semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • katona
    Incepator
    • 28.aug.2006
    • 1

    semineu

    intentionez sa construiesc un semineu pe colt cu lemne. care poate fi deschis sau nu (oare este chiar important acest aspect?)

    cunoasteti ce materiale imi sunt necesare pentru un model anume...poate cineva a construit unul si imi furnizeaza informatiile si mie.

    multumesc
  • siven01
    Membru
    • 24.mar.2006
    • 245

    #2
    Din ce am citit ,rezulta ca exista o formula de calcul , legat de volunul semineului si diametrul cosului .
    Eu personal mi am pus urmatoarea problema : Cu ce se lipesc intre ele elementele de zidarie < piatra , caramida sau cahle?
    La o soba se foloseste pamant ( lut )si nisip si niste scoabe care fixeaza cahlele .
    La un semineu ce liant se foloseste , acelasi lut sau ciment ? Si daca este ciment , rezista la asa temperaturi inalte ?
    Cunosc pe cineva care ,sta mai tot timpul in mana cu un tub de silicon ( temperaturi inalte) si acopera fisurile .
    Am fost in magazin si am vazut si cateva focare , inchise sau deschise , unele sunt captusite cu samota ( cele din tabla) si altele nu ( cele din fonta )
    Din cate i mi aduc aminte este un thread pe forum , ref semineu si acolo se gaseste si o schita .

    Comentariu

    • siven01
      Membru
      • 24.mar.2006
      • 245

      #3
      Cred ca aici se gaseste schema semineului :

      Comentariu

      • sixone
        Incepator
        • 29.oct.2006
        • 50

        #4
        Si eu mi-am facut semineul tot pe colt si pe lemne din caramida de samota si caramida tiganeasca. Pentru lipierea samotei am folosit praf de samota amestecat cu apa.
        Focarul e deschis iar "diametrul" cosului e cat latimea a 2 caramizi. In general am inteles ca trebuie sa fie de minim 20 cm.
        Atasez si o poza cu el.

        Comentariu

        Procesare...