Hidroizolare talpa fundatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • M@RiuS
    Membru
    • 03.ian.2007
    • 105

    #16
    iaras va sacai cu o intrebare, vecinul meu de teren a inceput lucrarile la casa lui, a sapat pana la 3 m (pt. fosa) solul este compact find format din foarte mult pietris si nisip amestecat cu pamant galben, totul fiind foarte uscat , panza freatica este la 10-11m, in conditiile acestea pot sa fac hidroizolatia fundatiei cu o emulsie bituminoasa ? presupun ca nu voi avea presiune la apa pluviala

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #17
      Puteti alege o solutie de hidroizolare utilizand membrane cu campoane.

      Comentariu

      • M@RiuS
        Membru
        • 03.ian.2007
        • 105

        #18
        Buna ziua, dupa un an jumatate trebuie sa va solicit iar ajutorul, am pus folia cu crampoane pe peretii fundatiei si am astupat santul (are o latime cam de 1m) din jurul acesteia cu sort de piatra 15/30, anul acesta, in urma ploilor abundente umezeala a ajuns in beci si a urcat in zid cca 40 cm iar foarte repede au aparut florile de mucegai. Asa cum vad eu situatia cred ca datorita sortului apa ajunge foarte repede la baza fundatie si probabil balteste acolo si implicit este absorbita de partea cea ma-i de jos a fundatiei neacoperita de folie.

        Ca si solutie ce considerati ca este mai corect sa fac, sa ma bazez doar pe viitoarele trotuare care intentionez sa le fac pana la sfarsitul anului, si care sa fie suficient de late sa acopere santul cu umplutura?

        Sa scot piatra si sa ajung la partea neizolata di fundatie si sa aplic o solutie bituminoasa la rece apoi sa refac umplutura dar sa reduc latimea ocupat de piatra si pt. restul sa folosesc lut ?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19
          Sa scot piatra si sa ajung la partea neizolata di fundatie si sa aplic o solutie bituminoasa la rece apoi sa refac umplutura dar sa reduc latimea ocupat de piatra si pt. restul sa folosesc lut ?
          Este OK.
          Membrana sper ca s-a montat cu mastic bituminos si nu prin simpla pozitionare pe perete.

          Comentariu

          • M@RiuS
            Membru
            • 03.ian.2007
            • 105

            #20
            din pacate nu a fost lipita cu nimic, doar pozitioanata pe peretele fundatiei

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #21
              Postat în original de M@RiuS
              din pacate nu a fost lipita cu nimic, doar pozitioanata pe peretele fundatiei
              Din pacate nu s-a procedat corect iar memebrana nici macar nu isi regaseste rostul, fiind o suprafata neetansa.

              Comentariu

              • silviuvoinescu
                Incepator
                • 25.mar.2011
                • 14

                #22
                buna ziua

                In cazul dvs apa poate provenii din doua surse
                1.direct prin placa de beton,in cazul in care nu sa facut ruperea capilaritatii cu refuz de ciur,si abia apoi cu membrana(nu doar membrana)
                2.Prin capilaritati 'trage'apa prin talpa fundatiei.Betonul are o proprietate ciudata,daca un capat de stalp de 1 m sa zicem este in apa ,apa va urca prin capilaritati pana in partea de sus a stalpului.
                Pentru varianta 1,trebuie refacuta hidroizolatia complet
                Pentru varianta doi,clasic ar fi sa decopertati si sa refaceti izolatia,insa ramane o problema cum hidroizolati sub talpa fundatiei?.Mai este o solutie cu materiale de impermeabilizare in masa a betonului,care se pot injecta sau aplica prin pensulare,si se infiltreaza in beton,facindu-l impermeabil.Aceste produse se pot aplica atat din exterior cat si din interior,si nu mai necesita decopertare
                Intrucat,admin nu permite afisarea de denumiri de produse cautati pe google produse de impermeabilizare beton

                cu stima
                avantaj prin tehnologie

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #23
                  Postat în original de silviuvoinescu
                  buna ziua
                  Intrucat,admin nu permite afisarea de denumiri de produse cautati pe google produse de impermeabilizare beton
                  Atat timp cat se respecta regulamentul forumului, postarea denumirilor de produse, firme etc. este posibila.
                  A nu se confunda postarea pentru informare cu publicitatea gratuita.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • expert
                    Incepator
                    • 02.mai.2011
                    • 21

                    #24
                    Postat în original de M@RiuS
                    Buna ziua, dupa un an jumatate trebuie sa va solicit iar ajutorul, am pus folia cu crampoane pe peretii fundatiei si am astupat santul (are o latime cam de 1m) din jurul acesteia cu sort de piatra 15/30, anul acesta, in urma ploilor abundente umezeala a ajuns in beci si a urcat in zid cca 40 cm iar foarte repede au aparut florile de mucegai. Asa cum vad eu situatia cred ca datorita sortului apa ajunge foarte repede la baza fundatie si probabil balteste acolo si implicit este absorbita de partea cea ma-i de jos a fundatiei neacoperita de folie.

                    Ca si solutie ce considerati ca este mai corect sa fac, sa ma bazez doar pe viitoarele trotuare care intentionez sa le fac pana la sfarsitul anului, si care sa fie suficient de late sa acopere santul cu umplutura?

                    Sa scot piatra si sa ajung la partea neizolata di fundatie si sa aplic o solutie bituminoasa la rece apoi sa refac umplutura dar sa reduc latimea ocupat de piatra si pt. restul sa folosesc lut ?
                    Referitor la urcarea apei in beci chiar daca panza freatica este la 11 m cum spuneati cand ploua mult , daca solul e argilos acesta se umfla cu apa si nu mai permite trecerea in straturile inferioare rapid si cu siguranta formeaza o noua hai sa-i zicem panza freatica care dureaza mult timp pana sa dispara.

                    in acest caz va recomand pentru betoanele pe care le aveti fie in fundatie fie in placa sa le faceti o hidroizolatie cu penetron care este relativ simplu de aplicat ( prin pensulare cu bidineaua) Astfel, substanta va reactiona cu aumite componente ale cimentului din beton producand o retea cristalina in interiorul betonului care va deveni in acest fel impermeabil pe toata durata de viata a betonului si va va proteja si armaturile de fier care nu vor mai ruginii.
                    Avantajul este ca nu mai trebuie sapat pe langa casa caci se poate face din interior.

                    Succes!

                    Comentariu

                    • ms.costel
                      Incepator
                      • 30.nov.2010
                      • 54

                      #25
                      In 2010 am ridicat o casa in regie proprie doar parter, nu am stiut de rolul hidroizolarii. Am facut termosistem de 10 cm fara soclu , acesta urmand sa-l fac anul acesta dupa trotuare cu extrudat de 5cm. Acum ca stiu de hidroizolare pot sa sap pe langa talpa 50 cm in jos .sa pun folie cu crampoane ,sa bat pamantul la loc apoi sa torn trotuarele ? Ce ziceti :rezolv ceva benefic?

                      Comentariu

                      • silviuvoinescu
                        Incepator
                        • 25.mar.2011
                        • 14

                        #26
                        Buna ziua

                        Ca sa scapati de partea de sapatuta puteti sa aplicati din interiorul subsolului prin pensulare PENETRON .Daca in cazul in care sapati pt termoizolatie va recomand sa faceti o hidroiziolare calumea cu membrana sau alte sisteme."Crampoanele"de care spuneti dvs nu au rol de hidroizolatie ci de aerisire a fundatiei.
                        Fișiere Atașate
                        avantaj prin tehnologie

                        Comentariu

                        • expert
                          Incepator
                          • 02.mai.2011
                          • 21

                          #27
                          Postat în original de ms.costel
                          In 2010 am ridicat o casa in regie proprie doar parter, nu am stiut de rolul hidroizolarii. Am facut termosistem de 10 cm fara soclu , acesta urmand sa-l fac anul acesta dupa trotuare cu extrudat de 5cm. Acum ca stiu de hidroizolare pot sa sap pe langa talpa 50 cm in jos .sa pun folie cu crampoane ,sa bat pamantul la loc apoi sa torn trotuarele ? Ce ziceti :rezolv ceva benefic?
                          Rolul hidroizolatiei nu este doar de a nu lasa apa sa urce mai sus in pereti ci si de a proteja armatura care daca rugineste poate provoca mari necazuri. deci este bine ca v-ati gandit sa o protejati.

                          Din ce am inteles de la dumneavoastra nu aveti demisol sau beci deci nu puteti intervenii din interior; in acest caz va recomand injectarea cu Penetron ( se dau gauri de 24 din 70 in 70 cm si se umplu cu material, apoi se pune un dop de mortar) deoarece acesta se imprastie in toata structura, cristalizeza si umple toate microfisurile iar apa nu mai patrunde.

                          Are si un rol de autovindecare in sensul ca ramane latenta in beton iar in prezenta apei, daca apar noi fisuri chiar dupa ani de zile solutia patrunde si le repara ( in plus mai mareste si rezistenta la compresiune a betonului).
                          In felul acesta nu stricati nici termoizolatia si faceti si impermeabilizare pe toata durata de viata a betonului.

                          Succes!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #28
                            Postat în original de ms.costel
                            In 2010 am ridicat o casa in regie proprie doar parter, nu am stiut de rolul hidroizolarii. Am facut termosistem de 10 cm fara soclu , acesta urmand sa-l fac anul acesta dupa trotuare cu extrudat de 5cm. Acum ca stiu de hidroizolare pot sa sap pe langa talpa 50 cm in jos .sa pun folie cu crampoane ,sa bat pamantul la loc apoi sa torn trotuarele ? Ce ziceti :rezolv ceva benefic?
                            Sunt ceva probleme cu umezeala pe zona de soclu in acest moment?
                            Fundatia este turnata direct in pamant sau in cofraje?
                            Membrana cu crampoane nu rezolva problema hidroizolatiei.

                            Comentariu

                            • ms.costel
                              Incepator
                              • 30.nov.2010
                              • 54

                              #29
                              Deocamdata nu pot spune ca am probleme cu umezeala ,doar ca deasupra pamantului se vede pe soclu ceva pete albe ,ca si cum ar iesi sarea din beton in special peretele de la nord. Fundatia este turnata direct in pamant. Sa cred ca dupa ce o sa torn trotuare si voi izola soclulnedumerirea mea va lua sfarsit ? Vatrimit si o poza.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • expert
                                Incepator
                                • 02.mai.2011
                                • 21

                                #30
                                Postat în original de ms.costel
                                Deocamdata nu pot spune ca am probleme cu umezeala ,doar ca deasupra pamantului se vede pe soclu ceva pete albe ,ca si cum ar iesi sarea din beton in special peretele de la nord. Fundatia este turnata direct in pamant. Sa cred ca dupa ce o sa torn trotuare si voi izola soclulnedumerirea mea va lua sfarsit ? Vatrimit si o poza.
                                Sarea e de topirea zapezii care a reactionat cu sarurile de calciu din beton. faptul ca fundatia e turnata direct in panmant pot apare probleme in timp, functie si de natura solulul si a panzei freatice din zona. In timp problemele pot sa apara sau nu, la noroc functie de mai multi factori( din experienta stiu ca lucrul care nu-l faci la timpul lui ori nu-l mai faci niciodata ori te costa mai mult ori apare la un moment in care nu ti-l permiti. . sfatul meu e sa faceti o hidroizolatie buna inca de pe acum si apoi sunteti linistit ( apa nu urca, structura nu e afectata de ruginirea fierului din armatura, tencuiala sau ce vreti sa puneti pe soclu nu se umfla in timp, nu apar mucegaiuri, etc) dar sigur ca asta depinde de fiecare.

                                succes!

                                Comentariu

                                Procesare...