Casa in regim propriu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • M@RiuS
    Membru
    • 03.ian.2007
    • 104

    #61
    Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
    -fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
    -fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
    -fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
    -fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

    azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

    multumesc

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1678

      #62
      Postat în original de M@RiuS
      Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
      -fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
      -fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
      -fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
      -fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

      azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

      multumesc
      Ce vrea sã fie ,,proiectul tehnic" înafara instalaþiilor? Calculul de rezistenþã a construcþiei ? Pãi dacã e aºa, mie mi se pare cel mai important dintre toate!

      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #63
        Proiectul cuprinde urmatoarele piese scrise si desenate:

        Faza PAC (pt. Autorizare): (2 ex.)
        Arhitectura, piese scrise si desenate
        Rezistenta, piese scrise (plan fundatii) si piese desenate
        Scheme instalatii, piese scrise si desenate
        Referate verificatori pentru rezistenta, siguranta in exploatare, igiena si sanatatea oamenilor, protectia mediului, higrotermica
        Deviz estimativ (pentru stabilirea valorii care se taxeaza de Autoritatea Locala la inceperea lucrarilor)
        Fisa tehnica anexa cererii pentru emiterea autorizatiei de construire, foi de capat, foi de semnaturi (in original).
        Documentatiile necesare avizelor cerute prin certificatul de urbanism.

        Proiectul Tehnic si Detaliile de Executie, (3 ex.)
        Arhitectura, piese scrise si desenate, detalii: planuri, fatade, sectiuni, detalii, tablouri de tamplarie
        Rezistenta, piese scrise si desenate, detalii: planuri fundatii, planuri placi beton armat, palnuri cofraje, detalii de armare, extrase de armare
        Instalatii, piese scrise si desenate, detalii: Instalatii apa, canalizare, termice, electrice, gaze
        Referate verificatori atestati MLPAT
        Liste de cantitati de materiale (Antemasuratoare), pentru toate specialitatile.

        Proiect amenajari interioare (3 ex.)

        Detalii amenajari interioare: desfasurari de pereti, stereotomii piatra, gresie, faianta, parchet, planuri plafoane false, studii iluminare, proiecte mobilier fix (mobilier bucatarie, debarale, dressing-room, etc), asistenta alegere materiale finisaje
        Contine Anteproiectul.

        Asta ar fi o oferta la un pret de 30 EURO/mp

        O structura a costurilor, medie:

        1.Proiectare, dirigentie etc 4 %
        2. Structura 36 %
        3. Zidaria 7 %
        4. Instalatii 9 %
        5. Finisaje 44 %
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • M@RiuS
          Membru
          • 03.ian.2007
          • 104

          #64
          ok totusi nu inteleg, proiectul tehnic este optional ? pt. ca vad ca doar cel de arhitectura si proiectel de instalatii sunt obligatorii

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1678

            #65
            Mersi Viorele !
            Eu n-am construit (faza cu proiecte ºi aprobãri înce pând de la fundaþie) ºi nici nu cred cã o voi mai face!
            Dar poate cã fiicã-mea se va apuca, pe mai încolo!!!

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • expertparchet
              Living Legend
              • 16.iun.2006
              • 1269

              #66
              M@rius pai la 260 m construiti nu ai sa dai si cei 700euro. Rusinica..... Doar nu vrei sa faci o casa asa mare dupa cum I taie capul pe constructori? Eu nu as avea curajul sa construiesc ditamai casocul fata Proiect Tehnic cu detalii de executie?? Si oricum nu mi-se pare mult la 260m/p desfasurati.

              Comentariu

              • KATALIN
                Membru Marcant
                • 25.ian.2006
                • 401

                #67
                M@RIUS.
                eu am ridicat casa la rosu respectand proiectul inclusiv am anuntat inspectia de stat in constructii si nu mi-au cerut decat sa am diriginte de santier,nimic altceva.
                proiectul tehnic este necesar pentru detalii dar un constructor stie sa citeasca p.a.c.si cred ca este sufucient.
                eu pentru siguranta mea am recitit anunite manuale pentru a-mi aminti de cofraje,raza la care se indoaie fierul beton,modul de asezare armatura in cofraj,etc.
                acum studiez instalatii electrice.
                daca faci in regie proprie cere detalii si sunt sigur ca vei primi raspunsuri.

                te-ai speriat BABOO?
                cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
                cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
                acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
                si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.
                KATA

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1678

                  #68
                  Postat în original de KATALIN
                  te-ai speriat BABOO?
                  cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
                  cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
                  acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
                  si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.
                  Nu mã sperii eu aºa uºor. Doar cã au fost momente când prin hârtie nu a trecut glonþul, iar dacã ºtii niºte chestii de ordin general economiseºti niºte timp (umbli pe cãrãri care au fost bãtãtorite).

                  Vãd cã te-ai apucat sã studiezi instalaþii electrice. Dacã pot sã te ajut...spune! Mã mai pricep ºi eu
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • M@RiuS
                    Membru
                    • 03.ian.2007
                    • 104

                    #69
                    pana la urma m-am inteles cu arhitectul si fac si proiectul tehnic

                    Comentariu

                    • expertparchet
                      Living Legend
                      • 16.iun.2006
                      • 1269

                      #70
                      Bine si faci. E mai bine si mai sigur asa.

                      Comentariu

                      • ciubuc1c
                        Incepator
                        • 17.nov.2011
                        • 14

                        #71
                        atata timp cat respecti proiectul de constructie si ai autorizatie eliberata nu poate sa iti impuna nimeni sa iei echipe autorizate care te seaca de bani si fac niste strambaturi si o zidarie de te doare capul.eu am facut-o singur ajutat de 2-3 baieti,dupa care m-am dus la primarie am facut cerere pt receptia finala si in o saptamana mi-au dat-o.

                        Comentariu

                        • john25
                          Membru Marcant
                          • 10.mar.2010
                          • 329

                          #72
                          din toti cei care au construit in regie proprie citi au curajul sa recunoasc prin ce au trecut,citi dintre ei au nimerit meseriasii care cit de cit aveau ceva habar,o constructie in regie proprie poate avea nenumarate defecte de executie 0 garantia lucrarii,la un moment poate sa fie mai costisitoare decit o casa construita cu o firma specializata.
                          in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                          Comentariu

                          • Cristian-Ioan
                            Membru
                            • 24.mai.2006
                            • 145

                            #73
                            Regie proprie, ok dar ce inseamna regie proprie? Pentru unii inseamna una pentru altii altceva. In principiu costurile sint serios reduse in cazul unei case in regie proprie dar parerea mea este ca presupune mai multe:
                            - prezenta aproape permanenta a proprietarului pe santier
                            - aprovizionarea cu materiale facuta de proprietar si nu de mesteri
                            - folosirea unui beton totusi preparat in statie si preferabil turnat cu pompa in zonele sensibile si care presupun continuitate (stalpi, grinzi, fundatie, placa, aproape peste tot)
                            - o colaborare foarte buna cu arhitectul/proiectantul si dirigintele de santier a caror prezenta trebuie sa fie asigurata la toate etapele importante
                            - o buna paza a materialelor si evitarea depozitarii acestora in cantitati mari la indemana echipei.
                            - prezenta beneficiarului la livrarea materialelor
                            Evident nu se pune problema acordarii garantiei, insa intrebarea este, care e garantia unui SRL ce raspunde in limitele legale si care oricum poate sa nu mai existe peste 3-4 ani(daca nu mai devreme). Ori nu toti isi permit sa construiasca cu firme mari.
                            Uneori construirea in regie proprie poate fi o solutie insa in mod cert pentru ca sansele de reusita sa fie mai mari implica un efort mai mae din partea beneficiarului.

                            Comentariu

                            • SutoAndras
                              Incepator
                              • 11.apr.2011
                              • 74

                              #74
                              Răspuns la: Casa in regim propriu

                              Firma are foarte multe avantaje:
                              1.iti aduce ce este mai ieftin si ti le factureaza la preturi de marfa top
                              2.betonul ti-l aduce cu cifa ca ala e "bun" si autorizat.la casa Eliad bucuresti ,la restaurare din 10 cife nu a nimerit una reteta si dupa fiecare intoarcere de mostre se mai folosea un pic picamarul.
                              cel mai bun e lucru facut de tine pentru tine .
                              3.iti face pereti din poroterm cu rost de 5cm si material pus doar in mijloc ,pe laterale zero.zidaria vietii
                              4.se factureaza gipscarton knauf si se aduce in santier ips carton de pe FUndeni din acela chinezesc.
                              Si exemplele pot continua.

                              Comentariu

                              Procesare...