Casa in regim propriu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciubuc1c
    Incepator
    • 17.nov.2011
    • 14

    #76
    atata timp cat respecti proiectul de constructie si ai autorizatie eliberata nu poate sa iti impuna nimeni sa iei echipe autorizate care te seaca de bani si fac niste strambaturi si o zidarie de te doare capul.eu am facut-o singur ajutat de 2-3 baieti,dupa care m-am dus la primarie am facut cerere pt receptia finala si in o saptamana mi-au dat-o.

    Comentariu

    • john25
      Membru Marcant
      • 10.mar.2010
      • 304

      #77
      din toti cei care au construit in regie proprie citi au curajul sa recunoasc prin ce au trecut,citi dintre ei au nimerit meseriasii care cit de cit aveau ceva habar,o constructie in regie proprie poate avea nenumarate defecte de executie 0 garantia lucrarii,la un moment poate sa fie mai costisitoare decit o casa construita cu o firma specializata.
      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

      Comentariu

      • Cristian-Ioan
        Membru
        • 24.mai.2006
        • 145

        #78
        Regie proprie, ok dar ce inseamna regie proprie? Pentru unii inseamna una pentru altii altceva. In principiu costurile sint serios reduse in cazul unei case in regie proprie dar parerea mea este ca presupune mai multe:
        - prezenta aproape permanenta a proprietarului pe santier
        - aprovizionarea cu materiale facuta de proprietar si nu de mesteri
        - folosirea unui beton totusi preparat in statie si preferabil turnat cu pompa in zonele sensibile si care presupun continuitate (stalpi, grinzi, fundatie, placa, aproape peste tot)
        - o colaborare foarte buna cu arhitectul/proiectantul si dirigintele de santier a caror prezenta trebuie sa fie asigurata la toate etapele importante
        - o buna paza a materialelor si evitarea depozitarii acestora in cantitati mari la indemana echipei.
        - prezenta beneficiarului la livrarea materialelor
        Evident nu se pune problema acordarii garantiei, insa intrebarea este, care e garantia unui SRL ce raspunde in limitele legale si care oricum poate sa nu mai existe peste 3-4 ani(daca nu mai devreme). Ori nu toti isi permit sa construiasca cu firme mari.
        Uneori construirea in regie proprie poate fi o solutie insa in mod cert pentru ca sansele de reusita sa fie mai mari implica un efort mai mae din partea beneficiarului.

        Comentariu

        • SutoAndras
          Incepator
          • 11.apr.2011
          • 75

          #79
          Răspuns la: Casa in regim propriu

          Firma are foarte multe avantaje:
          1.iti aduce ce este mai ieftin si ti le factureaza la preturi de marfa top
          2.betonul ti-l aduce cu cifa ca ala e "bun" si autorizat.la casa Eliad bucuresti ,la restaurare din 10 cife nu a nimerit una reteta si dupa fiecare intoarcere de mostre se mai folosea un pic picamarul.
          cel mai bun e lucru facut de tine pentru tine .
          3.iti face pereti din poroterm cu rost de 5cm si material pus doar in mijloc ,pe laterale zero.zidaria vietii
          4.se factureaza gipscarton knauf si se aduce in santier ips carton de pe FUndeni din acela chinezesc.
          Si exemplele pot continua.

          Comentariu

          Procesare...