Reglare calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TOBY
    Incepator
    • 19.mar.2005
    • 7

    Reglare calorifere

    Cum trebuie facuta reglarea caloriferelor din robinetii tur si retur pentru a obtine un randament maxim.Este diferit reglajul la caloriferele de tabla fata de cele de fonta?
    Va multumsc.
    TOBY
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    S-a mai discutat pe forum despre reglarea optima a caloriferelor. In principiu reglarea se face din robinetele de tur si de retur obtinand o diferenta de temperatura dintre tur si retur pentru un calorifer bine echilibrat este de aproximativ 12 grd. C.

    Comentariu

    • TOBY
      Incepator
      • 19.mar.2005
      • 7

      #3
      Mutumesc pentru raspuns.Pe mine ma intereseaza aspectul practic al problemei .Nu stiu cum pot masura diferenta de temperatura dintre tur si retur.
      TOBY

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        #4
        Daca vrei intradevar sa faci asa ceva (eu unul nu-i vad rostul, intrucat omu' isi mai inchide un calorifer, il da "mai mare" pe altu.. dupa nevoi) poti folosi un aparat de masura si control care are si functia de masurare a temperaturii. Eu am asa ceva si pot spune ca e destul de precis pentru o astfel de trebusoara. Costa 5-600 mii. Pui sonda de temperatura pe tur si pe retur, citesti temperaturile si actionezi in consecinta din robinetul de retur. Turul il lasi deschis la maxim.

        Comentariu

        • TOBY
          Incepator
          • 19.mar.2005
          • 7

          #5
          Postat în original de ssilvviu
          Daca vrei intradevar sa faci asa ceva (eu unul nu-i vad rostul, intrucat omu' isi mai inchide un calorifer, il da "mai mare" pe altu.. dupa nevoi) poti folosi un aparat de masura si control care are si functia de masurare a temperaturii. Eu am asa ceva si pot spune ca e destul de precis pentru o astfel de trebusoara. Costa 5-600 mii. Pui sonda de temperatura pe tur si pe retur, citesti temperaturile si actionezi in consecinta din robinetul de retur. Turul il lasi deschis la maxim.
          Am sa incerc varianta masurari temperaturi cu un a.m.c. cu sonda.
          Multumesc pentru sfat.
          TOBY

          Comentariu

          Procesare...