+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: contorizare consum

contorizare consum

salut , la o singura singura centrala termica pe gaz cu doi consumatori cum pot stabili cat are fiecare de platit in functie de consumul de gaz.
    eu sunt proprietarul casei si am o anexa a casei inchiriata si as vrea sa montez calorifere si acolo deoarece in acest moment acolo incalzirea se face cu sobe.
    eu ma gandeam la urmatoarea solutie : montez un contor de apa calda la iesirea turului din centrala si unul la turul care duce spre o familie , apoi impart costul gazelor la cati metri cubi de apa au iesit din centrala si imi da pretul pt metrul cub de apa pe care il inmultesc cu numarul de metri cubi consumati de o familie.
    Banuiesc ca nu este o formula de calcul prea buna dar cred ca este cat de cat.........cam cat la % ar fi eroarea ?
    astept si alte solutii din partea dvs , solutii mai ieftine de preferat.
    multumesc

Faceti un calcul tinand cont de suprafata incalzita. Sa zicem ca incalziti 200 mp si va costa 500 lei. La suprafata inchiriata de..sa zicem 50mp.. costul incalzirii e de 125 lei.
    Asta in conditiile in care sunt oameni seriosi... nu din aia care stau cu caloriferul dat la maxim si cu geamul deschis.

multumesc de raspuns dar nu este posibila varianta aceasta deoarece in momentul de fata nu incalzesc uniform toata casa din motive economice si nu stiu cat de seriosi ar fi chiriasii daca as aplica metoda dvs.exemplu : eu incalzesc incaperile la 20grade ca sa platesc mai putin si ei ar lasa geamul deschis cum spunea-ti si dvs , in cazul asta nu ar mai fi rentabil sa inchiriez , ce iau pe mere dau pe pere.

Exista aparate care transforma cantitatea de apa trimisa spre consumator direct in gigacalori, atunci s-ar putea platii proportional dar cu conditia ca tot consumul de gaze sa mearga la centrala, daca merge si la un aragaz nu mai este valabil, Dar exista incomert contoare de gaze si atunci ati putea contoriza neoficial consumul aragazului

multumesc pentru raspunsuri
    cum se numesc aceste aparate , unde se gasesc si daca se poate si un pret.

Gigacalorimetrul masoara cantitatea de calorii ale agentului termic.

un pret aproximativ si de unde pot procura?

Exagerat de scump, nu merita investitia. Nu cred ca gasiti sub 1000 euro.

mai bine mai pun o centrala.
    Dar de varianta mea de mai sus ce spune-ti , sau o alta varianta cu costuri scazute

Solutia d-lui. ssilvviu pare de bun simt si nu necesita investitii.
    Solutia dvs. cu apometrele nu este riguroasa deoarece aceasta masoara doar debitul nu si temperatura agentului termic, insa poate fi aplicata.
    Eu cred ca va faceti probleme exagerate cu impartirea consumului, o discutie amiabila cu chiriasii este suficienta pentru a imparti costurile. Dvs. nu puteti impune singur o solutie pentru ca nu intrebuintati repartitoare de costuri omologate.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Contorizare separata gaze
    De Shaq în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 17.04.2014, 09:46
  2. Contorizare separata gaze
    De Shaq în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 31.07.2009, 23:41
  3. Calcul consum
    De kristina_racoasa în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 09.11.2008, 00:39
  4. consum centrala
    De sorinake în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.02.2008, 00:15
  5. Consum de sapa / m2
    De Alecsey în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.08.2007, 13:30

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii