Teapa cu firma de constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #61
    Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

    Am ajuns si eu sa postez pe aici desi nu am luat o foarte mare teapa , insa deajuns sa mi fac nervi si sa trebuiasca sa lucrez eu in locul celor platiti de mine .
    Am comandat tabla pt o casa veche pentru acoperis 160mp , la calcul s au livrat 180 mp , 2000 suruburi tabla si coame si dolii , facut contract platit avans si la primirea marfii , restul de plata integral , inclusiv manopera , urmand ca in data de 14 luna curenta sa vina montatorii sa se apuce de treaba .
    Vreau sa va spun ca asa oameni nesimtiti si banditi n am mai intalnit de cand exist , este vorba de firma din Floresti Cluj , SC Bel Profil Montaj SRL , patron Istalka Ludowik ; au venit luni si au zis sa fie curat luna acoperisul ( a fost tigla de ceramica data jos si erau bucatele ici colo ) , am zis ok , m am suit pe casa si am curatat tot in ziua aia ; apoi au venit marti , au zis ca la 9.00 is prezenti , povesti , au venit la 12,46 si s au pus sa manance , apoi au lucrat timp de 2 ore , dar mai mult stand la bronzat ; miercuri la fel au lucrat cam 3 ore ( din care jumatate timp vorbeau la telefon ) si s au dat raniti ca au probleme acasa , etc , bun am zis sa fiu intelegator si sa rabd , au venit azi la 10 dimineata si s au apucat direct de lucru ca si speram ca o termina , dar , dupa 1 ora , merg sa verific si stateau pe veranda in balansoar relaxati . I am intrebat politicos daca au nevoie de ceva ca sa finalizam odata treaba si brusc m au repezit ( doamne ce gunoaie ) ca ei s au saturat ca nu mai au chef si sa i las in pace = la care am spus sa si ia lucrurile si sa plece ( numai faptul ca i vedeam ca stau mi se urca tensiunea ) ; au zis ca pleaca cand au ei chef nu cand vreau eu asa ca m am enervat si am sunat la 112 si cu asta am incheiat orice discutie ; l am sunat si pe patron sa i spun ce se intampla ( in fiecare zi l am sunat sa si trimita oamenii la lucru ca banul a fost dat ) si patronul asta mi a zis sa tratez cu montatorii .... ( inainte am uitat sa scriu ca vazusem si o munca in bataie de joc ceea ce a pus capac )
    In momentul in care au trimis echipajul la adresa , au iesit instant de pe proprietate ( n aveam nici cel mai mic chef sa ma i au la lupta cu oamenii astia de aia am sunat la 112 ) .
    Io am ajuns la o concluzie , ca niciodata nu voi mai angaja o firma sa faca pe nebunii pe banii mei . In astea 4 zile mi am facut o gramada de nervi si am fost stresat sa nu cumva sa ploua ( oricum a plouat duminica si mi a facut praf tavanele ) si m am stresat din cauza montatorilor astora care nu vroiau sa si faca treaba , groaznic , nu doresc la nimeni asa ceva .
    M am urcat eu pe casa si am inceput sa montez ,mai incet , cu grija , mai am si maine si poimaine si sper sa termin cu bine .
    Ultima editare de coby; 18.iun.2015, 20:55.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • garibaldi123
      Incepator
      • 12.oct.2015
      • 1

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

      NU lucrati cu Stanciu Alexandru-Adrian, 42 ani, Bucuresti, tel: 0722869569. Face de toate dar nimic cum trebuie!

      Comentariu

      • klmnqw
        Incepator
        • 12.apr.2016
        • 1

        #63
        Răspuns la:Teapa cu firma de constructii

        De evitat Strajeru Vasile, SC SEB MEGA PRO GRUP SRL, a incasat avans 3500 euro in august 2015 pt constructie casa, a lucrat o singura zi in 03.08.2015 pt curatare teren cu buldoexcavator, invocand nenumarate motive n-a mai facut nimic pana in decembrie 2015, refuza dovada sumei cheltuite si restituirea diferentei.

        Site: http://seb-mega-progrup.pagix.ro/
        E-mail: maramures_caselacheie@yahoo.com
        Telefon: 0760422003
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casadex.JPG 
Afișări:	1138 
Mărime:	127,4 KB 
ID:	624987 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	teparul.JPG 
Afișări:	976 
Mărime:	32,2 KB 
ID:	624988
        Atasat ce-am mai gasit pe net despre individ.

        Comentariu

        • corcohere
          Incepator
          • 13.aug.2014
          • 6

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

          Postat în original de Keynes
          Eu, intre timp, am chemat alta echipa ca sa-mi termin treaba.
          Cum au decurs lucrarile cu cea de-a doua echipa? Ati fost multumit ?

          Comentariu

          • casa_noua
            Incepator
            • 28.mai.2016
            • 1

            #65
            Răspuns la: Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

            Postat în original de komp2006
            vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]
            Salut, jenant constructor, trebuiesc opriti astfel de tepari! Va felicit pentru demersul de crea acel site cu poze. Ati reusit sa obtineti o hotarire judecatoreasca satisfacatoare ( sper din tot sufletul ca da). Daca da, puteti sa adaugati concluzia in pagina ? Ne apara justitia de astfel de situatii?
            Cu cit vor fi mai multi cei care vor citi postarile , cu atit mai mare sansa ca alti clienti sa regaseasca informarea si sa nu mai fie inselati.

            Comentariu

            • Vincze
              Incepator
              • 18.iul.2016
              • 5

              #66
              Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

              Buna dragilor, mi-am facut si eu cont doar ca sa mai adaug o firma si un nume in lista teparilor.
              firma se numeste: SC ARTIS HOME SRL-D;
              cu sediul social in Str. Fabricii, nr.37, Sancraiu de Mures, jud. Mures;
              CUI 34794330, J26/731/2015
              iar reprezentantul legal Ion Stoica ;

              am semnat un contract de executie pentru o casa langa CLUJ in aprilie 1016; iar in luna iulie 2016 inca nu aveam placa de beton turnata de la parter, isi schimba oamenii una dupa alta, ca sa toarna elevatiile cu chiu cu vai a durat 2 luni, bani nu i-am dat in avans nimic nimic doar dupa ce erau finalizate etapele de lucrari.
              asa ca tineti minte, Stoica Ion din Mures, si mai are un prieten care e tot asa tapar (una zice si alta face) daca nu ma insel se numeste Sumlea. am si numere de telefoane daca il intereseaza pe cineva.

              Comentariu

              • Vincze
                Incepator
                • 18.iul.2016
                • 5

                #67
                Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                in continuare rog utilizatorii sa bolduiasca eventualele nume de persoane, firme de tepari, nu de alta dar sa sara mai repde in evidenta.
                acum ervin ca am gasit si o poza a lui Ioan Stoica (deci asta e numele corect Ioan si nu Ion cum am scris inainte)
                https://lajumate.ro/firma-angajeaza-...i-1561040.html - aici veti gasi si poza lui.
                deci dupa 3 luni de zile eu inca nu am placa turnata si acum sunt nevoit sa caut pe altcineva...

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #68
                  Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                  Pt lucrari nu prea mari cred ca e mai sigura colaborarea cu un P.F.A. decit cu o firma. Cel ce lucreaza efectiv alfel isi asuma ce face cind e direct implicat decit cind exista o firma in interpusa. Vb la modul general,uscaturi si oameni de nimic pot fi in orce bresa. Mai exista si varianta opusa,in care beneficiarulcreaza probleme, la conationalii romi la care daca lucrezi fara bani in avans poti avea surpriza ca la sfirsit sa te dea afara ca pe un ciine invocind n motive ca sa nu iti mai dea banii.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Vincze
                    Incepator
                    • 18.iul.2016
                    • 5

                    #69
                    Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                    stai linistit ca sunt si firme care se respecta undeva pe la 5-10 angajati, firmulite mici, care efectiv lucra pt ei,
                    e drept ca si beneficiarul poate crea probleme, asa cum am facut si eu cu marele mester pe care l-am avut cand am vazut ca dupa o luna inca nu era apucat de elevatii, fierul statea in ploaie (sta si acuma), muncitorii erau colorati si de la o saptamana la alta erau tot altii, asa ca am inceput sa fac ce stiu mai bine, sa fac hartii, sa scot ISC-ul pe capu lui (cea mai mica amenda e de 5000 lei daca firma nu are RTE-ist, sa-i fac adrese, note de constatare cu trimitere la normative stasuri, cu poze ....etc) iar pana la urma ieri a plecat definitiv inca l-am pus sa si semneze o hartie de reziliere a contractului si ca raspunde in continuare pentru lucrarile executate.......si pana la ora actuala i-am dat 6400 de lei, pe care i-o totcat demult.....de la mine nu a iesit in castig cu nici un leu, ba din contra in pierdere. si acum sunt in cautarea unei alte firme dar asta sa imi poate da referinte la ce o lucrat.
                    nu sant eu rau dar cand altu isi bate joc de banii mei atunci e normal sa o iau razna.

                    Comentariu

                    • herbosophy
                      Incepator
                      • 24.aug.2016
                      • 6

                      #70
                      Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                      Buna ziua,

                      Am incheiat un contract cu Maricel Roscaneanu, Galati, , locul de nastere Tudor Vladimirescu administratorul firmei de constructii SC AMBIENT SRL din Galati, in vederea reparatiilor si reamenajarii unei case.

                      I-am virat in cont bancar suma prevazuta in contract, in avans. Tipul parea profesionist, corect si de incredere, iar eu eram foarte relaxata pentru ca a venit prin recomandarea unei persoane in care am foarte mare incredere.

                      Dupa ce s-a vazut cu banii, si-a schimbat radical atitudinea, a inceput sa se poarte discretionar, mi-a scos mobila in ploaie si mi-a aruncat lucrurile in praf spunand ca sunt gunoaie, desi eu m-am impotrivit. Mi-a pus polistiren de la gunoi spunand ca e acelasi lucru, desi eu m-am impotrivit. Ma intreb daca sunt si alte materiale de proasta calitate pe care eu ori nu le-am vazut (nu pot sa locuiesc acolo) ori nu sunt de meserie ca sa le apreciez.

                      I-am dat fiului administratorului (care este si el co-administrator) un filtru de apa Honeywell, pentru a fi montat, despre care acum nu isi aduce aminte. In plus, in momentul cand a carat molozul si lemnaria de la demolarea usilor si ferestrelor vechi, a luat din curte si 4 trunchiuri mari de copac (provenite de la doi copaci), care erau acolo dinaintea inceperii lucrarii, fara sa ma intrebe.

                      De ceva timp nu a mai lucrat nimic si cand l-am intrebat de ce, mi-a spus ca mi-a pierdut numarul de telefon. Mi-a spus ca e din cauza ca eu nu i-am adus gresia si faianta, desi toata casa e de nelocuit, o parte din acoperis trebuie montata si alta reparata.

                      La insistentele mele mi-a dat o "situatie de lucrari" scrisa de mana, putin lizibila, cu prescurtari si corectari, nesemnata si neparafata, din care rezulta ca-i sunt datoare. I-am cerut o alta situatie si mi-a spus sa fac facultate si sa invat sa citesc. Apoi mi-a intors spatele. Acum... lucrarea specificata in contract nu e terminata iar casa arata mai rau decat inainte (nu se poate locui).

                      Toata aceasta situatie imi creaza foarte mult stres si nopti nedormite, gandindu-ma la apropierea ploilor si apoi a iernii.

                      Roscaneanu-SC AMBIENT SRL = o firma specializata in demolari

                      Comentariu

                      • Vincze
                        Incepator
                        • 18.iul.2016
                        • 5

                        #71
                        Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                        revin cu date de contact de la o noua firma, de data asta o firma clujeana.
                        SC CONSTRUCT INSTAL TAN DEN.SRL-D
                        cu sediul social in localitatea DEJ Str. Alea Tomis, Nr. 11, jud. CLUJ, CUI 34406179, nr de identificare: J/1204/23.04.2015
                        reprezentata legal de Hort Marinela Iuliana si are un sot pe nume Stelian
                        aici aveti si adresa de email: constructinstaltanden@gmail.com
                        aici este si adresa de facebook: https://www.facebook.com/search/top/...0hort%20photos
                        asa ca dragilor clujeni cand auziti de ei fugiti.
                        asta e a doua firma care ma tepuieste, acum sunt la faza de notificare prin executor ca nu raspunde nimeni la telefon. dupa care ma duc la ANPC si dupa care probabil in tribunal.
                        totul depinde de ei daca vor sau nu sa rezilieze contractu.

                        Comentariu

                        • mihaigeorgescu33
                          Incepator
                          • 28.nov.2016
                          • 1

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                          Eu vreau sa cumpar un apartament de 3 camere si caut de ceva vreme (cam din mai 2016).
                          Pina acum nu am gasit ce vreau (pret, calitate, zona) dar din ce am vazut pina acum stiu sigur ca urmatoarele sint mari tepe:
                          1. rezidential sud (la metrou imgb, in popesti leordeni): e o tiganie si o teapa de zile mari; nu au loc 2 masini una pe linga alta, canalizarea refuleaza la orice ploicica; am prieteni/colegi care au facut actele cu banca din iulie iar contructorul promitea ca in septembrie e gata blocul. ghiciti ce? sintem in decembrie (aproape) si nici acum nu sunt mutati !!!!
                          2. complex golden rose in chitila (constructor promo seconda, niste italieni): o pacaleala cu bani multi. Dupa ce ca e departe, cer o gramada de bani sub pretextul ca e mai retras, la padure, care e totusi departe rau de cartier ca sa ai pretentii de padure. Ei construiesc din 2010 acolo si nici acum nu au terminat, deci ma intreb cum rezista casele si blocurile neterminate. La bloc (ala terminat) nu au avut lift 2 ani dar la cei care s-au mutat acolo mai demult le-au promis ca atunci puneau in functiune. E un santier continuu acolo, iar locatarii ziceau ca asa e de cind sint ei mutati (unii de vreo 3 ani). Calitatea lasa de dorit: am intrat intr-o casa de-aia la etaj (apartament cu acces pe exterior) si era plin de apa inauntru. Ei ziceau ca sunt ceva probleme de la acoperis, dar vecinul de dedesubt zicea ca si lui ii mai uda peretele cind batea ploaia mai tare pina a schimbat termopanele pe banii lui. Angajatul ala cu aere de vinzator, Florin Manuta, nu stie nici ce suprafata au apartamentele si cica e agent de vinzari din 2012 acolo.

                          Comentariu

                          • Stan Patitul
                            Incepator
                            • 22.iun.2018
                            • 1

                            #73
                            Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                            Atentie la Dragos Nohai, indiferent cu ce firma se prezinta – ACED Group sau Self Development sau oricare ar fi. Este un escroc si un psihopat.
                            Istoria noastra pe scurt – l-am contractat pentru constructie casa, gard si amenajare curte, prin contract cu banca (credit constructii). Principiu de plata : in transe pe etape de lucrari, se livra per transa un avans pentru etapa in curs, el livra etapa cu totul, apoi iar se platea cu urmatoarea transa lucrarile déjà efectuate neplatite din transa anterioara plus avans din urmatoarea transa, etc… pana la ultima transa, cand el ar fi trebuit sa livreze lucrare la cheie si sa-si ia ultima transa.
                            A lucrat ok primele etape, ne-a castigat increderea, dupa care spre final nu a mai livrat dupa ce a luat un avans considerabil. De fraieri ce am fost i-am dat si bani pe langa contract pentru unele lucrari suplimentare – gard si curte – ce nu fusesera prinse in contractul initial.
                            Apoi a sistat lucrarile, la noi muncitorii stateau in casa folosindu-se de casa noastra doar pentru cazare gratuita, pentru ca ii lua in timpul zilei si ii ducea la alte lucrari, iar la noi stagna totul. Ne-a dus cu zaharelul, promitea solemn ca va respecta termenul de livrare – aprilie 2017. A trecut si mai, si iunie, si iulie, si august, si doar progrese minore, dar cerea mereu bani cica sa nu se blocheze si sa termine repede lucrarea. In septembrie am clacat, l-am dat afara si am finalizat ce am mai putut singuri, cat sa ne putem muta. Din cauza ca nu a livrat ultimele lucrari, nu am putut accesa nici restul de finantare de la banca, am depasit si termenul de acordare, si termenul de finalizare constructie, a trebuit sa prelungim autorizatie… alti bani, alta distractie. Deci am fost pusi in situatia de a sustine din surse proprii finalizarea casei…. In timp ce stateam cu chirie si plateam si rata la creditul consumat pana atunci.
                            Bilanta – 15 000 Euro in lucrari si bunuri deja platite si nelivrate din etapele de constructive.
                            Ne-am putut muta in noiembrie de-abia . Ce sa vezi ? instalatiile facute praf, jumate din calorifere au cedat si curg, tevi sparte cu infiltratii de apa, izolatie ne-facuta corespunzator cu infiltratie la demisol, cu distrus pereti, usi de lemn, umflat parchet si tot tacamul… Deci se adauga si toate cheltuielile de reparatii… L-am tras la raspundere conform contract / garantii lucrari. A venit, a vazut, a recunoscut ca da, trebuie sa repare. Si iar ne-a mintit ca vine cu echipa din martie sa faca tot. Iaca e iunie 2018 si nici un semn.
                            A tras tepe si furnizorilor. Noi putem sa-l platim doar prin banca pe baza de factura, conform contractului. Si il plateam ca sa poata da avans furnizorilor – pt materiale, fier forjat, scari de lemn de interior, manopera, etc… A luat banii si nu i-a platit furnizorilor si uite asa a trebuit sa platim noi iar ca sa primim bunurile / lucrarile respective.
                            A luat centrala si boilerul pe buna credinta de la un furnizor si nu l-a platit. La fel cu instalatorul venit pentru reparatii ulterioare, caci i-am imputat costurile, evident – l-a pacalit ca ii va da banii si nu i-a dat nimic, tot noi platim toate reparatiile.
                            Cand sa facem receptia casei, descoperim ca nici analizele la betoane nu le-a platit – inca 2000 de roni, asa , de scos din scurt si neprevazut din buzunar.
                            Deci pe scurt - un jeg de om, un escroc, un psihopat. Daca cumva dati de el, feriti-va ca de dracu’.

                            Comentariu

                            • vondu_Sheppard
                              Incepator
                              • 28.aug.2018
                              • 1

                              #74
                              Răspuns la: Teapa cu firma de constructii

                              Mare atentie la LEHADUS IOAN, din Bucuresti (originar din zona Moldovei), administrator SC DIANA TOP BUILDING SRL (J40/10703/2014 CUI 33588129, DIANA CONSTRUCT SRL, DIANA&EDU CONSTRUCT SRL etc (probabil deschide firme pe banda rulanta pt a putea da tepe mai multe).
                              Noi am incheiat contract, am dat avansul, a inceput lucrarea apoi a disparut in ceata cu avansul. E foarte bun la promisiuni si amanari, e si mai bun sa duca cu vorba si e expert in a castiga increderea la inceput!

                              Partea mai trista este ca inainte de a incepe colaborarea am cautat informatii despre el insa nimeni nu s-a obosit sa scrie nimic despre cat de tepar este, rezultand in ALTE si ALTE tepe date in timp.
                              Daca cumva, prin absurd, va castiga increderea si decideti sa colaborati cu el, NU ii dati avans!

                              Comentariu

                              • Krall
                                Incepator
                                • 13.feb.2019
                                • 2

                                #75
                                Mare atentie la asa zisul constructor Radu Vasile/Radu Valentin din Buftea. acesta este nu numai cu SC VGB Invest SRL ci si cu Mara Comexim tot din Buftea. Eu am fost pacalit de acest individ cu suma de 8000Euro,3000 avans si 5000 fierul beton promis anul trecut, pentru cine doreste informatii si dovezi sa sune la 0722800384.

                                Comentariu

                                Procesare...