Casa in regim propriu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altexxus
    Incepator
    • 19.iun.2006
    • 40

    #61
    si totusi un raspuns ferm si in tema as dori si eu. Din 2007 se poate face casa in continuare in regim propriu sau e nevoie de contract cu firma de constructii. Nu de alta dar as dori acum cand vine caldura sa ma apuc de o casuta si nu cunosc exact d.p.d.v. legislativ daca ma pot apuc in regim propriu sau nu (chestiune financiara).

    Comentariu

    • nico30
      Incepator
      • 27.ian.2007
      • 69

      #62
      Postat în original de altexxus
      si totusi un raspuns ferm si in tema as dori si eu. Din 2007 se poate face casa in continuare in regim propriu sau e nevoie de contract cu firma de constructii. Nu de alta dar as dori acum cand vine caldura sa ma apuc de o casuta si nu cunosc exact d.p.d.v. legislativ daca ma pot apuc in regim propriu sau nu (chestiune financiara).
      se poate pina la 1 martie cind am inteles ca apare o lege.
      acum totul este relativ daca se si promulga aceasta lege.
      pina atunci daca o incepi poti continua.
      a, si nu uita sa pastrezi toate facturile pt cei de la disciplina in constructii ca ti le vor cere daca vin in control(si certif de conformitate)

      Comentariu

      • altexxus
        Incepator
        • 19.iun.2006
        • 40

        #63
        merci .... nu cred ca o sa ma apuc pana atunci dar vom vedea ce se va intampla ...gasim niste portite ...

        Comentariu

        • M@RiuS
          Membru
          • 03.ian.2007
          • 105

          #64
          Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
          -fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
          -fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
          -fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
          -fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

          azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

          multumesc

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #65
            Postat în original de M@RiuS
            Stimati colegi, am si eu o mare nelamurire legislativa, am fost la arhitect sa-mi faca proiectul de casa toate bune si frumoase ne-am intels la 1000 e proiectul si ieri ma cheam sa-mi zica ca daca vreau si "Proiectul tehnic" mai trebuie sa achit inca vre-o 700 e, vazand ezitarea mea mi-a oferit mai multe alternative:
            -fie imi face doar proiectul arhitectonic + avize +proiecte instalatii si cica ar merge fara proiect tehnic dar trebuie sa am echipa buna
            -fie imi face PT doar la fundatie si ii dau vre-o 200e in plus
            -fie merg eu la un inginer sa-mi facaPT
            -fie ii dau 500e si imi face PT la fundatie (beci) placa stalpi planseu centura

            azi trebuie sa-i dau un raspuns, chiar se poate emite autorizatia de constructie fara PT? ce parere aveti de preturile de mai sus ? casa are o suprafat desfasurata decca 260 m2

            multumesc
            Ce vrea sã fie ,,proiectul tehnic" înafara instalaþiilor? Calculul de rezistenþã a construcþiei ? Pãi dacã e aºa, mie mi se pare cel mai important dintre toate!

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #66
              Proiectul cuprinde urmatoarele piese scrise si desenate:

              Faza PAC (pt. Autorizare): (2 ex.)
              Arhitectura, piese scrise si desenate
              Rezistenta, piese scrise (plan fundatii) si piese desenate
              Scheme instalatii, piese scrise si desenate
              Referate verificatori pentru rezistenta, siguranta in exploatare, igiena si sanatatea oamenilor, protectia mediului, higrotermica
              Deviz estimativ (pentru stabilirea valorii care se taxeaza de Autoritatea Locala la inceperea lucrarilor)
              Fisa tehnica anexa cererii pentru emiterea autorizatiei de construire, foi de capat, foi de semnaturi (in original).
              Documentatiile necesare avizelor cerute prin certificatul de urbanism.

              Proiectul Tehnic si Detaliile de Executie, (3 ex.)
              Arhitectura, piese scrise si desenate, detalii: planuri, fatade, sectiuni, detalii, tablouri de tamplarie
              Rezistenta, piese scrise si desenate, detalii: planuri fundatii, planuri placi beton armat, palnuri cofraje, detalii de armare, extrase de armare
              Instalatii, piese scrise si desenate, detalii: Instalatii apa, canalizare, termice, electrice, gaze
              Referate verificatori atestati MLPAT
              Liste de cantitati de materiale (Antemasuratoare), pentru toate specialitatile.

              Proiect amenajari interioare (3 ex.)

              Detalii amenajari interioare: desfasurari de pereti, stereotomii piatra, gresie, faianta, parchet, planuri plafoane false, studii iluminare, proiecte mobilier fix (mobilier bucatarie, debarale, dressing-room, etc), asistenta alegere materiale finisaje
              Contine Anteproiectul.


              Asta ar fi o oferta la un pret de 30 EURO/mp
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #67
                O structura a costurilor, medie:

                1.Proiectare, dirigentie etc 4 %
                2. Structura 36 %
                3. Zidaria 7 %
                4. Instalatii 9 %
                5. Finisaje 44 %
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • M@RiuS
                  Membru
                  • 03.ian.2007
                  • 105

                  #68
                  ok totusi nu inteleg, proiectul tehnic este optional ? pt. ca vad ca doar cel de arhitectura si proiectel de instalatii sunt obligatorii

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #69
                    Mersi Viorele !
                    Eu n-am construit (faza cu proiecte ºi aprobãri înce pând de la fundaþie) ºi nici nu cred cã o voi mai face!
                    Dar poate cã fiicã-mea se va apuca, pe mai încolo!!!

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • expertparchet
                      Living Legend
                      • 16.iun.2006
                      • 1272

                      #70
                      M@rius pai la 260 m construiti nu ai sa dai si cei 700euro. Rusinica..... Doar nu vrei sa faci o casa asa mare dupa cum I taie capul pe constructori? Eu nu as avea curajul sa construiesc ditamai casocul fata Proiect Tehnic cu detalii de executie?? Si oricum nu mi-se pare mult la 260m/p desfasurati.

                      Comentariu

                      • KATALIN
                        Membru marcant
                        • 25.ian.2006
                        • 405

                        #71
                        M@RIUS.
                        eu am ridicat casa la rosu respectand proiectul inclusiv am anuntat inspectia de stat in constructii si nu mi-au cerut decat sa am diriginte de santier,nimic altceva.
                        proiectul tehnic este necesar pentru detalii dar un constructor stie sa citeasca p.a.c.si cred ca este sufucient.
                        eu pentru siguranta mea am recitit anunite manuale pentru a-mi aminti de cofraje,raza la care se indoaie fierul beton,modul de asezare armatura in cofraj,etc.
                        acum studiez instalatii electrice.
                        daca faci in regie proprie cere detalii si sunt sigur ca vei primi raspunsuri.
                        KATA

                        Comentariu

                        • KATALIN
                          Membru marcant
                          • 25.ian.2006
                          • 405

                          #72
                          te-ai speriat BABOO?
                          cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
                          cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
                          acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
                          si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.
                          KATA

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #73
                            Postat în original de KATALIN
                            te-ai speriat BABOO?
                            cand sapam la fundatie credeam ca e cel mai greu.
                            cand faceam umplutura din "camere" credeam ca e cel mai greu.
                            acum cred ca cel mai greu a fost la turnarea centurilor si grinzilor de la etaj.
                            si stii ce cred? ca greul deabia de acum incepe ....cu finisarile.
                            Nu mã sperii eu aºa uºor. Doar cã au fost momente când prin hârtie nu a trecut glonþul, iar dacã ºtii niºte chestii de ordin general economiseºti niºte timp (umbli pe cãrãri care au fost bãtãtorite).

                            Vãd cã te-ai apucat sã studiezi instalaþii electrice. Dacã pot sã te ajut...spune! Mã mai pricep ºi eu
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • M@RiuS
                              Membru
                              • 03.ian.2007
                              • 105

                              #74
                              pana la urma m-am inteles cu arhitectul si fac si proiectul tehnic

                              Comentariu

                              • expertparchet
                                Living Legend
                                • 16.iun.2006
                                • 1272

                                #75
                                Bine si faci. E mai bine si mai sigur asa.

                                Comentariu

                                Procesare...