Teapa cu firma de constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • casa_noua
    Incepator
    • 28.mai.2016
    • 1

    #61
    Răspuns la: Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

    Postat în original de komp2006
    vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]
    Salut, jenant constructor, trebuiesc opriti astfel de tepari! Va felicit pentru demersul de crea acel site cu poze. Ati reusit sa obtineti o hotarire judecatoreasca satisfacatoare ( sper din tot sufletul ca da). Daca da, puteti sa adaugati concluzia in pagina ? Ne apara justitia de astfel de situatii?
    Cu cit vor fi mai multi cei care vor citi postarile , cu atit mai mare sansa ca alti clienti sa regaseasca informarea si sa nu mai fie inselati.

    Comentariu

    • Vincze
      Incepator
      • 18.iul.2016
      • 4

      #62
      Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

      Buna dragilor, mi-am facut si eu cont doar ca sa mai adaug o firma si un nume in lista teparilor.
      firma se numeste: SC ARTIS HOME SRL-D;
      cu sediul social in Str. Fabricii, nr.37, Sancraiu de Mures, jud. Mures;
      CUI 34794330, J26/731/2015
      iar reprezentantul legal Ion Stoica ;

      am semnat un contract de executie pentru o casa langa CLUJ in aprilie 1016; iar in luna iulie 2016 inca nu aveam placa de beton turnata de la parter, isi schimba oamenii una dupa alta, ca sa toarna elevatiile cu chiu cu vai a durat 2 luni, bani nu i-am dat in avans nimic nimic doar dupa ce erau finalizate etapele de lucrari.
      asa ca tineti minte, Stoica Ion din Mures, si mai are un prieten care e tot asa tapar (una zice si alta face) daca nu ma insel se numeste Sumlea. am si numere de telefoane daca il intereseaza pe cineva.

      in continuare rog utilizatorii sa bolduiasca eventualele nume de persoane, firme de tepari, nu de alta dar sa sara mai repde in evidenta.
      acum ervin ca am gasit si o poza a lui Ioan Stoica (deci asta e numele corect Ioan si nu Ion cum am scris inainte)
      https://lajumate.ro/firma-angajeaza-...i-1561040.html - aici veti gasi si poza lui.
      deci dupa 3 luni de zile eu inca nu am placa turnata si acum sunt nevoit sa caut pe altcineva...

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #63
        Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

        Pt lucrari nu prea mari cred ca e mai sigura colaborarea cu un P.F.A. decit cu o firma. Cel ce lucreaza efectiv alfel isi asuma ce face cind e direct implicat decit cind exista o firma in interpusa. Vb la modul general,uscaturi si oameni de nimic pot fi in orce bresa. Mai exista si varianta opusa,in care beneficiarulcreaza probleme, la conationalii romi la care daca lucrezi fara bani in avans poti avea surpriza ca la sfirsit sa te dea afara ca pe un ciine invocind n motive ca sa nu iti mai dea banii.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Vincze
          Incepator
          • 18.iul.2016
          • 4

          #64
          Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

          stai linistit ca sunt si firme care se respecta undeva pe la 5-10 angajati, firmulite mici, care efectiv lucra pt ei,
          e drept ca si beneficiarul poate crea probleme, asa cum am facut si eu cu marele mester pe care l-am avut cand am vazut ca dupa o luna inca nu era apucat de elevatii, fierul statea in ploaie (sta si acuma), muncitorii erau colorati si de la o saptamana la alta erau tot altii, asa ca am inceput sa fac ce stiu mai bine, sa fac hartii, sa scot ISC-ul pe capu lui (cea mai mica amenda e de 5000 lei daca firma nu are RTE-ist, sa-i fac adrese, note de constatare cu trimitere la normative stasuri, cu poze ....etc) iar pana la urma ieri a plecat definitiv inca l-am pus sa si semneze o hartie de reziliere a contractului si ca raspunde in continuare pentru lucrarile executate.......si pana la ora actuala i-am dat 6400 de lei, pe care i-o totcat demult.....de la mine nu a iesit in castig cu nici un leu, ba din contra in pierdere. si acum sunt in cautarea unei alte firme dar asta sa imi poate da referinte la ce o lucrat.
          nu sant eu rau dar cand altu isi bate joc de banii mei atunci e normal sa o iau razna.

          Comentariu

          • herbosophy
            Incepator
            • 24.aug.2016
            • 6

            #65
            Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

            Buna ziua,

            Am incheiat un contract cu Maricel Roscaneanu, Galati, , locul de nastere Tudor Vladimirescu administratorul firmei de constructii SC AMBIENT SRL din Galati, in vederea reparatiilor si reamenajarii unei case.

            I-am virat in cont bancar suma prevazuta in contract, in avans. Tipul parea profesionist, corect si de incredere, iar eu eram foarte relaxata pentru ca a venit prin recomandarea unei persoane in care am foarte mare incredere.

            Dupa ce s-a vazut cu banii, si-a schimbat radical atitudinea, a inceput sa se poarte discretionar, mi-a scos mobila in ploaie si mi-a aruncat lucrurile in praf spunand ca sunt gunoaie, desi eu m-am impotrivit. Mi-a pus polistiren de la gunoi spunand ca e acelasi lucru, desi eu m-am impotrivit. Ma intreb daca sunt si alte materiale de proasta calitate pe care eu ori nu le-am vazut (nu pot sa locuiesc acolo) ori nu sunt de meserie ca sa le apreciez.

            I-am dat fiului administratorului (care este si el co-administrator) un filtru de apa Honeywell, pentru a fi montat, despre care acum nu isi aduce aminte. In plus, in momentul cand a carat molozul si lemnaria de la demolarea usilor si ferestrelor vechi, a luat din curte si 4 trunchiuri mari de copac (provenite de la doi copaci), care erau acolo dinaintea inceperii lucrarii, fara sa ma intrebe.

            De ceva timp nu a mai lucrat nimic si cand l-am intrebat de ce, mi-a spus ca mi-a pierdut numarul de telefon. Mi-a spus ca e din cauza ca eu nu i-am adus gresia si faianta, desi toata casa e de nelocuit, o parte din acoperis trebuie montata si alta reparata.

            La insistentele mele mi-a dat o "situatie de lucrari" scrisa de mana, putin lizibila, cu prescurtari si corectari, nesemnata si neparafata, din care rezulta ca-i sunt datoare. I-am cerut o alta situatie si mi-a spus sa fac facultate si sa invat sa citesc. Apoi mi-a intors spatele. Acum... lucrarea specificata in contract nu e terminata iar casa arata mai rau decat inainte (nu se poate locui).

            Toata aceasta situatie imi creaza foarte mult stres si nopti nedormite, gandindu-ma la apropierea ploilor si apoi a iernii.

            Roscaneanu-SC AMBIENT SRL = o firma specializata in demolari

            Comentariu

            • Vincze
              Incepator
              • 18.iul.2016
              • 4

              #66
              Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

              revin cu date de contact de la o noua firma, de data asta o firma clujeana.
              SC CONSTRUCT INSTAL TAN DEN.SRL-D
              cu sediul social in localitatea DEJ Str. Alea Tomis, Nr. 11, jud. CLUJ, CUI 34406179, nr de identificare: J/1204/23.04.2015
              reprezentata legal de Hort Marinela Iuliana si are un sot pe nume Stelian
              aici aveti si adresa de email: constructinstaltanden@gmail.com
              aici este si adresa de facebook: https://www.facebook.com/search/top/...0hort%20photos
              asa ca dragilor clujeni cand auziti de ei fugiti.
              asta e a doua firma care ma tepuieste, acum sunt la faza de notificare prin executor ca nu raspunde nimeni la telefon. dupa care ma duc la ANPC si dupa care probabil in tribunal.
              totul depinde de ei daca vor sau nu sa rezilieze contractu.

              Comentariu

              • mihaigeorgescu33
                Incepator
                • 28.nov.2016
                • 1

                #67
                Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                Eu vreau sa cumpar un apartament de 3 camere si caut de ceva vreme (cam din mai 2016).
                Pina acum nu am gasit ce vreau (pret, calitate, zona) dar din ce am vazut pina acum stiu sigur ca urmatoarele sint mari tepe:
                1. rezidential sud (la metrou imgb, in popesti leordeni): e o tiganie si o teapa de zile mari; nu au loc 2 masini una pe linga alta, canalizarea refuleaza la orice ploicica; am prieteni/colegi care au facut actele cu banca din iulie iar contructorul promitea ca in septembrie e gata blocul. ghiciti ce? sintem in decembrie (aproape) si nici acum nu sunt mutati !!!!
                2. complex golden rose in chitila (constructor promo seconda, niste italieni): o pacaleala cu bani multi. Dupa ce ca e departe, cer o gramada de bani sub pretextul ca e mai retras, la padure, care e totusi departe rau de cartier ca sa ai pretentii de padure. Ei construiesc din 2010 acolo si nici acum nu au terminat, deci ma intreb cum rezista casele si blocurile neterminate. La bloc (ala terminat) nu au avut lift 2 ani dar la cei care s-au mutat acolo mai demult le-au promis ca atunci puneau in functiune. E un santier continuu acolo, iar locatarii ziceau ca asa e de cind sint ei mutati (unii de vreo 3 ani). Calitatea lasa de dorit: am intrat intr-o casa de-aia la etaj (apartament cu acces pe exterior) si era plin de apa inauntru. Ei ziceau ca sunt ceva probleme de la acoperis, dar vecinul de dedesubt zicea ca si lui ii mai uda peretele cind batea ploaia mai tare pina a schimbat termopanele pe banii lui. Angajatul ala cu aere de vinzator, Florin Manuta, nu stie nici ce suprafata au apartamentele si cica e agent de vinzari din 2012 acolo.

                Comentariu

                • Stan Patitul
                  Incepator
                  • 22.iun.2018
                  • 1

                  #68
                  Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                  Atentie la Dragos Nohai, indiferent cu ce firma se prezinta – ACED Group sau Self Development sau oricare ar fi. Este un escroc si un psihopat.
                  Istoria noastra pe scurt – l-am contractat pentru constructie casa, gard si amenajare curte, prin contract cu banca (credit constructii). Principiu de plata : in transe pe etape de lucrari, se livra per transa un avans pentru etapa in curs, el livra etapa cu totul, apoi iar se platea cu urmatoarea transa lucrarile déjà efectuate neplatite din transa anterioara plus avans din urmatoarea transa, etc… pana la ultima transa, cand el ar fi trebuit sa livreze lucrare la cheie si sa-si ia ultima transa.
                  A lucrat ok primele etape, ne-a castigat increderea, dupa care spre final nu a mai livrat dupa ce a luat un avans considerabil. De fraieri ce am fost i-am dat si bani pe langa contract pentru unele lucrari suplimentare – gard si curte – ce nu fusesera prinse in contractul initial.
                  Apoi a sistat lucrarile, la noi muncitorii stateau in casa folosindu-se de casa noastra doar pentru cazare gratuita, pentru ca ii lua in timpul zilei si ii ducea la alte lucrari, iar la noi stagna totul. Ne-a dus cu zaharelul, promitea solemn ca va respecta termenul de livrare – aprilie 2017. A trecut si mai, si iunie, si iulie, si august, si doar progrese minore, dar cerea mereu bani cica sa nu se blocheze si sa termine repede lucrarea. In septembrie am clacat, l-am dat afara si am finalizat ce am mai putut singuri, cat sa ne putem muta. Din cauza ca nu a livrat ultimele lucrari, nu am putut accesa nici restul de finantare de la banca, am depasit si termenul de acordare, si termenul de finalizare constructie, a trebuit sa prelungim autorizatie… alti bani, alta distractie. Deci am fost pusi in situatia de a sustine din surse proprii finalizarea casei…. In timp ce stateam cu chirie si plateam si rata la creditul consumat pana atunci.
                  Bilanta – 15 000 Euro in lucrari si bunuri deja platite si nelivrate din etapele de constructive.
                  Ne-am putut muta in noiembrie de-abia . Ce sa vezi ? instalatiile facute praf, jumate din calorifere au cedat si curg, tevi sparte cu infiltratii de apa, izolatie ne-facuta corespunzator cu infiltratie la demisol, cu distrus pereti, usi de lemn, umflat parchet si tot tacamul… Deci se adauga si toate cheltuielile de reparatii… L-am tras la raspundere conform contract / garantii lucrari. A venit, a vazut, a recunoscut ca da, trebuie sa repare. Si iar ne-a mintit ca vine cu echipa din martie sa faca tot. Iaca e iunie 2018 si nici un semn.
                  A tras tepe si furnizorilor. Noi putem sa-l platim doar prin banca pe baza de factura, conform contractului. Si il plateam ca sa poata da avans furnizorilor – pt materiale, fier forjat, scari de lemn de interior, manopera, etc… A luat banii si nu i-a platit furnizorilor si uite asa a trebuit sa platim noi iar ca sa primim bunurile / lucrarile respective.
                  A luat centrala si boilerul pe buna credinta de la un furnizor si nu l-a platit. La fel cu instalatorul venit pentru reparatii ulterioare, caci i-am imputat costurile, evident – l-a pacalit ca ii va da banii si nu i-a dat nimic, tot noi platim toate reparatiile.
                  Cand sa facem receptia casei, descoperim ca nici analizele la betoane nu le-a platit – inca 2000 de roni, asa , de scos din scurt si neprevazut din buzunar.
                  Deci pe scurt - un jeg de om, un escroc, un psihopat. Daca cumva dati de el, feriti-va ca de dracu’.

                  Comentariu

                  • vondu_Sheppard
                    Incepator
                    • 28.aug.2018
                    • 1

                    #69
                    Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                    Mare atentie la LEHADUS IOAN, din Bucuresti (originar din zona Moldovei), administrator SC DIANA TOP BUILDING SRL (J40/10703/2014 CUI 33588129, DIANA CONSTRUCT SRL, DIANA&EDU CONSTRUCT SRL etc (probabil deschide firme pe banda rulanta pt a putea da tepe mai multe).
                    Noi am incheiat contract, am dat avansul, a inceput lucrarea apoi a disparut in ceata cu avansul. E foarte bun la promisiuni si amanari, e si mai bun sa duca cu vorba si e expert in a castiga increderea la inceput!

                    Partea mai trista este ca inainte de a incepe colaborarea am cautat informatii despre el insa nimeni nu s-a obosit sa scrie nimic despre cat de tepar este, rezultand in ALTE si ALTE tepe date in timp.
                    Daca cumva, prin absurd, va castiga increderea si decideti sa colaborati cu el, NU ii dati avans!

                    Comentariu

                    • Krall
                      Incepator
                      • 13.feb.2019
                      • 2

                      #70
                      Mare atentie la asa zisul constructor Radu Vasile/Radu Valentin din Buftea. acesta este nu numai cu SC VGB Invest SRL ci si cu Mara Comexim tot din Buftea. Eu am fost pacalit de acest individ cu suma de 8000Euro,3000 avans si 5000 fierul beton promis anul trecut, pentru cine doreste informatii si dovezi sa sune la 0722800384.

                      Comentariu

                      • Un alt client
                        Incepator
                        • 24.iul.2019
                        • 1

                        #71
                        Mare atentie la firma de Constructii G500 reprezentata de Sunai Cadir care acum se recomanda sub numele Adrian Ciuca.

                        Acest individ este expert in inselatorie si cu asta se ocupa de mult timp. Cadir Sunai care acum se prezinta sub numele de Adrian Ciuca inseala oameni cu asa-zisele firme de constructii, iar dupa ce obtine bani in avans nu mai efectueaza nicio lucrare si se face nevazut. Si-a deschis pe rand mai multe firme cu care procedeaza de fiecare data la fel: Case Trainice, Constructorul de Case, Nexus Style, acum G500, etc. A inceput sa dea tepe in Constanta, acum continua in Bucuresti sub firma G500 pe care o prezinta ca fiind o afacere de familie pe numele sotiei lui, Marlen Ciuca.

                        Pozeaza intr-o firma serioasa si profesionista, au mape de prezentare, carti de vizita, am incheiat si contract pe etape de lucru si plata, inclusiv cu toti pasii si materialele incluse in constructie, plata pe baza de factura etc.
                        Termenul de executie la cheie era februarie 2019. Au ridicat constructia aproape de rosu in nov 2018, dupa care a cerut avans 13.000 EUR. Dupa ce aprimit acesti bani ne-a mintit incontinuu si nu a mai facut nimic, iar apoi nu a mai raspuns la telefoane, mesaje etc. si s-a facut nevazut.

                        Ca si noi, victime ale acestor indivizi au fost multi altii. In link-ul atasat puteti vedea in articolul postat si in comentariile articolului marturiile mai multor oameni inselati.

                        https://supervizor.ro/teapa-case-trainice-se-muta-in-casa-noua-1/

                        Comentariu

                        • lgcrisan
                          Incepator
                          • 21.aug.2019
                          • 1

                          #72
                          Buna ziua,
                          La inceputul acestei veri am inceput lucrarile de renovare a casei, respectiv schimbarea acoperisului si termoizolarea casei. Mi-a fost recomandat, de catre o persoana in care aveam mare incredere, numitul Marius Decu reprezentant al societatii ATLANT ECOGRUP SRL din Otopeni. Vreau sa punctez ca tarife practicate sunt peste media pietei, dar pentru ca am crezut in seriozitatea insului am decis sa merg mai departe cu el. Este un individ care lasa o impresie buna, pare ca stie despre ce vorbeste si ca este serios. Aveti mare grija este departe de adevar!!!
                          Toate au mers aproape ok, spun asta pentru ca la refacerea acoperisului a adus o echipa condusa de Catalin Olteanu reprezentant al societatii OLTHOUSE CONSTRUCT SRL din Ploiesti. Acesta din urma a ales sa decoperteze toata casa si pe timpul noptii sa nu asigure lucrarea in niciun fel. In noaptea aceea a plouat foarte rau si tot parterul casei a fost distrus...un cosmar. La momentul respectiv si-au asumat culpa si au spus ca refacerea parterului va intra in sarcina lor. Pareau sa se tina de treaba si incet-incet au reusit sa ia de la mine totii banii pentru lucrare sub diferite pretexte iar eu de buna creditia am platit toata lucrarea. Dupa ce am platit si ultimii bani au inceput sa vina din ce in ce mai rar pana nu au mai venit deloc. Lucrarea a fost efectuata in proportie de aproximativ 60%.
                          In concluzie aveti mare grija cu cei doi si cele doua firme (Marius Decu reprezentant al societatii ATLANT ECOGRUP SRL din Otopeni si Catalin Olteanu reprezentant al societatii OLTHOUSE CONSTRUCT SRL din Ploiesti), par seriosi dar nu sunt deloc.

                          Comentariu

                          • mrexe
                            Incepator
                            • 09.aug.2020
                            • 1

                            #73
                            Mare atentie viitori clienti ce vor sa isi faca o casa ce constructori alegeti ca marea lor majoritate sunt cam ca baiatul asta.
                            Dymake Concept Iasi, Sat Breazu, Leonte Catalin. Inselatorie, tepar, constructor escroc spus frumos.
                            Constructor escroc, pare in regula la inceput e studiata treaba bine sa ia banul dar apoi descoperi ce fel lucreaza si mai ales cum. Din pacate am descoperit cand am adus o alta echipa si aproape zilnic am aflat lucruri care ar fi trebuit sa fie altfel. Din ce am gasit eu pe banii mei am sa enumar cateva :
                            1. Angajati la negru, a recunoscut singur ca i-au ramas oamenii peste granita cu pandemia si nu mai pot ajunge pe santier ca nu au documente...Citez : pai de unde sa aiba nu stii si tu cum se munceste cine sa le faca contracte si asa nu le verifica nimic stai tu linistit ca ma descurc.
                            2. Nu are muncitori calificati merge pe bajbaite.
                            3. Nu a respectat trasarea casei si nici a imprejmuirii, gardul l-a trasat la vecini.
                            4. A furat la fundatie. S-au dat bani pentru fundatie de minim 1.10M si a facut 0,7M adancimea, am descoperit cand s-a adus apa, canal curent electric.. A furat pana si la distanta dintre stalpi la gardul din fata. A pus mai putini stalpi, ca sa iasa gardul a lasat distanta mai mare intre ei si diferenta de aproximativ 20-30cm la golul dintre ei, nici macar aici nu a fost in stare sa-i faca egali. A furat la inaltime, platit 2,20M si in teren este undeva la 1,80 cu un varf mai inalt spre 2,20m.
                            5. Nu da factura si chitanta, in afara de avans merge numai la negru, se poate vedea foarte usor ce lucrari are si cifra de afaceri de covrigarie.
                            6. A incercat sa fure la vata termoizolanta de pe fatada. A pus vata moale ce se pune intre capriori a tencuit, nici macar nu a prins-o in dibluri si a fugit. Noroc ca am vazut ce a facut si l-am pus sa dea jos totul.A dat vina pe angajati si eu m-am facut ca-l cred.
                            7. A luat o lucrare pe care a incasat un avans considerabil, lucrarea nu a facut-o si dupa 7 luni am cerut avansul inapoi. Desi are in scris si inregistrat vocal nu vrea sa mai restituie avansul. Dupa mintea lui inchide firma si se **** in banii aia sa fac ce vreau eu, ca el nu da nimic inapoi ca familia lui i-a mancat deja.
                            8. 2 grinzi turnate la o terasa le-a uitat ca nu a citit proiectul. Le-a turnat ulterior si le-a ancorat chimic insa turnate oribil, nealiniate si lasate pe o parte. Au trebuit taiate, plus multe altele. Toate le-am rezolvat in cele din urma cu o alta echipa pe multi bani si foarte mult timp pierdut. Cam asta e cu constructorii la noi in Romania. Stiam de toate treburile astea insa eu fiind corect si cu obrazul subtire, l-am tratat ca pe un om, am platit totul la timp si chiar inainte de multe etape, cand mi se tot plangea sa-l ajut sa-i mai dau ceva in plus ca o sa fie si el atent cu mine. Nu i-am suflat in ceafa, nu i-am dat indicatii nu l-am invatat sa-si faca treaba. Trebuia totusi tratat ca un potential hot de la bun inceput si alta era treaba acum.
                            Pentru cei interesati tot ce se regaseste mai sus e deschis proces civil la judecatoria Iasi atat lui ca persoana fizica cat si societatii desi la SRL din ce s-a verificat la ANAF nu are dupa ce bea apa, totul la negru si duce acasa. E doar o problema de timp acum, toti banii vor fi recuperati plus dobanzi, comisioane, onorarii, penalitati si despagubiri.
                            S.C. Dymake Concept S.R.L. Breazu Iasi
                            Catalin Leonte, sat Breazu Iasi

                            Comentariu

                            • ovidiusolomon64
                              Incepator
                              • 04.sep.2021
                              • 1

                              #74
                              Postat în original de komp2006
                              Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

                              vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]
                              Am patit si eu ceva asemanator cu Daniel Gaujaneanu. Nu stiu daca se pote numi teapa pentru ca nu a luat bani in avans ca apoi sa dispara dar a mintit grosolan la inceput ca sa obtina lucrarea spunand ca are echipa de 6 muncitori de origine asiatica cu care va face lucrarea. In fapt el e doar un intermediar care a angajat o echipa de Dorei din zona pe care ia platit cu bani putini furnizand si cele mai ieftine materiale (fara calitate) obtinute din surse indoielnice din moment ce nu mi-a mai dat nicio factura pe ele. Echipa cu care a lucrat se numeste Nedelcu si fii (da ati citit bine, pe cartea de vizita scrie cu 2i nu cu 3i ca doar sunt Dorei) si nu va sfatuiesc sa construiti cu ei. Pe ce pun mana nu numai ca nu realizeaza dr si strica ce au facut altii bine. Placa stramb turnata, ziduri ondulate, stalpi iesiti in afara, fierul din beton pus fara distantiere, acoperis facut fara prinderi temeinice...sunt cateva din greselile grave semnalate. Noroc ca am fost prezent si i-am oprit cand au vrut sa scoata popii de sub placa la 5 zile dupa turnare!!!!!!
                              Am avut incredere in acest om ca va face lucrarea corect, conform proiectului fara sa pot verifica fiecare etapa nefiind in localitate, platind de la distanta ca sa poata avansa lucrarea. Mi-a trimis poze facute de la distanta ca sa vad ca etapa a fost executata. La revenire l-am avertizat ca nu e bine si m-a asigurat verbal ca se remediaza fiecare greseala in parte. Pana la urma am renuntat la colaborare si am angajat pe altcineva care sa incerce sa remedieze ce se mai poate si sa termine lucrarea. O sa ma coste repararea acoperisului si tencuirea mult ingreunata de peretii si stalpii strambi.
                              Concluzia...omul e afacerist nu constructor si incearca sa ramana cu cat mai multi bani fara sa ofere calitatea promisa.
                              ...de evitat.

                              Am revenit cu noi precizari. Sper ca ceea ce postez sa-i faca pe cititori sa se gandeasca bine atunci cand isi aleg oamenii cu care construiesc. Pe Daniel Gaujaneanu l-am gasit pe OLX. A fost singurul care a trecut de etapa discutie telefonica si a venit la locatie intr-o duminica impreuna cu sotia si cei 2 copii. Acolo am aflat despre ce urmeaza sa facem si am stabilit un plan. A vorbit putin si frumos lasand impresia ca e omul faptelor. Urmatoarea intalnire a fost tot inaintea inceperii lucrarilor la un Mc Donalds din cartierul meu unde s-a oferit sa vina din alt sector. Atunci am stabilit regula principala: fiecare etapa va fi lucrata apoi verificata si apoi platita. Am mentionat ca la inceput nu voi putea fi prezent dar am primit asigurarea ca voi primi poze si filmulete cu executarea. Limbajul folosit, strategia de a veni cu familia, amabilitatea de a veni in proximitate de fiecare data mi-au lasat falsa impresie ca pot avea incredere in acest om. Am avut prima indoiala atunci cand dupa ce a prpus sa facem schimb de poze de buletine doar eu am fost cel care a trimis. In repetate randuri s-a eschivat de la acest lucru astfel ramanand fara. Al doilea semn de indoiala a venit cand am vazut ca a venit cu alta echipa decat ce a promis. Mi-a motivat ca era dificil sa respecte ce a zis ca era cheltuiala si deranj prea mare pentru a asigura transportul zilnic, toaleta ecologica etc. Greseala mea a fost ca din lipsa de timp (trebuia sa plec din tara) am decis sa merg inainte cu el. MARE GRESEALA!!! NU FACETI CA MINE! la primul semn de indoiala intrerupeti colaborarea inainte de a da bani. Casa a iesit stramb inca din saparea fundatiei. A urmat elevatia stramba, stalpi strambi prost turnati, ziduri strambe, centuri prost turnate, scari interioare prost cofrate si turnate si acoperis facut in cea mai mare neglijenta si indiferenta fata de normalitate cosoroabe din bucati mici, capriori prost si periculos imbinati, lipsa coltari metalici, spatiu urias lasat intre centura nefinisata si cosoroabe, prinderea sumara a placilor de osb cu grosime de 1cm si a asterialei pe capriori, etc. Nu acceptati atatea compromisuri si devieri de la proiectul tehnic nici daca faceti casa pentru vanzare si alegeti de la inceput un diriginte de santier care sa isi faca treaba si fizic pe teren nu doar la birou la dosarul pentru receptie. Echipa care a lucrat, Nedelcu si fii (cu 2i) spunea mereu ca merge si asa ca au experienta si ca toate casele asa se fac iar Gaujeneanu tot spunea ca proiectul e luat cu copy-paste de pe net sau din computerul arhitectului si sunt detalii neimportante. NU VA LASATI INFLUENTATI DE ACESTI DOREI SAU DE CEI CARE INCEARCA SA VA CONVINGA CA E BINE CA EI SI NU CUM E IN PROIECT!!!
                              Ca sa vin in ajutorul cititorilor voi atasa poza lui Daniel gaujeneanu pentru ca eu pe el l-am angajat sa faca treaba. Sper sa nu incalc politica forumului si sa nu supar pe nimeni cu postarea mea.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210904_222015.jpg 
Afișări:	1326 
Mărime:	56,6 KB 
ID:	684936

                              Comentariu

                              • alexzidaru
                                Incepator
                                • 09.ian.2023
                                • 1

                                #75
                                Buna ziua

                                A construit cineva cu firma SC Adi Construct LTD?

                                O recenzie m-ar ajuta foarte mult.

                                Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...