Serpentina cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Serpentina cupru

    Doresc sa contruiesc o serpentina din cupru pentru a o instala intr-un focar existent, gen focar soba, dar nu stiu cum sa o calculez ( cat de lunga, de groasa, suprafata, etc).

    Unde as putea gasi asfel de info ? un link ceva ?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Da oare rezista serpentina de cupru intr-un focar ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • gogoson
      Membru Marcant
      • 14.oct.2006
      • 621

      #3
      Atat timp cat este apa in serpentina temperatura nu o sa creasa mai mult de 100 de grade, deci nu o sa se topeasca.
      Singura problema este ca teava de cupru este relativ subtire (1 mm) si dupa un timp o sa se arda (ma refer la 2-3 ani)

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Asta in cazul in care teva de cupru este protejata de un strat de samota. Dar daca este expusa direct ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #5
          Am si eu o intrebare de incepator. Ce este samota si la ce se foloseste ?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Samota = material refractar obtinut din argila arsa si macinata, care se întrebuinteaza la prepararea caramizilor si a altor materiale refractare.

            Caramida de samota se utilizeaza pentru captusirea focarelor pentru a feri pereti sau tuburile de actiunea directa a focului.
            Cu stima.

            Comentariu

            • gogoson
              Membru Marcant
              • 14.oct.2006
              • 621

              #7
              multumesc de informatie.
              Am sa aunc in foc o teava mica de cupru sa vedem ce se intampla ....

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                Hai sa nu incercam sa inventam ce altii au realizat deja.
                Varianta cu teava din Cu se folos. in cazanele dedicate pt. incalz.dar sta imersata in apa si are doua roluri:
                -protectie contra supraicalz.
                -pt. producerea de ACM(apa calda)
                Niciodata nu o sa vedeti teava din Cu direct in focar.
                Cu respect,
                G.Z.

                Comentariu

                • Cipri Matasaru
                  Incepator
                  • 22.apr.2007
                  • 2

                  #9
                  darv-ati gandit ca prin teava poate circula si aer nu numai apa. Aceasta avand un diametru corespunzator, poate produce aer cald pentru incalzirea unui living sau a unui salon in care exista un semineu. Sa incercam sa cautam un schimbator de caldura aer-aer pentru un semineu. Credeti ca se poate?

                  Comentariu

                  • LaTurcu
                    Incepator
                    • 11.apr.2015
                    • 2

                    #10
                    Răspuns la: serpentina cupru

                    Va salut oameni buni.., am citit cu multa atentie comentariile de mai sus si pot spune ca am gasit o solutie de incalzire a locatiei pe care o administrez, o instalatie foarte simpla, foarte eficienta si perfect functionala.
                    Dar pentru mai multe detali voi deschide un subiect nou, zic eu.., spre "DELICIUL TUTUROR".., inclusiv a profesionistilor in domeniu.

                    Comentariu

                    • Scifficus
                      Membru marcant
                      • 23.iun.2013
                      • 841

                      #11
                      Răspuns la: serpentina cupru

                      Postat în original de gogoson
                      Atat timp cat este apa in serpentina temperatura nu o sa creasa mai mult de 100 de grade, deci nu o sa se topeasca.
                      Singura problema este ca teava de cupru este relativ subtire (1 mm) si dupa un timp o sa se arda (ma refer la 2-3 ani)
                      Depinde. Eu iti pot arata cum se topeste o teava de cupru, cu apa circuland prin ea, in mai putin de 30 secunde.

                      Cauta sa vezi care ii relatia presiune - punct fierbere.

                      Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Hai sa nu incercam sa inventam ce altii au realizat deja.
                      Varianta cu teava din Cu se folos. in cazanele dedicate pt. incalz.dar sta imersata in apa si are doua roluri:
                      -protectie contra supraicalz.
                      -pt. producerea de ACM(apa calda)
                      Niciodata nu o sa vedeti teava din Cu direct in focar.
                      Cu respect,
                      G.Z.
                      Foarte multe centrale murale, tiraj natural sau fortat, au schimbatorul de caldura primar direct in bataia arzatorului.
                      Ultima editare de Scifficus; 11.apr.2015, 18:32.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: serpentina cupru

                        Postat în original de Scifficus
                        [...] Eu iti pot arata cum se topeste o teava de cupru, cu apa circuland prin ea, in mai putin de 30 secunde. [...]
                        Neapărat vreau să văd așa ceva! La ce temperatură (cu aproximație) va fi expusă țeava?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • provilla
                          Membru marcant
                          • 23.mar.2010
                          • 647

                          #13
                          Răspuns la: serpentina cupru

                          temperatura de topire a cuprului este putin peste 1000 grade ........ in 30 de secunde ......


                          trebuie de vazut cum ....
                          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Răspuns la: serpentina cupru

                            Mai mult de atît, mai este și apa care circulă prin țeavă. Eu, cînd eram mai tînăr și mult mai prost (de mă credeam SuperMan), am încercat să sudez țevi de cupru cu apă în ele. Totuși, cred că nu eram chiar așa de prost, pentru că o singură încercare mi-a fost de-ajuns. Și tocmai de aceea vreau să văd cele afirmate de Scifficus.
                            Ultima editare de RaduCA; 11.apr.2015, 22:07.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • mirceaknap
                              Living Legend
                              • 05.mar.2011
                              • 1412

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: serpentina cupru

                              Postat în original de RaduCA
                              Mai mult de atît, mai este și apa care circulă prin țeavă. Eu, cînd eram mai tînăr și mult mai prost (de mă credeam SuperMan), am încercat să sudez țevi de cupru cu apă în ele. Totuși, cred că nu eram chiar așa de prost, pentru că o singură încercare mi-a fost de-ajuns. Și tocmai de aceea vreau să văd cele afirmate de Scifficus.
                              Ati incercat sa incalziti apa intr-un pahar confectionat din hartie?
                              Eu am facut aceasta experienta.
                              Hartia nu se arde atata vreme cat este umeda.
                              Am incalzit apa pana la punctul de fierbere, apoi paharul s-a ars si apa a curs.
                              Daca doriti sa topiti o teava de cupru care are temperatura de topire un pic mai mare de 1000 de grade Celsius,trebuie sa dispuneti de o flacara care degaja o temperatura de peste 1000 grade.
                              In momentul cand prin acea conducta circula un lichid care este mult mai rece,nu vad cum se poate topi.

                              Comentariu

                              Procesare...