contorizare consum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blueriver
    Incepator
    • 18.apr.2006
    • 31

    contorizare consum

    salut , la o singura singura centrala termica pe gaz cu doi consumatori cum pot stabili cat are fiecare de platit in functie de consumul de gaz.
    eu sunt proprietarul casei si am o anexa a casei inchiriata si as vrea sa montez calorifere si acolo deoarece in acest moment acolo incalzirea se face cu sobe.
    eu ma gandeam la urmatoarea solutie : montez un contor de apa calda la iesirea turului din centrala si unul la turul care duce spre o familie , apoi impart costul gazelor la cati metri cubi de apa au iesit din centrala si imi da pretul pt metrul cub de apa pe care il inmultesc cu numarul de metri cubi consumati de o familie.
    Banuiesc ca nu este o formula de calcul prea buna dar cred ca este cat de cat.........cam cat la % ar fi eroarea ?
    astept si alte solutii din partea dvs , solutii mai ieftine de preferat.
    multumesc
  • ssilvviu
    Membru
    • 09.aug.2006
    • 247

    #2
    Faceti un calcul tinand cont de suprafata incalzita. Sa zicem ca incalziti 200 mp si va costa 500 lei. La suprafata inchiriata de..sa zicem 50mp.. costul incalzirii e de 125 lei.
    Asta in conditiile in care sunt oameni seriosi... nu din aia care stau cu caloriferul dat la maxim si cu geamul deschis.

    Comentariu

    • blueriver
      Incepator
      • 18.apr.2006
      • 31

      #3
      multumesc de raspuns dar nu este posibila varianta aceasta deoarece in momentul de fata nu incalzesc uniform toata casa din motive economice si nu stiu cat de seriosi ar fi chiriasii daca as aplica metoda dvs.exemplu : eu incalzesc incaperile la 20grade ca sa platesc mai putin si ei ar lasa geamul deschis cum spunea-ti si dvs , in cazul asta nu ar mai fi rentabil sa inchiriez , ce iau pe mere dau pe pere.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Exista aparate care transforma cantitatea de apa trimisa spre consumator direct in gigacalori, atunci s-ar putea platii proportional dar cu conditia ca tot consumul de gaze sa mearga la centrala, daca merge si la un aragaz nu mai este valabil, Dar exista incomert contoare de gaze si atunci ati putea contoriza neoficial consumul aragazului

        Comentariu

        • blueriver
          Incepator
          • 18.apr.2006
          • 31

          #5
          multumesc pentru raspunsuri
          cum se numesc aceste aparate , unde se gasesc si daca se poate si un pret.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Gigacalorimetrul masoara cantitatea de calorii ale agentului termic.

            Comentariu

            • blueriver
              Incepator
              • 18.apr.2006
              • 31

              #7
              un pret aproximativ si de unde pot procura?

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Exagerat de scump, nu merita investitia. Nu cred ca gasiti sub 1000 euro.

                Comentariu

                • blueriver
                  Incepator
                  • 18.apr.2006
                  • 31

                  #9
                  mai bine mai pun o centrala.
                  Dar de varianta mea de mai sus ce spune-ti , sau o alta varianta cu costuri scazute

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Solutia d-lui. ssilvviu pare de bun simt si nu necesita investitii.
                    Solutia dvs. cu apometrele nu este riguroasa deoarece aceasta masoara doar debitul nu si temperatura agentului termic, insa poate fi aplicata.
                    Eu cred ca va faceti probleme exagerate cu impartirea consumului, o discutie amiabila cu chiriasii este suficienta pentru a imparti costurile. Dvs. nu puteti impune singur o solutie pentru ca nu intrebuintati repartitoare de costuri omologate.

                    Comentariu

                    • blueriver
                      Incepator
                      • 18.apr.2006
                      • 31

                      #11
                      Postat în original de Traian Dajma
                      Solutia d-lui. ssilvviu pare de bun simt si nu necesita investitii.
                      Solutia dvs. cu apometrele nu este riguroasa deoarece aceasta masoara doar debitul nu si temperatura agentului termic, insa poate fi aplicata.
                      Eu cred ca va faceti probleme exagerate cu impartirea consumului, o discutie amiabila cu chiriasii este suficienta pentru a imparti costurile. Dvs. nu puteti impune singur o solutie pentru ca nu intrebuintati repartitoare de costuri omologate.
                      intradevar apometrele masoara doar debitul turului dar fiind doar doi consumatori apropiati practic temperatura agentului termic este aceeasi pentru amandoi si prin impartirea valorii facturii de gaze (minus sa zicem 50 metri cubi de gaze pe care ii consum cu aragazul si cu producerea apei calde menajere) la numarul de metri cubi de apa iesiti pe tur langa centrala ar trebui sa-mi rezulte pretul pentru metrul cub de apa pe care il inmultesc cu numarul de metri cubi de apa pe turul coloanei care duce catre el, iar pentru setarea temperaturii ambientale intetionez sa pun doua cronotermostate la aceeasi centrala , unul la el si unul la mine.
                      Va multumesc pentru raspunsuri si astept si alte pareri si variante

                      Comentariu

                      • blueriver
                        Incepator
                        • 18.apr.2006
                        • 31

                        #12
                        S-a mai gandit cineva la varianta mea , sau poate are o alta solutie (exclus solutii de genul propunerii gigacalorimetru de 1.000 euro , ii rog pe cei care raspund sa raspunda obiectiv si nu doar pentru a raspunde .cum sa pun 2 gigacalorimetre care costa 2.000 euro cand o centrala este 2.000 ron ).

                        Comentariu

                        • Ogoiogo
                          Incepator
                          • 19.ian.2007
                          • 93

                          #13
                          Re: contorizare consum

                          Lucrurile stau cam in felul urmator :
                          - contorizarea de energie termica implica atat debitul de apa cat si diferenta de temperatura intre turul si returul instalatiei.
                          Varianta cu suprafetele incalzite este relativa deoarece o camera cu aceeasi suprafata si doi pereti ext are pierderi de caldura mai mari decat o camera identica dar cu un perete exterior...
                          Un calcul simplu ar fi cel practicat la blocuri inainte de montarea repartitoarelor de caldura si anume.
                          Se aduna suprafetele incalzitoare (radiatoarelor) si se face lunar un consum de gaz unitar pe metru patrat de suprafata incalzitoare. Ulterior se inmulteste acest indice cu suprafata fiecarui radiator.
                          Asta in conditiile in care conditiile climatice interioare sunt asemanatoare.
                          Nu necesita decat cateva impartiri si inmultiri lunare.

                          Comentariu

                          • FolderBulk
                            Incepator
                            • 29.ian.2008
                            • 17

                            #14
                            Re: contorizare consum

                            Postat în original de Ogoiogo
                            Lucrurile stau cam in felul urmator :
                            - contorizarea de energie termica implica atat debitul de apa cat si diferenta de temperatura intre turul si returul instalatiei.
                            Varianta cu suprafetele incalzite este relativa deoarece o camera cu aceeasi suprafata si doi pereti ext are pierderi de caldura mai mari decat o camera identica dar cu un perete exterior...
                            Un calcul simplu ar fi cel practicat la blocuri inainte de montarea repartitoarelor de caldura si anume.
                            Se aduna suprafetele incalzitoare (radiatoarelor) si se face lunar un consum de gaz unitar pe metru patrat de suprafata incalzitoare. Ulterior se inmulteste acest indice cu suprafata fiecarui radiator.
                            Asta in conditiile in care conditiile climatice interioare sunt asemanatoare.
                            Nu necesita decat cateva impartiri si inmultiri lunare.
                            .... si mai necesita ca mentenata instalatiei de incalzire sa fie la zi ma rog s-au dus timpurile alea . sau poate nu

                            Comentariu

                            Procesare...