia banul dar apoi descoperi ce fel lucreaza si mai ales cum. Din pacate am descoperit cand am adus o alta echipa si aproape zilnic am aflat lucruri care ar fi trebuit sa fie altfel. Din ce am gasit eu pe banii mei am sa enumar cateva :
        1. Angajati la negru, a recunoscut singur ca i-au ramas oamenii peste granita cu pandemia si nu mai pot ajunge pe santier ca nu au documente...Citez : pai de unde sa aiba nu stii si tu cum se munceste cine sa le faca contracte si asa nu le verifica nimic stai tu linistit ca ma descurc.
        2. Nu are muncitori calificati merge pe bajbaite.
        3. Nu a respectat trasarea casei si nici a imprejmuirii, gardul l-a trasat la vecini.
        4. A furat la fundatie. S-au dat bani pentru fundatie de minim 1.10M si a facut 0,7M adancimea, am descoperit cand s-a adus apa, canal curent electric.. A furat pana si la distanta dintre stalpi la gardul din fata. A pus mai putini stalpi, ca sa iasa gardul a lasat distanta mai mare intre ei si diferenta de aproximativ 20-30cm la golul dintre ei, nici macar aici nu a fost in stare sa-i faca egali. A furat la inaltime, platit 2,20M si in teren este undeva la 1,80 cu un varf mai inalt spre 2,20m.
        5. Nu da factura si chitanta, in afara de avans merge numai la negru, se poate vedea foarte usor ce lucrari are si cifra de afaceri de covrigarie.
        6. A incercat sa fure la vata termoizolanta de pe fatada. A pus vata moale ce se pune intre capriori a tencuit, nici macar nu a prins-o in dibluri si a fugit. Noroc ca am vazut ce a facut si l-am pus sa dea jos totul.A dat vina pe angajati si eu m-am facut ca-l cred.
        7. A luat o lucrare pe care a incasat un avans considerabil, lucrarea nu a facut-o si dupa 7 luni am cerut avansul inapoi. Desi are in scris si inregistrat vocal nu vrea sa mai restituie avansul. Dupa mintea lui inchide firma si se **** in banii aia sa fac ce vreau eu, ca el nu da nimic inapoi ca familia lui i-a mancat deja.
        8. 2 grinzi turnate la o terasa le-a uitat ca nu a citit proiectul. Le-a turnat ulterior si le-a ancorat chimic insa turnate oribil, nealiniate si lasate pe o parte. Au trebuit taiate, plus multe altele. Toate le-am rezolvat in cele din urma cu o alta echipa pe multi bani si foarte mult timp pierdut. Cam asta e cu constructorii la noi in Romania. Stiam de toate treburile astea insa eu fiind corect si cu obrazul subtire, l-am tratat ca pe un om, am platit totul la timp si chiar inainte de multe etape, cand mi se tot plangea sa-l ajut sa-i mai dau ceva in plus ca o sa fie si el atent cu mine. Nu i-am suflat in ceafa, nu i-am dat indicatii nu l-am invatat sa-si faca treaba. Trebuia totusi tratat ca un potential hot de la bun inceput si alta era treaba acum.
        Pentru cei interesati tot ce se regaseste mai sus e deschis proces civil la judecatoria Iasi atat lui ca persoana fizica cat si societatii desi la SRL din ce s-a verificat la ANAF nu are dupa ce bea apa, totul la negru si duce acasa. E doar o problema de timp acum, toti banii vor fi recuperati plus dobanzi, comisioane, onorarii, penalitati si despagubiri.
        S.C. Dymake Concept S.R.L. Breazu Iasi
        Catalin Leonte, sat Breazu Iasi

        Comentariu

        • ovidiusolomon64
          Incepator
          • 04.sep.2021
          • 2

          #79
          Postat în original de komp2006
          Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

          vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]
          Am patit si eu ceva asemanator cu Daniel Gaujaneanu. Nu stiu daca se pote numi teapa pentru ca nu a luat bani in avans ca apoi sa dispara dar a mintit grosolan la inceput ca sa obtina lucrarea spunand ca are echipa de 6 muncitori de origine asiatica cu care va face lucrarea. In fapt el e doar un intermediar care a angajat o echipa de Dorei din zona pe care ia platit cu bani putini furnizand si cele mai ieftine materiale (fara calitate) obtinute din surse indoielnice din moment ce nu mi-a mai dat nicio factura pe ele. Echipa cu care a lucrat se numeste Nedelcu si fii (da ati citit bine, pe cartea de vizita scrie cu 2i nu cu 3i ca doar sunt Dorei) si nu va sfatuiesc sa construiti cu ei. Pe ce pun mana nu numai ca nu realizeaza dr si strica ce au facut altii bine. Placa stramb turnata, ziduri ondulate, stalpi iesiti in afara, fierul din beton pus fara distantiere, acoperis facut fara prinderi temeinice...sunt cateva din greselile grave semnalate. Noroc ca am fost prezent si i-am oprit cand au vrut sa scoata popii de sub placa la 5 zile dupa turnare!!!!!!
          Am avut incredere in acest om ca va face lucrarea corect, conform proiectului fara sa pot verifica fiecare etapa nefiind in localitate, platind de la distanta ca sa poata avansa lucrarea. Mi-a trimis poze facute de la distanta ca sa vad ca etapa a fost executata. La revenire l-am avertizat ca nu e bine si m-a asigurat verbal ca se remediaza fiecare greseala in parte. Pana la urma am renuntat la colaborare si am angajat pe altcineva care sa incerce sa remedieze ce se mai poate si sa termine lucrarea. O sa ma coste repararea acoperisului si tencuirea mult ingreunata de peretii si stalpii strambi.
          Concluzia...omul e afacerist nu constructor si incearca sa ramana cu cat mai multi bani fara sa ofere calitatea promisa.
          ...de evitat.

          Comentariu

          • ovidiusolomon64
            Incepator
            • 04.sep.2021
            • 2

            #80
            Am revenit cu noi precizari. Sper ca ceea ce postez sa-i faca pe cititori sa se gandeasca bine atunci cand isi aleg oamenii cu care construiesc. Pe Daniel Gaujaneanu l-am gasit pe OLX. A fost singurul care a trecut de etapa discutie telefonica si a venit la locatie intr-o duminica impreuna cu sotia si cei 2 copii. Acolo am aflat despre ce urmeaza sa facem si am stabilit un plan. A vorbit putin si frumos lasand impresia ca e omul faptelor. Urmatoarea intalnire a fost tot inaintea inceperii lucrarilor la un Mc Donalds din cartierul meu unde s-a oferit sa vina din alt sector. Atunci am stabilit regula principala: fiecare etapa va fi lucrata apoi verificata si apoi platita. Am mentionat ca la inceput nu voi putea fi prezent dar am primit asigurarea ca voi primi poze si filmulete cu executarea. Limbajul folosit, strategia de a veni cu familia, amabilitatea de a veni in proximitate de fiecare data mi-au lasat falsa impresie ca pot avea incredere in acest om. Am avut prima indoiala atunci cand dupa ce a prpus sa facem schimb de poze de buletine doar eu am fost cel care a trimis. In repetate randuri s-a eschivat de la acest lucru astfel ramanand fara. Al doilea semn de indoiala a venit cand am vazut ca a venit cu alta echipa decat ce a promis. Mi-a motivat ca era dificil sa respecte ce a zis ca era cheltuiala si deranj prea mare pentru a asigura transportul zilnic, toaleta ecologica etc. Greseala mea a fost ca din lipsa de timp (trebuia sa plec din tara) am decis sa merg inainte cu el. MARE GRESEALA!!! NU FACETI CA MINE! la primul semn de indoiala intrerupeti colaborarea inainte de a da bani. Casa a iesit stramb inca din saparea fundatiei. A urmat elevatia stramba, stalpi strambi prost turnati, ziduri strambe, centuri prost turnate, scari interioare prost cofrate si turnate si acoperis facut in cea mai mare neglijenta si indiferenta fata de normalitate cosoroabe din bucati mici, capriori prost si periculos imbinati, lipsa coltari metalici, spatiu urias lasat intre centura nefinisata si cosoroabe, prinderea sumara a placilor de osb cu grosime de 1cm si a asterialei pe capriori, etc. Nu acceptati atatea compromisuri si devieri de la proiectul tehnic nici daca faceti casa pentru vanzare si alegeti de la inceput un diriginte de santier care sa isi faca treaba si fizic pe teren nu doar la birou la dosarul pentru receptie. Echipa care a lucrat, Nedelcu si fii (cu 2i) spunea mereu ca merge si asa ca au experienta si ca toate casele asa se fac iar Gaujeneanu tot spunea ca proiectul e luat cu copy-paste de pe net sau din computerul arhitectului si sunt detalii neimportante. NU VA LASATI INFLUENTATI DE ACESTI DOREI SAU DE CEI CARE INCEARCA SA VA CONVINGA CA E BINE CA EI SI NU CUM E IN PROIECT!!!
            Ca sa vin in ajutorul cititorilor voi atasa poza lui Daniel gaujeneanu pentru ca eu pe el l-am angajat sa faca treaba. Sper sa nu incalc politica forumului si sa nu supar pe nimeni cu postarea mea.
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210904_222015.jpg 
Afișări:	1292 
Mărime:	56,6 KB 
ID:	684936

            Comentariu

            • alexzidaru
              Incepator
              • 09.ian.2023
              • 1

              #81
              Buna ziua

              A construit cineva cu firma SC Adi Construct LTD?

              O recenzie m-ar ajuta foarte mult.

              Multumesc!

              Comentariu

              • jimmyxandel
                Incepator
                • 04.oct.2023
                • 1

                #82
                Buna ziua,
                Imi prezint si eu țeapa luata de la acest escroc pe nume Pal Pavel, brailean de origine cu blana de bucurestean.

                Totul a inceput cand ne-am decis sa cautam un constructor sa ne faca o casa la rosu in zona Brasovului.
                Acest individ ne-a prezentat 2 lucrari, una cu fundatia inceputa si una deja la finisaje (atat avea in zona Brasovului, el zicand ca are mai multe dar pe la Bucuresti).

                Am facut contract cu materialele lui incluse si a cerut 50% avans. I-am platit si a inceput lucrarile. A turnat betonul din pamant a cerut alti bani, ca un ajutor.

                Apoi nu a mai facut nimic si de aici a inceput acest Pavel Pal sa miroase a țepar, mai ales ca fix in aceeasi perioada am primit la adresa de domiciliu un plic de la un executor ca are datorii de vreo 12 mii de lei (o suma relativ mica, fata de ce luase de la noi).

                Evident ca a inceput sa invoce tot felul de motive prostesti, devenea penibil omul in fata noastra cu tot felul de minciuni.
                Am fost convinsi ca am fost țepuiți cand am aflat ca el îinșelase si pe cel al cărui fundație ne-o arătase + procese de executare silita cu 2 banci + procese pe firmele lui cu ANAF-ul si alte societati. Omul deci traia din inelsatorie.

                Puteti cauta aceste detalii pe portal.just.ro

                Firmele cu care lucreaza pe partea de constructii sunt:
                • Jumbo Casa & Gradina SRL (fost Jumbo Auto Transport SRL, Jumbo Drive etc)
                • Gottex Casa & Gradina SRL (fosta Pall Auto Energy SRL)
                Daca citesti acest mesaj inainte sa bati palma cu acest individ, ti-am facut o mare favoare. Daca deja ai batut palma cu el, da-i banii la final. (nu ca ar fi mare constructor, la noi ne-a gresit cotele la casa cu 35cm si fundatia nu este deloc la vinclu, curtea era plina de cutii de bere pana la urma)
                Ultima editare de jimmyxandel; 04.oct.2023, 09:07. Motiv: Am adaugat o mentiune despre portal.just.ro

                Comentariu

                Procesare...