Casa in regim propriu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dogaru bogdan
    Incepator
    • 12.ian.2007
    • 6

    Casa in regim propriu

    buna ziua!
    sunt nou si imi cer scuze daca gresesc ceva!
    am si eu o intrebare.
    se mai poate construi o casa in regim propriu?(2007)
    daca da, de ce acte am nevoie?sau cum trebuie sa procedez?
  • expertparchet
    Living Legend
    • 16.iun.2006
    • 1272

    #2
    Ai arhitect,proiectant etc?

    Comentariu

    • dogaru bogdan
      Incepator
      • 12.ian.2007
      • 6

      #3
      deocamdata nu am arhitect sau proiectant
      am pregatirea necesara dar nu am drept de semnatura
      eu vreau doar sa stiu daca se mai poate sa-ti faci casa singur ( bineinteles cu aprobarile necesare) fara sa mai apelezi la o firma de constructii ( care te rupe la bani!!!)

      Comentariu

      • expertparchet
        Living Legend
        • 16.iun.2006
        • 1272

        #4
        Poti intreba un arhitect sau direct la Primarie unde se depune documentatia pt. inceperea demersului de eliberare a autorizatiei.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de dogaru bogdan
          deocamdata nu am arhitect sau proiectant
          am pregatirea necesara dar nu am drept de semnatura
          eu vreau doar sa stiu daca se mai poate sa-ti faci casa singur ( bineinteles cu aprobarile necesare) fara sa mai apelezi la o firma de constructii ( care te rupe la bani!!!)
          Dupa parerea mea aveti nevoie de mana de lucru autorizata fie ca lucrarile se executa in regie proprie sau cu firma.

          Optiunea mea ar fi lucrul cu o firma specializata, de incredere. Avantajele sunt multiple.
          Cu stima.

          Comentariu

          • dogaru bogdan
            Incepator
            • 12.ian.2007
            • 6

            #6
            <Optiunea mea ar fi lucrul cu o firma specializata, de incredere. Avantajele sunt multiple>

            din pacate am vazut din "avantajele" pe care le are o firma, ex:
            -materiale slab calitative(sund aduse cind nu esti pe santier)
            -improvizatii la legaturile dintre pereti
            -goluri de turnare
            -au fost cazuri de tasari incorecte(s-a mai turnat inca o sapa ptr a acoperii defectul si bineinteles pe cheltuieala clientului care habar nu avea )
            exemplele sunt multiple
            nu doresc decit sa construiesc eu casa cu 2-3 oameni, dar dupa cit am inteles,trebuie o firma, asa ca

            Comentariu

            • pavel.gabriel
              Membru
              • 25.iul.2006
              • 158

              #7
              pt d-ul DOGARU

              se poate ,in cel mai rau caz iti trebuie diriginte de santier
              eu va luminez...imprejurul

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Postat în original de dogaru bogdan
                din pacate am vazut din "avantajele" pe care le are o firma, ex:
                -materiale slab calitative(sund aduse cind nu esti pe santier)
                -improvizatii la legaturile dintre pereti
                -goluri de turnare
                -au fost cazuri de tasari incorecte(s-a mai turnat inca o sapa ptr a acoperii defectul si bineinteles pe cheltuieala clientului care habar nu avea )
                exemplele sunt multiple
                nu doresc decit sa construiesc eu casa cu 2-3 oameni, dar dupa cit am inteles,trebuie o firma, asa ca
                Aceste lucruri se pot evita daca angajati un diriginte de santier.
                Eu ma refeream la avantaje gen:
                -garantie
                -termen stabilit in contract
                Cu stima.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #9
                  se poate construi in regie proprie, bineinteles dupa ce aveti autorizatia....
                  dirigintele de santier trebuie oricum, vizeaza fiecare etapa a constructiei sa fie executata confom proiectului de executie..

                  Comentariu

                  • expertparchet
                    Living Legend
                    • 16.iun.2006
                    • 1272

                    #10
                    In regie proprie nu trebuie oricum sa aiba firma lui?? Si angajati fie chiar si cu salarul minim pe economie?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Regia proprie este o varianta de scadere a costurilor constructiei dar aduce o multitudinea de sarcini pentru cel Beneficiar.

                      Trebuie sa aibe sub control intraga activitate, de la achizitia materialelor, transportul, depozitarea, urmarirea punerii lor in opera, respectarea proiectului, intocmirea actelor pe parcursul derularii proiectului, rezolvarea tuturor obligatiilor catre autoritati etc.

                      Asa cum s-a mai spus, un om de incredere = diriginte de santier este esential.

                      Angajarea fortei de munca se poate face numai atunci cand este cazul insa activitatea lor trebuie dirijata si urmarita pentru a nu avea probleme ulterioare.

                      Nu este necesara infiintarea unei firme pentru aceasta modalitate de constructie.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • expertparchet
                        Living Legend
                        • 16.iun.2006
                        • 1272

                        #12
                        Eu personal nu sunt de acord cu legea romana care permite lucrul in regie proprie la constructia unei care. Poate noul cod in constructii va aduce reglementari noi in acest domeniu!!! Cred ca daca toti care construiesc ar avea salariatii macar cu salarul minim pe economie si ar plati impozite chiar si la nivelul minim ar mai fi poate peste 100000 de contribbuabili la buget.......

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          daca sunt respectate normele, si dirigintele verifica fiecare etapa....., de ce nu???

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Robi, exista mai multe tipuri - prevazute de legislatie - in care poti lucra fara a fi considerat lucrator la "negru".

                            Se poate face un contract de prestari servicii, exista liber profesionisti etc...

                            Mai nou esti angajat al Statului ? Vad ca esti tare rau ingrijorat de contributii.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • expertparchet
                              Living Legend
                              • 16.iun.2006
                              • 1272

                              #15
                              Daca nu ma insel in Anglia nu cred ca este permis construirea unei case in regim propriu si nici muncitori la negru nu am vazut in nici un domeniu in afara de "cleaner" la domiciliu poate? Este adevarat ca sunt poate peste un milion-doua de "illegal immigrants" in Uk dar toti lucra pe "acte" si sunt contribuabili la buget!!!! Bineanteles ca la ei taxele care le plateste un angajator si un angajat la stat sunt mult mai mici ca la noi. De exemplu un angajat plateste fix 16 % contributii totale iar daca castiga sub 401 Lire pe luna nu plateste absolt nici o contributie!!!!

                              Comentariu

                              Procesare...