Teapa cu firma de constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 681

    #46
    Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

    cate odata mai sunt si clienti tepari nu doar constructorii poarta vina ,

    chiar nu am vazut nici un topic de genul luat teapa de la client cu contractul in mana

    in realitate numai cu situatii de genul asta ma intalnesc , mai rar cu constructori tzzapangii .

    constructorul atata timp cat este multumit cu cat castiga , nu o sa lase balta niciodata o munca .......
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

    Comentariu

    • Hun
      Incepator
      • 05.iun.2014
      • 11

      #47
      Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

      Sa fim seriosi, pai constructorul nu stie de la bun inceput cat castiga? Se face un contract, se stabileste o suma de bani, iar in acei bani intra x, y, z , daca constructorul nu este multumit cu profitul nu accepta lucrarea, nu? Daca pe la jumatatea lucrarii ii tuna lui ca ar mai trebui vreo 3000 euro, beneficiarul trebuie sa dea?
      Acuma nu zic, sunt si beneficiari care trag tepe la meseriasi sau constructori, dar aia sunt 3-5% , constructorii sunt cei care trag tepe de obicei

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 681

        #48
        Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

        va reamintesc ca preturle la constructii noi sunt pe piata la vanzare intre 600 si 1300 euro pe metru patrat , materiale si terenul necesar , aprobari si ce mai intra pe langa toate astea nu depaseste 300 euro pe metru patrat , ceea ce inseamna ca 300 euro la metru patrat ramane profit si manopera , ca sa fim decenti consider rezonabil sa acordam tin totalul constructiei un 25% pentru manopera .



        acum va intreb , ca am vazut pe forumul asta diferite preturi , si vad ca chiar constructorii din disperare de a face bani cer mai putin de jumatate , unii dintre ei chiar un sfert din cei 150 - 300 euro cuveniti pe manopera .


        nu vi se pare normal ca atunci cand nu mai fac fata cu cheltuielile sa abandoneze ?

        de ce nu este platita munca de constructor la adevarata valoare ?
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #49
          Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

          Postat în original de provilla
          de ce nu este platita munca de constructor la adevarata valoare ?
          Adevarata valoare nu se stie exact ; ca preturile din perioada pre criza erau explodate la maxim asta nu inseamna nimic .
          Care este valoarea muncii , cat la suta din materiale , sa zic asa ? Si sa ne raportam la salariile noastre medii nu la varfurile de " gama " .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • provilla
            Membru Marcant
            • 23.mar.2010
            • 681

            #50
            Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

            fac referire la valoarea constructiei , 25% ceea ce mi se pare decent .


            valoarea se poate determina , sun inca multe alte cunoscute care so pot lua in consideratie atunci cand faci un calcul , numai ca nu exista nici un interes sa se cunoasca .


            in cazul in care sa zicem ca nu se cunosc anumite valori , e clar de la bun inceput si pe intelesul tuturor ca ori ce schmbare aduce costuri suplimentare , de ce doar constructorul de fiecare data sa si le asume ?

            nu trebuie sa ne reportam la salariul mediu pe economie , trebuie sa ne raportam cu cat se vand casele pentru ca aici e si domeniul de activitate , asta binenteles daca vrem sa iesim din mizeria de economie in care ne aflam ....... parerea mea
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2467

              #51
              Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

              @provilla
              Se pare ca va petreceti prea mult timp in UK. Mai veniti pe acasa si mai intrebati pe cei care isi fac sau care si-au facut o casa.
              Problema sti care este. Nu pretul cerut pentru lucrare, ci seriozitatea celor care lucreaza in domeniul constructiilor.
              Daca esti credul (ca sa nu folosesc un sinonim popular) si mergi pe incredere, sigur iei teapa in relatia cu constructorii.
              De partea lor, daca vad ca au un fraier care le tot da bani de cate ori cer, ei continua sa ceara, iar lucrari executa cand vor ei sau deloc.
              Cel mai nasol este cand esti atat de credul incat sa crezi ca exista firme care pot executa case la cheie si carora le dai bani de cate ori cer.
              Daca incerci sa inchei un contract ”beton”, care sa te protejeze pe tine ca beneficiar, nu o sa gasesti in veci o firma care sa acecepte:
              - o scrisoare de garantie bancara pentru suma platita ca avans
              - decontarea cheltuielilor pe baza de deviz de lucrari
              - care sa emita factura si chitanta fiscala
              - care sa accepte si sa plateasca penalizari de intarziere.
              In Romania (sunt mandru ca traiesc aici si am fost un fraier ca nu am emigrat) cred ca 90% din firmele care au ca obiect de activitate construirea de locuinte au un capital social subscris de 200 lei.
              Asa ca daca iei teapa, apuca-te nene si da-i in judecata, si iti poti recupera suma de 200 de lei.
              Pentru restul, intenteaza proces in civil si executa-i pielea dupa tepar, ca tot nu are nimic pe numele lui.

              Asa ca, solutia, dupa mine, este cea pe care v-am spus-o in #50.

              Dar haideti, cine poate si are pe cine sa recomande, sa initieze un topic in care sa recomande firme serioase de constructii sau meseriasi.
              Va avea toata lumea de castigat.
              Firmele, meseriasii si beneficiarii.
              In rest numai de bine.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #52
                Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                Pai daca vrei sa ti faci o casa trebuie sa platesti constructia ei cu cit s ar vinde ? Atunci unde e rostul ? E absurd !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • picamaru
                  Incepator
                  • 18.nov.2010
                  • 2

                  #53
                  Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                  atentie la tepari :Total General Construct colorati din sector 5 ,de fapt Bolintin patron Dinu Stelian un mare tepar

                  Comentariu

                  • Casabella
                    Incepator
                    • 17.iun.2015
                    • 2

                    #54
                    Atentie la furnizori!

                    Va salut!
                    Eu si sotul meu lucram la casa de mult timp. Avand un apartament deja, nu ne-am grabit foarte tare. Insa, tot ce am luat pentru casa a fost de calitate...si, destul de scump. Nu am regretat in niciun momnet nici macar o decizie. Pana de curand.
                    Suntem in asteptarea unui copil. Si am spus ca acum este momentul sa terminam casa.
                    Pentru a o termina asa cum am inceput-o, in stil mare, sotul meu a insistat sa punem marmura pe jos. Si suprafetele de lucru din bucatarie, si blaturile din bai - tot din piatra.... Eu nu am fost de acord, mai ales din cauza pretului..deh, el fiind barbat in casa, am hotarat ca el sa se ocupe de casa, eu de tot ce tine de perioada asta de pregatire pentru nastere.
                    Una peste alta, marmura si toate cele din marmura au costat in jur de 20,000 eur. O caruta de bani. Am strans din dinti si din curea si am reusit sa platim.... Am platit integral, nu doar avansul.....fraierii.... Toate facturile emise de firma furnizoare (au fost mai multe - una pentru marmura de jos, una ptr chiuvete, apoi au fost niste diferente pentru ca ei au gresit masuratorile, apoi alt recalcul ptr ca au uitat sa calculeze si sa includa in factura TVA-ul...)- toate cele le-am platit in ziua in care au fost emise. Termenul de livrare 15 zile.
                    Situatia in acest momnet - a trecut mai bine de o luna de cand am facut si achitat comanda. Nu am primit nimic. Nimic, nimic, zero. Am fost astazi sa cer banii inapoi. M-au refuzat. Au spus ca nu storneaza comenzile anulate. Am vrut sa vorbesc cu patroana privind aceasta situatie. M-a dat afara din birou. La propriu.
                    Aceasta minunata firma se numeste piatraonline, se afla in Bucuresti pe centura. Iar eu va scriu toate astea pentru a va face sa va ganditi de 10 ori inainte de a comanda ceva de la un furnizor, mai ales daca va cere plata in intregime in avans.
                    In protectia consumatorului nu am mare incredere, si va trebui sa actionam in instanta. In situatia in care ne pregatim pentru nastere, si neavand totusi bani pentru alte blaturi si suprafete de lucru, suntem intr-o situatie de care eu nu am mai auzit, nu am mai intalnit...
                    Grija mare, mare!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #55
                      Răspuns la: Atentie la furnizori!

                      Este logic ca la o comanda anulata , care impune fabricarea unor repere , sa nu se returneze decit o minima parte din bani , reprezentind eventual montajul neexecutat , transportul ...dar si asta depinde de actele semnate , contractul facut .
                      Povestea este totusi necredibila ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Casabella
                        Incepator
                        • 17.iun.2015
                        • 2

                        #56
                        Răspuns la: Atentie la furnizori!

                        Este cat se poate de reala povestea, ai cuvantul meu de onoare!
                        Nu am primit marfa (evident ca nu e nici montata, ca nu are ce sa fie montat), nici banii nu putem sa-i recuperam (cum am spus, ne-au zis ca nu storneaza comenzile).
                        Probabil ca si mie mi-ar fi venit greu sa cred, daca nu mi se-ntampla chiar noua acest cosmar.
                        Oricum, urmeaza sa contactez un avocat (alti bani...), am toate facturile, am toate mailurile, inclusiv confirmarea lor de refuz de returnare de bani...
                        Tot in acest sens, astazi va trebui sa mai mergem o data la ei (oricum, mergem zilnic, la propriu), vreau sa inregistrez discutia cu ei...
                        Un cosmar....

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #57
                          Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                          Am ajuns si eu sa postez pe aici desi nu am luat o foarte mare teapa , insa deajuns sa mi fac nervi si sa trebuiasca sa lucrez eu in locul celor platiti de mine .
                          Am comandat tabla pt o casa veche pentru acoperis 160mp , la calcul s au livrat 180 mp , 2000 suruburi tabla si coame si dolii , facut contract platit avans si la primirea marfii , restul de plata integral , inclusiv manopera , urmand ca in data de 14 luna curenta sa vina montatorii sa se apuce de treaba .
                          Vreau sa va spun ca asa oameni nesimtiti si banditi n am mai intalnit de cand exist , este vorba de firma din Floresti Cluj , SC Bel Profil Montaj SRL , patron Istalka Ludowik ; au venit luni si au zis sa fie curat luna acoperisul ( a fost tigla de ceramica data jos si erau bucatele ici colo ) , am zis ok , m am suit pe casa si am curatat tot in ziua aia ; apoi au venit marti , au zis ca la 9.00 is prezenti , povesti , au venit la 12,46 si s au pus sa manance , apoi au lucrat timp de 2 ore , dar mai mult stand la bronzat ; miercuri la fel au lucrat cam 3 ore ( din care jumatate timp vorbeau la telefon ) si s au dat raniti ca au probleme acasa , etc , bun am zis sa fiu intelegator si sa rabd , au venit azi la 10 dimineata si s au apucat direct de lucru ca si speram ca o termina , dar , dupa 1 ora , merg sa verific si stateau pe veranda in balansoar relaxati . I am intrebat politicos daca au nevoie de ceva ca sa finalizam odata treaba si brusc m au repezit ( doamne ce gunoaie ) ca ei s au saturat ca nu mai au chef si sa i las in pace = la care am spus sa si ia lucrurile si sa plece ( numai faptul ca i vedeam ca stau mi se urca tensiunea ) ; au zis ca pleaca cand au ei chef nu cand vreau eu asa ca m am enervat si am sunat la 112 si cu asta am incheiat orice discutie ; l am sunat si pe patron sa i spun ce se intampla ( in fiecare zi l am sunat sa si trimita oamenii la lucru ca banul a fost dat ) si patronul asta mi a zis sa tratez cu montatorii .... ( inainte am uitat sa scriu ca vazusem si o munca in bataie de joc ceea ce a pus capac )
                          In momentul in care au trimis echipajul la adresa , au iesit instant de pe proprietate ( n aveam nici cel mai mic chef sa ma i au la lupta cu oamenii astia de aia am sunat la 112 ) .
                          Io am ajuns la o concluzie , ca niciodata nu voi mai angaja o firma sa faca pe nebunii pe banii mei . In astea 4 zile mi am facut o gramada de nervi si am fost stresat sa nu cumva sa ploua ( oricum a plouat duminica si mi a facut praf tavanele ) si m am stresat din cauza montatorilor astora care nu vroiau sa si faca treaba , groaznic , nu doresc la nimeni asa ceva .
                          M am urcat eu pe casa si am inceput sa montez ,mai incet , cu grija , mai am si maine si poimaine si sper sa termin cu bine .
                          Ultima editare de coby; 18.iun.2015, 20:55.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • garibaldi123
                            Incepator
                            • 12.oct.2015
                            • 1

                            #58
                            Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                            NU lucrati cu Stanciu Alexandru-Adrian, 42 ani, Bucuresti, tel: 0722869569. Face de toate dar nimic cum trebuie!

                            Comentariu

                            • klmnqw
                              Incepator
                              • 12.apr.2016
                              • 1

                              #59
                              Răspuns la:Teapa cu firma de constructii

                              De evitat Strajeru Vasile, SC SEB MEGA PRO GRUP SRL, a incasat avans 3500 euro in august 2015 pt constructie casa, a lucrat o singura zi in 03.08.2015 pt curatare teren cu buldoexcavator, invocand nenumarate motive n-a mai facut nimic pana in decembrie 2015, refuza dovada sumei cheltuite si restituirea diferentei.

                              Site: http://seb-mega-progrup.pagix.ro/
                              E-mail: maramures_caselacheie@yahoo.com
                              Telefon: 0760422003
                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casadex.JPG 
Afișări:	1150 
Mărime:	127,4 KB 
ID:	624987 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	teparul.JPG 
Afișări:	987 
Mărime:	32,2 KB 
ID:	624988
                              Atasat ce-am mai gasit pe net despre individ.

                              Comentariu

                              • corcohere
                                Incepator
                                • 13.aug.2014
                                • 6

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                                Postat în original de Keynes
                                Eu, intre timp, am chemat alta echipa ca sa-mi termin treaba.
                                Cum au decurs lucrarile cu cea de-a doua echipa? Ati fost multumit ?

                                Comentariu

                                Procesare...