Constructie bazin de apa potabila si hidroizolatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulina
    Incepator
    • 25.sep.2007
    • 32

    #31
    Postat în original de Maistrul Max
    Sa caut prospectul si o sa revin cu detaliile necesare.
    ok. astept detalii. multumesc frumos.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #32
      Deoarece in bazin doriti sa cresteti pesti, pentru a evita interactiunea posibil toxica a diferitelor materiale, dupa mine ar trebui sa aplicati o hidroizolare cu Ceresit CL50 si sa placati interiorul bazinului cu placi ceramice.



      p.s. materialul la care am facut referire are o alta aplicabilitate.
      Cu stima.

      Comentariu

      • bulina
        Incepator
        • 25.sep.2007
        • 32

        #33
        mersik de sfat.

        Comentariu

        • prelandez
          Incepator
          • 10.iul.2007
          • 25

          #34
          Bazin golire instalatie apa

          Ziua Buna,

          Deoarece o parte a tevilor de apa trec prin podul casei, (desi izolate cu vata de sticla si folie) vreau sa le protejez de inghet prin construirea unui bazin de golire a instalatiei (fiiind casa de vacanta, instalatia nu e folosita asa de des). Panza freatica fiind la suprafata am santul jumatate plin cu apa .

          Santul e sapat dar am urmatoarele nelamuriri:
          - daca sunt ceva aditivi care se pot pune in beton pentru protectia la infiltratii externe.
          - izolatia de plastic ce se pune la fundatii e suficienta ca izolatie exterioara sau e nevoie si de folie bituminoasa.
          - mi s- a recomdat ciment alb dar la un pret destul de mare (dublu fata de cel normal). Este o solutie buna?

          Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai curand pentru ca doresc achizitionarea materialelor....si in weekend....turnam beton(daca tine vremea)

          Multe multumiri...
          Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
          incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #35
            De ce este nevoie de un bazin de golire a instalatie ? Nu inteleg ce rol v-a avea acest bazin.
            Cu stima.

            Comentariu

            • cezar covataru
              Incepator
              • 03.sep.2007
              • 10

              #36
              Re: Bazin golire instalatie apa

              Daca bazinul va ramane peste iarna cu apa, si daca e pasibil de inghet, va suporta actiunea expansiva a ghetii. Un procedeu care sa permita "miscarile" produse de acest fenomen, pastrand totusi intacta etanseitatea bazinului de beton, ar fi utilizarea profilelor de hidroizolare a rosturilor, eventual cele cu canal pentru preluarea miscarilor ample (Waterstops). Acestea vor asigura caracteristicile dorite. Mai multe detalii, pe mesaj privat.
              Fișiere Atașate
              sa construim BINE !

              Comentariu

              • prelandez
                Incepator
                • 10.iul.2007
                • 25

                #37
                Multumesc de promptitudine,

                "De ce este nevoie de un bazin de golire a instalatie ? Nu inteleg ce rol v-a avea acest bazin. "

                Bazinul de golire ala instalatiei va fi folosit pentru golirea instalatiei exterioare .
                Dupa cum am precizat, o parte din instalatia de aductiune apa de la retea este exterioara (prin podul casei - nu am dorit sa mai sparg betoane). Deoarece este o casa de vacanta la tara, am fost sfatuit de un prieten instalator sa fac acest "bazin de golire".
                Scopul acestui bazin este o protectie suplimentara la un "ger mare". Desi teava (PPR) este izolata cu vata de sticla (10) si folie, am fost sfatuit sa fac acest bazin pentru a avea instalatia goala pe timpul nefolosirii.
                Contorul de apa este protejat la inghet intr-un bazin de plastic cu pereti dublii si izolati corespunzator. Langa acesta am sapat o groapa (pentru racord si i) ce va fi folosita pentru eliberarea tevilor de apa.
                Desi la inceput nu am fost incantat de idee, acum ca este sapat (destul de greu -> lut ), nu mai dau inapoi. Va rog sa-mi dati cat mai multe detalii despre hidroizolatia acestui bazin, ce sper sa-l torn in weekend (daca-mi trece raceala ).

                Multe multumiri...
                Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                Comentariu

                • prelandez
                  Incepator
                  • 10.iul.2007
                  • 25

                  #38
                  O precizare:

                  sper sa nu fiu inteles gresit - chiar daca este un "bazin de golire", incerc sa nu tin apa (exterioara sau de pe tevi) in bazin in acesta in masura in care se poate acest lucru.Intentionez sa folosesc o galeata mai mare sau ceva de genul asta pentru scoaterea apei.

                  Am achizitionat folie cu crampoane si intentionez sa folosesc si folie bituminoasa pe peretele exterior. Stiti vreun compus ce se pune in ciment pentru rezistenta mai mare la umezeala?

                  Va multumesc!!!
                  Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                  incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                  Comentariu

                  • prelandez
                    Incepator
                    • 10.iul.2007
                    • 25

                    #39
                    Inca astept sfaturile voastre,

                    va rog sa nu uitati de mine!!!
                    inca nu am fost sa caut materiale la magazinele de specialitate, astept parerea d-voastra.

                    Maistrul Max, va rog sa-mi dati macar un sfat.

                    Multumesc..//...
                    Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                    incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #40
                      Ce dimensiuni/capacitate v-a avea acest bazin ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • prelandez
                        Incepator
                        • 10.iul.2007
                        • 25

                        #41
                        Dimensiunea bazinului va fi l=0,9 (perete exterior), L=0.9 (exterior), H=1-1.5 m. Peretii bazinului m-am gandit sa-i fac de aprox 10 cm, oare e de ajuns???
                        Nu pare prea complicat, sau ???

                        Multumesc de sfaturi...
                        Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                        incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #42
                          Iesiti mai ieftin daca achizitionati un bazin prefabricat din material plastic pe care eventual sa-l imbracati in beton sau sa-l ingropati in pamant.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • cezar covataru
                            Incepator
                            • 03.sep.2007
                            • 10

                            #43
                            Postat în original de Maistrul Max
                            Iesiti mai ieftin daca achizitionati un bazin prefabricat din material plastic pe care eventual sa-l imbracati in beton sau sa-l ingropati in pamant.
                            De acord intru totul; sunt dimensiuni reduse. Cred ca si un butoi mai mare ar putea rezolva problema, frumos si ieftin. Oricum, plasticul e mai bun, nu rugineste. Daca totusi doriti sa turnati ceva beton, va recomand o metoda interesanta: cofrajul "corner":
                            1 - turnati placa de fund (armata usor, eventual, cu o plasa sudata)
                            2 - confectionati-va un sistem "corner", ca in figura - nu e prea dificil, il puteti vinde apoi
                            3 - pregatiti scanduri lungi de 70 (sau placi de aceeasi latime) pe care le montati in sistem "corner"
                            4 - imbracati eventual in folie polietilena scandurile, spre a nu permite scurgerile betonului proaspat printre ele
                            5 - turnati si compactati usor
                            6 - dupa intarire, decofrati pe interior
                            GATA !
                            Fișiere Atașate
                            sa construim BINE !

                            Comentariu

                            • prelandez
                              Incepator
                              • 10.iul.2007
                              • 25

                              #44
                              Bazin golire instalatie apa

                              Ziua Buna,

                              VA multumesc de sfaturi.
                              Intr-adevar ideea cu bazinul de plastic e foarte buna. Sper sa ajung azi in oras sa vad cam la ce pret gasesc un bazin mai rezistent.
                              Ce nu imi place este faptul ca in momentul racordarii la retea mi s-a "impus" un bazin apometru in jur de 350/400 RON. Daca ma gandeam de la inceput ca va exista un bazin "de golire" mai economiseam ceva bani!!!
                              Dar asta e - macar acela e izolat bine, si sper sa nu am probleme la inghet.

                              De curiozitate - am auzit ceva despre "aqua stop", mi-a zis un amic ca a pus in beton pentru rezistenta mai mare la infiltratii. Produsele gen "aqua stop" sunt bune la astfel de utilizari sau (nu sunt pentru igrasie??)???


                              Multumesc Maistrului Max pentru sfaturi, si lui Cezar Covataru
                              petru schema de cofraj "corner", nu m-am gandit la asa o smecherie (poate apuc sa o si folosesc in WKend, sau la o viitoare "fosa" - daca nu strang bani sa iau una din comert).
                              Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                              incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                              Comentariu

                              • lordu
                                Incepator
                                • 01.aug.2010
                                • 31

                                #45
                                Răspuns la: Bazin golire instalatie apa

                                NU am priceput de ce "bazin de golire" ai nevoie.... Nu ai decit sa montezi un robinet de golire al instalatiei, si sa dai drumul la apa in curte, de exemplu.
                                Robinetul de golire al instalatiei se monteaza in punctul cel mai de jos al instalatiei, care de regula e caminul de apa (acolo unde ai apometrul). Eu am robinet de golire acolo, iarna inchid principalul si apoi golesc instalatia. Simplu si eficient.
                                O parte din apa o sa fi nevoit sa o lasi sa curga in camin, dar nu-i problema, ca o sa se scurga incet incet in pamint.
                                Ultima editare de lordu; 11.iun.2012, 13:21.

                                Comentariu

                                Procesare...