Solutie incalzire si ACM casa la tzara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • auarsene
    Incepator
    • 27.mar.2006
    • 11

    Solutie incalzire si ACM casa la tzara

    Buna ziua!
    Va rog sa ma ajutati cu idei pentru incalzirea si asigurarea apei calde menajere intr-o casa situata la munte, intr-o zona destul de izolata. Iata care sunt conditiile:
    1. Surse de energie: Nu exista retea de gaze; calitatea curentului electric nu este prea buna, fiind capat de linie; casa este expusa la soare din toate directiile.
    2. Suprafata de incalzit: 12 camere cu suprafata medie de 11mp, inaltime 2,1m, dintre care una e bucatarie si una baie.
    3. Numarul de persoane care vor locui permanent: 2. Pe perioade scurte pot locui acolo chiar si 15-18 persoane.

    Vreau sa iau in calcul toate posibilitatile, dar o voi alege pe cea mai ieftina care imi satisface cerintele de mai sus in conditiile date.
    Solutiile la care m-am gandit pentru incalzire:
    a) Instalare rezervor de gaz in curte si apoi centrala termica pe gaze
    b) Centrala termica pe curent electric
    c) Centrala termica pe lemne
    Solutiile la care m-am gandit pentru ACM:
    a) Circuit de ACM de la centrala pe gaze
    b) Boiler pe butelie de gaz
    c) Boiler electric
    Toate acestea in conjunctie sau nu cu panouri solare.
    M-ar interesa daca se poate o comparatie a costurilor de instalare si de exploatare a acestor solutii, sau si a altor solutii, daca mai exista.

    Va multumesc foarte mult!
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #2
    Re: Solutie incalzire si ACM casa la tzara

    Postat în original de auarsene
    Buna ziua!
    Va rog sa ma ajutati cu idei pentru incalzirea si asigurarea apei calde menajere intr-o casa situata la munte, intr-o zona destul de izolata.
    ..........
    Va multumesc foarte mult!
    Uite , ceva :
    Magazin Instalatii, Centrale termice, Piese de schimb, Spare Parts, Piese Ariston, Bosch Buderus, Viessmann, Immergas, Motan, Ferroli



    sau

    search pe Google + timp studiu + contactare firma specializata de la www.clubafaceri.ro
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    Procesare...