Aerisitor automat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • data
    Membru
    • 30.oct.2004
    • 119

    Aerisitor automat

    Aerisitoarele automate se regleaza?

    poate suna stupid intrebarea dar aerisitorul meu "automat" elimina aerul din instalatie doar cand apas pe "supapa" din capatul lui; ce fel de "automat" mai este si asta?
  • Maharajah
    Incepator
    • 04.dec.2006
    • 7

    #2
    Re: Aerisitor automat

    Postat în original de data
    Aerisitoarele automate se regleaza?

    poate suna stupid intrebarea dar aerisitorul meu "automat" elimina aerul din instalatie doar cand apas pe "supapa" din capatul lui; ce fel de "automat" mai este si asta?
    Adica nu speli la mana ci apesi pe buton pentru a spala automat, cam asa ceva!

    Comentariu

    • data
      Membru
      • 30.oct.2004
      • 119

      #3
      adica in loc sa desurubez un aerisitor manual 1/2 tura ... desurubez complet capacelul de la aerisitor, apas pe ventil, insurubez la loc capacelul de protectie;

      halal automatizare

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Capacelul despre care vorbiti opreste functia de aerisire automata inchizind ventilul.
        Nu se regleaza. Daca functioneaza doar cand apasati pe supapa, inseamna ca presiunea in calorifer a crescut prea repede, si corpul flotabil din aerisitor apasa pe supapa obturand-o, chiar daca in spatele acestuia mai este aer. Intuiesc ca aveti un aerisitor automat care arata ca un recipient din alama, prevazut cu ventil in partea superioara.
        In timp se poate defecta ventilul, mai concret arcul acestuia rugineste, sau pastila lui de cauciuc nu mai etanseaza.
        Fie renuntati la el montand un aerisitor manual sau robinet de aerisire, fie incercati sa-i prelungiti viata ungand arcul si pastila din cauciuc cu vaselina pentru a nu fi afectate de umezeala. Ventilul se defileteaza cu o penseta.

        Comentariu

        • data
          Membru
          • 30.oct.2004
          • 119

          #5
          aerisitorul l-am cumparat de la bricostore de 1 saptamana; este de alama, 1/2, scrie pe el made in italy, 10 bar etc.

          capacelul (de plastic) nu il tin insurubat;
          iar presiunea in instalatie este de 0.8 / 1.4 (cand merge centrala)

          Comentariu

          • ANITE VICTOR
            Incepator
            • 27.ian.2007
            • 27

            #6
            Dupa numele care il are acest produs da de inteles ca este autoamt
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              Aerisitorul nu "scuipa"aer in permanenta,cum ar vrea unii,si nu trebuieste apasat pe el,lasati-l sa-si faca treaba singur

              Comentariu

              • ivan_turbinca
                Membru marcant
                • 25.feb.2009
                • 494

                #8
                Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Aerisitorul nu "scuipa"aer in permanenta,cum ar vrea unii,si nu trebuieste apasat pe el,lasati-l sa-si faca treaba singur
                Cum?!

                Comentariu

                • ck
                  Incepator
                  • 15.nov.2011
                  • 4

                  #9
                  Aerisitor - dezaerator semiautomat pentru calorifere

                  Salutări!

                  Am achiziţionat dintr-un magazin Romstal un aerisitor care se pune direct pe calorifer, în locul acelora care se deschid cu şurubelniţa. Scrie pe el HYGRO şi are pe el două săgeţi. I se spune semiatuomat pentru că are două moduri de funţionare: ori se deschide cu mâna, rotindu-l în sens invers acelor de ceasornic, ori se comutâ în automat rotindu-l în dreapta. Am căutat poză pe net să ataşez, dar n-am găsit.

                  Când îl rotesc în stânga, se slăbeşte şi printr-o gaură mică iese aer şi apă.
                  Când îl rotesc în dreapta, în modul automat, nu se întâmplă nimic. L-am lăsat aşa două zile după care am deschis manual. A ieşit un pic de aer şi apă.

                  Ar trebui să iasă automat aerul acumulat în calorifer, nu-i aşa?
                  Ce nu fac bine? Îl strâng prea strâns?
                  Funcţionează doar când se acumulează mai mult aer?

                  Aştept sfaturi. Mulţumesc.

                  Comentariu

                  • ck
                    • 29.mar.2024

                    #10
                    Am aflat producătorul, se numeşte CALEFFI, pare din Italia, poză despre produs se găseşte la http://www.caleffi.it/Resources/cale...ni/5080_th.jpg

                    N-aveţi părere?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      • 29.mar.2024

                      #11
                      E normal sa nu se intample nimic cand e lasat pe pozitia automat. El nu o sa scoata niciodata tot aerul din radiator.

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 181

                        #12
                        Răspuns la: Aerisitor automat

                        Salut.Vreau sa montez 2 aerisitoare Caleffi 3.8 din alama, pe 2 calorifere, care sunt mai aproape de centrala si trebuie aerisite cam o data pe luna.Intrebarea si rugamintea mea ar fi:modelul 3/8 ce l-am cumparat de la Romstal ,este din alama si are un surub mic din plastic lateral.El trebuie sa fie strans sau putin slabit...Vreau sa previn scurgeri de apa pe parchet.Multumesc anticipat...

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Răspuns la: Aerisitor automat

                          Capacelul sta nestrins ..
                          De ce trebuie aerisit asa des ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • todorovicim
                            Membru
                            • 31.dec.2010
                            • 181

                            #14
                            Răspuns la: Aerisitor automat

                            Postat în original de Mircea G
                            Capacelul sta nestrins ..
                            De ce trebuie aerisit asa des ?
                            Multumesc pt.raspuns Mircea G..La montare,acel surub"fermecat",trebuie sa fie in partea de sus a aerisitorului(m-am gandit ca prin insurubare-strangere in calorifer,poate sa ajunga sa fie, sus,lateral sau cu surubul acela de plastic in jos).Nu stiu care e cauza pt.aerisirile mai dese,am aerisit toata instalatia+pompa de recirculare.Am uitat sa mentionez ca, acel vas de expansiune este"deschis"(are un capac pt.a preveni intrarea prafului...)

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 181

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Aerisitor automat

                              Mircea G.ce spui de cele mentionate de mine...Astept un raspuns...Multumesc...

                              Comentariu

                              Procesare...