sapa+placa +sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielfurtuna80
    Incepator
    • 12.ian.2007
    • 34

    sapa+placa +sapa

    Buna!!as vrea sa stiu daca este eficient sistemul acesta pentru pardoseala:
    strat rupere a capilaritatilor+hartie kraft+sapa beton egalizare de 4 cm+hidroizolatie+placa b.a.de 10cm cu fier de 6/20/20+termoizolatie polistiren extrudat de 3 cm+sapa beton de 4 cm +pardoseala parchet de 2,5cm.Sunt prea multe?pot renunta la ceva si sa fie tot bine?
    Pot sa torn prima sapa si placa astfel incat sa treaca si peste fundatie? este necesar fier beton si in prima sapa?


    va multumesc!!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu ne spuneti cateva cuvinte despre constructie?

    As prefera sa inlocuiesc primul strat de sapa netionat de dvs. cu polistirenul extrudat.

    La ce va foloseste prima sapa - asa cum o numiti?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Uni proiectanti prevad acest strat ca o masura de siguranta pentru ca hidroizolatia sa nu se ingaureasca de la stratul de rupere a capilaritatii.
      Deasupra stratului se pune hidroizolatia urmat de stratul de termoizolatie.
      Cu stima.

      Comentariu

      • mironescu
        Incepator
        • 04.iul.2006
        • 82

        #4
        Aceeasi problema o am si eu. Am turnat deja placa armata cu plasa sudata peste strat de balast pentru ruperea capilaritatii si folie PVC pentru hidroizolatie.
        Acum peste placa de beton armat ce urmeaza? Hidroizolez din nou cu alte materiale ? Multumesc

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de mironescu
          Aceeasi problema o am si eu. Am turnat deja placa armata cu plasa sudata peste strat de balast pentru ruperea capilaritatii si folie PVC pentru hidroizolatie.
          Acum peste placa de beton armat ce urmeaza? Hidroizolez din nou cu alte materiale ? Multumesc
          Nu se foloseste balast pentru stratul de rupere a capilaritati ci pietris sortat 16-32.

          Era mai bine daca faceati hidro si termoizolarea sub placa de sapa/beton armata.
          Cu stima.

          Comentariu

          • danielfurtuna80
            Incepator
            • 12.ian.2007
            • 34

            #6
            casa o am la nivelul de fundatie cu balastru in ea fara beci si in o zona unde ajungi usor la balastru,urmeaza in primavara sa pun pietris,si pentru siguranta atunci o sa torn si sapa de 4 peste pietris dupa care hidro si termoizolatia si apoi o sa vina placa armata de 10cm.
            de ce nu merge termoizolatia peste placa de 10cm? dupa care bineinteles ultima sapa.

            acuma intrebarea este daca este bine sa torn sapa si placa care sa treaca si deasupra pe fundatie ?(pietrisul fiind pana la nivelul fundatiei),cu idea ca ar putea fi o izolatie mai buna dupa care sa pun boltari pe placa sub care bineinteles se afla zidul de fundatie.
            ce parere aveti?


            va multumesc!!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Placa poate fi turnata inclusiv peste fundatie.

              Umplutura si stratul de pietris vor fi compactat inainte de turnarea placii.

              Termoizolatia se poate realiza si dupa turnrea placii, inainte de turnarea sapei finale.

              Consider ca prima sapa, inainte de placa, nu aduce nici un avantaj.

              Inteleg ca o sa executati zidatria din boltari. Nu uitati de stratul de rupere a capilaritatii sub zidarie.

              Comentariu

              • danielfurtuna80
                Incepator
                • 12.ian.2007
                • 34

                #8
                va multumesc mult pentru raspuns!!
                puteti sa imi spuneti mai mult despre stratul de rupere a capilaritatilor de sub zid ?
                si daca este BCA. trebuie tot acest strat?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Intotdeauana se face aceasta separatie intre fundatie si zidarie, altfel exista riscul ca umiditatea sa migreze pe verticala ducand la neplaceri.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • danielfurtuna80
                    Incepator
                    • 12.ian.2007
                    • 34

                    #10
                    in ce consta acest strat practic ?cat e de gros ?ce fel de pietris?
                    eu vreau sa pun catran peste fundatie


                    va multumesc!!

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      De regula se folosesc materiale hidroizolante: membrane bituminoase, carton etc.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • danielfurtuna80
                        Incepator
                        • 12.ian.2007
                        • 34

                        #12
                        de acestea stiam,dar de stratul de rupere a capilaritati nu am inteles ce vrea sa zica "de sub zidarie" sau nu am inteles eu bine ce vroiati sa imi spuneti
                        va multumesc!!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Upsarin

                          Peste placa, in zona de ridicare a zidariei, se aplica material hidroizolant astfel incat sa nu se transmita umiditatea de la fundatie catre zidarie.

                          Cred ca asta a vrut sa spuna dl. Gemini cu "stratul de rupere a capilaritatii".
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • mironescu
                            Incepator
                            • 04.iul.2006
                            • 82

                            #14
                            Ok. Intrebarea mea este care sunt straturile urmatoare peste placa armata de 10 cm turnata peste elevatie (care este umpluta cu balast si are si folie PVC peste balast)
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • mironescu
                              Incepator
                              • 04.iul.2006
                              • 82

                              #15
                              Mentionez ca sub zidarie am pus membrana bituminoasa Pluvitec pentru ruperea capilaritatii

                              Comentariu

                              Procesare...