caloriferul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • n.doru
    Incepator
    • 04.nov.2006
    • 25

    caloriferul

    Buna
    In sufragerie am un calorifer de fonta cu 10 elementi.Am mai cumparat un calorifer turcesc de 1600 lungime.Am legat caloriferul turcesc de tur cu un tub de 3m la care am folosit 5 coturi.Returul din acest calorifer se duce in cel de fonta printr-un tub de 3m si 5 coturi.Am aerisit ambele calorifere. Cel turcesc se incalzeste numai in partea de sus.Returul din el e rece iar in cel de fonta nu ajunge caldura.Daca puteti,va rog sa-mi dati o explicatie si ce ar trebui sa fac.
    Panta turului are vreo importanta?Eu am coborat-o pe jos si apoi am urcat-o la calorifer.
    Va multumesc anticipat si va doresc un nou an fericit.
    LA MULTI ANI!
    n.doru
  • ssilvviu
    Membru
    • 09.aug.2006
    • 247

    #2
    Sa inteleg ca le-ati legat paralel? Adica tur la tur si retur la retur?

    Comentariu

    • n.doru
      Incepator
      • 04.nov.2006
      • 25

      #3
      Turul de la coloana l-am coborat la podea si apoi l-am urcat la primul calorifer.Returul din acest calorifer l-am dus la cel de al doilea calorifer.
      n.doru

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        #4
        Dar teava de retur de la caloriferul vechi e schimbata? Pt ca ma gandesc ca nu face fata returul in caz ca teava e veche si infundata, acum ca are si 2 calorifere.
        Poate ar fi fost mai bine sa va racordati si cu returul la coloana.

        Comentariu

        • n.doru
          Incepator
          • 04.nov.2006
          • 25

          #5
          De aceasta coloana se leaga doua calorifere.Unul in dormitor si altul in sufragerie.Ambele calorifere se incalzeau foarte bine.Am spart zidul de la balcon, am inchis balconul cu termopan insa venea putin frig dinspre balcon si m-am hotarat sa mai montez un calorifer in balcon.Prima data am legat caloriferul din sufragerie in paralel cu celalalt.Cel vechi se incalzeste iar cel care l-am montat si i-am dus turul pe jos se incalzea numai sus.Si caloriferul din dormitor se incalzeste.De aici trag concluzia ca turul nu este infundat.
          Fișiere Atașate
          n.doru

          Comentariu

          • n.doru
            Incepator
            • 04.nov.2006
            • 25

            #6
            Din Roman sunt si eu.Locuesc in Constanta si nu ma gandeam ca o sa ma ajute un romascan de al meu.
            n.doru

            Comentariu

            • ssilvviu
              Membru
              • 09.aug.2006
              • 247

              #7
              Daca ati legat ca in schema inseamna ca sunt in serie. Ati verificat la caloriferul "turcesc" sa nu fie inchis robinetul pe tur sau retur? Acum fiind in serie daca se infunda unul nu mai merge nici celalalt. Trebuie sa aiba pe retur un robinet cu imbus acoperit de un capacel cu filet. Verificati sa fie deschis la maxim. Si mai incercati sa aerisiti. Luati un vas mai mare si lasati sa curga prin aerisitor 2-3 litri de apa. Ar trebui sa se incalzeasca ambele calorifere. Daca se poate slabiti racordul de la returul caloriferului nou si lasati sa curga ceva apa in lighean. In felul asta va asigurati ca nu e vre-o problema cu turul.

              Comentariu

              • ssilvviu
                Membru
                • 09.aug.2006
                • 247

                #8
                Daca ati legat ca in schema inseamna ca sunt in serie. Ati verificat la caloriferul "turcesc" sa nu fie inchis robinetul pe tur sau retur? Acum fiind in serie daca se infunda unul nu mai merge nici celalalt. Trebuie sa aiba pe retur un robinet cu imbus acoperit de un capacel cu filet. Verificati sa fie deschis la maxim. Si mai incercati sa aerisiti. Luati un vas mai mare si lasati sa curga prin aerisitor 2-3 litri de apa. Ar trebui sa se incalzeasca ambele calorifere. Daca se poate slabiti racordul de la returul caloriferului nou si lasati sa curga ceva apa in lighean. In felul asta va asigurati ca nu e vre-o problema cu turul.

                Comentariu

                • n.doru
                  Incepator
                  • 04.nov.2006
                  • 25

                  #9
                  La ambele coloane (tur si retur) am robineti.Am inchis turul si am aerisit ambele calorifere.Venea apa rece. Am deschis turul si am inchis returul.Am aerisit si s-au incalzit ambele calorifere.Cand am deschis returul, caloriferul care are conductele mai lungi(cel turcesc din balcon) a ramas cald numai sus.Am inteles ca turul trebuie sa aiba o panta? Eu am coborat turul pe jos si apoi l-am ridicat la calorifer. Are vreo importanta?
                  n.doru

                  Comentariu

                  • ssilvviu
                    Membru
                    • 09.aug.2006
                    • 247

                    #10
                    Sa recapitulam:
                    1. In prezent caloriferele sunt legate ca in figura?
                    2. Caloriferul din dormitor e pe aceeasi coloana si se incalzeste?
                    3. Caloriferul vechi din sufragerie e cald, iar cel nou se incalzeste doar la partea superioara?

                    Comentariu

                    • n.doru
                      Incepator
                      • 04.nov.2006
                      • 25

                      #11
                      1.da
                      2.da
                      3.da
                      n.doru

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        Cele doua calorifere nu sunt corect conectate, din aceasta cauza si problema descrisa de dvs.
                        Refaceti circuitul alimentand ambele calorifere din teava de tur.
                        In modul in care ati procedat, al doilea calorifer foloseste agentul termic cu temperatura de retur, motiv pentru care se incalzeste doar in partea superioara.

                        Comentariu

                        • ssilvviu
                          Membru
                          • 09.aug.2006
                          • 247

                          #13
                          La faptul ca ajunge temperatura de retur ma gandesc si eu, dar totusi nu ar trebui sa se incalzeasca uniform, chiar daca mai slab?

                          Comentariu

                          • n.doru
                            Incepator
                            • 04.nov.2006
                            • 25

                            #14
                            Tin sa precizez ca le-am legat si in paralel.Cel vechi care are conexiunile de 30cm de la coloana se incalzea iar cel nou (cu conexiuni de 300cm si turul coborat) se incalzea numai in partea superioara.L-am aerisit destul de mult.
                            n.doru

                            Comentariu

                            • ssilvviu
                              Membru
                              • 09.aug.2006
                              • 247

                              #15
                              Din momentul in care cel vechi se incalzeste (bine???) inseamna ca nu e nimic infundat. Agentul termic intra in al 2-lea calorifer si iese pe returul acestuia.
                              Cumva se incalzeste la al 2-lea doar partea superioara si primul element? Daca da inseamna ca restul caloriferului e plin cu aer.

                              Comentariu

                              Procesare...